1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Urodziny legendarnego członka rodziny Porsche

Urodziny legendarnego członka rodziny Porsche

Ferdinand Alexander Porsche, syn Ferryego Porsche i wnuk Ferdinanda Porsche, obchodzi właśnie swoją 75 rocznicę urodzin.

Urodziny legendarnego członka rodziny Porsche
Profesor Ferdinand Alexander Porsche, Honorowy Prezes Zarządu Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG, 11 grudnia obchodzi swoje 75 uroziny. Wnuk założyciela marki był jej głównynym designerem już od lat, a głównymi i legendarnymi jego projektami są np. modele 904 Carrera GTS oraz ikona motoryzacji, czyli 911. Gdy odszedł od szefowania Porsche KG w 1972 roku, założył Porsche Design Studio i zdobył światową sławę jako niezależny projektant różnego rodzaju produktów.

Już jako dziecko, młody Ferdinand był otoczony światem samochodów - większość czasu spędzał w biurach projektowych i montowniach swojego dziadka Ferdinanda Porsche. W 1943 roku cała rodzina, razem z firmą, przeniosła się do Austrii. F. Alexander uczęszczał tam do szkoły w Zell am See, a kiedy wrócił do Stuttgartu, ukończył egzamin końcowy w nowej szkole i dostał się na College of Design w Ulm, aby w końcu w 1958 roku dołączyć do zespołu projektowego Dr. Ing. h.c. F. Porsche KG.

Jego talent ujawnił się dosyć szybko poprzez model Type 754 "T7", a później 356. W 1963 roku narysował ostateczną wersję Porsche 901, szerzej znanego wszystkim jako 911. Ferdinand zajmował się także projektowaniem aut wyścigowych, jak np. model Type 804, przygotowany dla Formuły Jeden, oraz 904 Carrera GTS.

Kiedy firma przeobraziła się w spółkę akcyjną, rodzina Porsche odsunęła się nieco od szefowania marką. Ferdinand Alexander Porsche jako członek Rady Nadzorczej oraz główny udziałowiec nadzorował rozwój Porsche przez wiele lat. Od 1990 do 1993 roku był on jej prezesem, a od 2005 roku nie jest już jej członkiem - oddał tę pozycję swojemu synowi Oliverowi, jednak dalej, acz nie bezpośrednio, ma w niej udział jako Honorowy Członek Rady Nadzorczej.

Jego Porsche Design Studio jest uznawane w świecie jako jedno z najlepszych biur projektowych. Niektórymi z jego prac są np. męskie zegarki, okulary, artykuły piśmiennicze, urządzenia domowe, produkty przemysłowe (choćby butelka jednego z napojów energetyzujących) i wiele innych. F. Alexander zdobył wiele tytułów, wyróżnień oraz nagród.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Porsche 911
Porsche 911
Cena podstawowa już od: 528 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: cabrio-2dr. coupe-2dr.

Podobne wiadomości:

Nowe Porsche 911 GT3 - premiera

Nowe Porsche 911 GT3 - premiera

Aktualności 2021-02-19

Komentuj:

~Mogli podarować mu jazdę porsche :) 2013-01-08

Haha, szkoda, że nie podarowali mu prezentu Jazda Porsche. Ciekawe czy byłby ucieszony. W końcu to znakomity prezent dla faceta....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo reaguje na wzrost popytu na elektryczne modele
Volvo reaguje na wzrost popytu na elektryczne modele
W belgijskiej Gandawie wytwarzane jest pierwsze elektryczne Volvo, a już niebawem ma ruszyć produkcja drugiego takiego modelu. Do tego z taśm tej fabryki zjeżdża XC40 w wersji plug-in, na które popyt szybko rośnie. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, Volvo Cars zwiększa moc produkcyjną zelektryfikowanych aut w swoim belgijskim zakładzie.