mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Używane górują nad nowymi

Używane górują nad nowymi

Minęły już prawie trzy miesiące od naszej akcesji do Wspólnoty Europejskiej i można się pokusić o pierwsze analizy sprzedaży aut zarówno nowych, kupionych w polskich salonach, jak i używanych sprowadzonych z zagranicy.

Wstąpienie w szeregi Unii nie przyniosło jakichś ogromnych zmian. Przeciętny Kowalski poza podwyżkami cen – które jednak nie nastąpiły gwałtownie i jednorazowo, mógł nie zauważyć innych zmian z tym związanych. Aby dokonać jakiejś wstępnej oceny należy prześledzić dokładnie wyniki sprzedaży.

W przypadku nowych aut osobowych widoczny jest gwałtowny spadek sprzedaży. W maju w Polsce sprzedano 25.939 samochodów, tj. o 15,2% mniej niż w analogicznym miesiącu 2003 (30.572 sprzedanych aut nowych), w czerwcu sprzedaż była jeszcze gorsza i wyniosła 23.193 egzemplarze (o 10,6% mniej niż w maju i o 21,3% mniej niż w czerwcu ubiegłego roku – 29.477 aut). Zdecydowanie gorzej wygląda to w porównaniu do pierwszych miesięcy bieżącego roku. Łącznie od stycznia do kwietnia nabywców znalazło 143.591 aut, średnia miesięczna sprzedaż wyniosła więc 35.900 aut. Mimo spadku sprzedaży w ostatnich dwóch miesiącach skumulowana liczba nabytych aut nowych od początku roku jest wyższa o 12,5% niż w tym samym okresie roku ubiegłego (2004 r.-192.767; 2003 r. – 171.349)

Z pewnością powodów spadku sprzedaży od dwóch miesięcy na naszym rynku jest kilka. Po pierwsze harmonizacja cen, którą straszono polskich nabywców na długo przed 1. maja. Jak pokazała rzeczywistość podwyżka cen nastąpiła, jednak nie w momencie, kiedy przekroczyliśmy progi unijne. Już na kilka miesięcy przed tym wydarzeniem większość koncernów w Polsce zaczęła stopniową podwyżkę cen, która potrwa jeszcze co najmniej kilka miesięcy – do końca tego roku. Co będzie później, zdecyduje aktualna sytuacja na rynku aut nowych.

Na pewno jednak obawa przed znacznymi podwyżkami kierowała klientami i mogła przyspieszyć decyzje zakupowe. Spadek sprzedaży to też zmiany w przepisach o podatku VAT dotyczące możliwości odliczania tego podatku od nabycia pojazdu firmowego. Kolejną przyczyną gorszych wyników sprzedaży to początek (dotyczy to czerwca) okresu urlopowego. Jak co roku w miesiącach letnich sprzedaż odnotowywała spadek, by następnie odbić się do góry po wakacjach. Na to liczą też z pewnością dealerzy i importerzy aut.

Kolejną, a może i jedną z najważniejszych, przyczyną spadku zainteresowania autami nowymi są ułatwienia w sprowadzaniu aut używanych z innych państw członkowskich. Nie trzeba już przeprowadzać skomplikowanej odprawy celnej tuż po przekroczeniu granicy, jedynie w odpowiednim czasie w urzędzie celnym należy złożyć deklarację, zapłacić akcyzę, zgłosić zakup do urzędu skarbowego i zarejestrować auto. A takie auto, choć kilku- lub nawet kilkunastoletnie, jest często lepsze niż nowsze auto z terenu Polski. Dodatkowo cena takich aut jest bardzo atrakcyjna, choć znacznie w ostatnim okresie podskoczyła, i nawet po ich sprowadzeniu i opłaceniu wszelkich opłat związanych z rejestracją, jest konkurencyjna do tych oferowanych w Polsce.

Polacy na masową skalę zaczęli sprowadzać używane auta osobowe, szczególnie z terenu Niemiec. Jak podało Ministerstwo Finansów w pierwszych czterech miesiącach roku łącznie sprowadzono 16.319 aut, w maju liczba ta wyniosła już 47.129 aut, a w czerwcu 112.710 (wzrost o 239,2%). Liczby te dotyczą pojazdów sklasyfikowanych jako pozycja taryfowa 8703, czyli pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu osób, włącznie z samochodami osobowymi – towarowymi. Z informacji uzyskanych od osób przyjeżdżających zza naszej niemieckiej granicy wynika, że wszystkie ciekawsze oferty zostały już przebrane i w obecnej chwili ciężko znaleźć coś interesującego. Pozostają jednak inne kraje unijne, choć większa odległość podwyższa koszty sprowadzenia takiego auta.

Jak będzie wyglądała przyszłość polskiego rynku samochodowego, pokażą najbliższe miesiące. Czy samochody nowe się obronią i wyniki sprzedaży powrócą do trendu wzrostowego, czy też w dalszym ciągu Polacy będą woleli sprowadzić auto używane z zagranicy. Być może nastąpi pewne nasycenie rynku autami używanymi, ci co chcieli takie sprowadzić już to zrobili lub zrobią wkrótce. A może okaże się, że kolejna grupa osób wymieniających swoje starsze auta zechce nabyć lepsze i tańsze auta z zagranicy. Bo choć podobno ciekawych ofert jest jak na lekarstwo, to jeśli będzie popyt, to i znajdą się atrakcyjne samochody. Ważne jest też, co uczynią importerzy aut nowych, na pewno nie będą się bezczynnie przyglądać, jak tracą powoli rynek na rzecz samochodów używanych.

I w końcu zobaczymy też, co zrobi polski rząd. Czy pozostawi sprawę własnemu biegowi, czy też wprowadzi pewne regulacje prawne ograniczające sprowadzanie aut używanych na taką skalę. Dwa takie projekty rozporządzeń zostały przygotowane już przez Ministerstwo Infrastruktury, teraz tylko zależy od naszych ustawodawców, czy je zaakceptują i jak szybko zajmie im wprowadzenie ich w życie.

Pierwsze rozporządzenie dotyczy wymagań technicznych dla pojazdów, których nie spełnienie spowoduje zaliczenie pojazdu do odpadów (zobacz tutaj). Jego przepisy powinny wyeliminować sprowadzanie pojazdów zużytych na skutek długoletniej eksploatacji, uszkodzonych w wyniku zdarzeń losowych czy też na skutek poważnych wypadków w ruchu drogowym. Drugie rozporządzenie to nowelizacja rozporządzenia w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych. Celem jego jest przede wszystkim wprowadzenie dodatkowych badań technicznych dla pojazdu sprowadzanego z zagranicy, noszącego ślady uszkodzeń lub którego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów konstrukcji pojazdu. Wprowadzenie dodatkowego badania technicznego także powinno wpłynąć na ograniczenie napływu do Polski pojazdów powypadkowych nie kwalifikujących się do skutecznej naprawy.

Jak się jednak ukształtuje w rzeczywistości struktura sprzedaży samochodów na polskim rynku pokażą dopiero najbliższe miesiące.


Podobne wiadomości:

Uszkodzenia pojazdów kwalifikujące je do odpadów

Uszkodzenia pojazdów kwalifikujące je do...

Aktualności 2004-07-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mitsubishi obniża ceny nawet o 41 tys. zł
Mitsubishi obniża ceny nawet o 41 tys. zł
W polskich salonach marki Mitsubishi ruszyła wyprzedaż aut z rocznika 2018. Zniżki sięgają nawet 41 tys. złotych.