1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Volkswagen ID.R z rekordem w Chinach

Volkswagen ID.R z rekordem w Chinach

Kierowca testowy Romain Dumas wykręcił za kierownicą elektrycznego Volkswagena ID.R rekordowy czas przejazdu krętą trasą na górze Tianmen w Chinach.

Volkswagen ID.R z rekordem w Chinach

Niezwykła jazda na granicy możliwości, spektakularne zdjęcia i pierwszy rekord na górze Tianmen – dzięki modelowi ID.R Volkswagen pokazał w Chinach szczytowe możliwości samochodów zasilanych wyłącznie energią elektryczną.

Francuski kierowca Romain Dumas pokonał 99 zakrętów drogi wiodącej na szczyt góry Tianmen w czasie 7 minut i 38,585 sekund – żaden człowiek nie zrobił tego szybciej. Przypomnijmy, że Volkswagen ID.R dzierży dzisiaj tytuł rekordzisty na:

  • Pikes Peak (USA),
  • Goodwood Festival of Speed (Wielka Brytania), 
  • Północnej Pętli Nürburgringu w Niemczech (w kategorii samochodów elektrycznych), 
  • trasie na szczyt góry Tianmen w Chinach.

Model ID.R jest sportowym przedstawicielem nowej rodziny elektrycznych aut Volkswagena, z których pierwszy – ID.3 – będzie miał swoją premierę 10 września podczas Salonu Samochodowego IAA we Frankfurcie nad Menem.

- Nowy rekord na naprawdę spektakularnej trasie – dzięki ID.R Volkswagen kolejny raz udowodnił, co elektryczne auta przyszłości potrafią już dzisiaj – stwierdził Ralf Brandstätter, Chief Operating Officer marki Volkswagen Samochody Osobowe. - Elektryczne samochody, jak ID.R, nie tylko poprawiają zastane rekordy ustanawiając nowe, ID.R pokazuje też, jak wiele emocji budzą i jakie będą ekscytujące auta, które pojawią się w przyszłości.

Wymagające wyzwanie dla człowieka i samochodu

„Tianmen Shan Big Gate Road” na górze Tianmen jest jedyna w swoim rodzaju. Romain Dumas pokonał 10,906-kilometrowy „China Challenge” wiodący do „Bramy do Nieba” – spowodowanej erozją skalnego prześwitu o wysokości 131,5 metra – wykazując się odwagą i respektem.

99 zakrętów, niektóre o promieniu zaledwie 6 metrów, krótkie odcinki pozwalające na większe przyspieszenie, fragmenty, na których auto rozwijało prędkość 230 km/h i ekstremalnie wąskie tunele, w których niezbędne było gwałtowne hamowanie – Dumas podjął to ekstremalne wyzwanie brawurowo ustanawiając oficjalny rekord przejazdu.

Volkswagen ID.R jest wyposażony w dwa silniki elektryczne, a moc systemowa jego układu napędowego wynosi 500 kW (680 KM); samochód porusza się na wykonanych specjalnie do niego oponach Bridgestone Potenza. Ze względu na próbę ustanowienia rekordu przez ID.R linię startu i mety na górze Tianmen ustalono notarialnie.

Jak skomentowali to osiągnięcie sami zainteresowani – kierowca oraz przedstawiciele Volkswagena?

Romain Dumas (F), Volkswagen ID.R

- Wjazd na szczyt góry Tianmen na pewno zachowam w pamięci jako mój najbardziej spektakularny wyczyn. Jestem dumny z ustanowieniu w Chinach rekordu elektrycznym Volkswagenem ID.R. Ponieważ wcześniej mieliśmy niewiele informacji i niewiele jazd testowych, wyzwanie było naprawdę duże. Droga jest niesamowicie wąska i kręta, ale dzięki elektrycznej mocy Volkswagena ID.R jazda sprawiała mi ogromną frajdę. Na krótkich prostych bardzo przydał się potężny moment obrotowy, na szybkich fragmentach dodatkowy docisk do podłoża zapewniały rozwiązania aerodynamiczne.

Sven Smeets, dyrektor Volkswagen Motosport

- Ten wyczyn był wielkim wyzwaniem dla całego zespołu. Wyprawa na szczyt góry Tianmen to dla nas pod względem sportowym podróż w nieznane. Dla takiego auta jak ID.R droga okazała się bardzo nietypowa i przygotowując ustawienia różnych podzespołów kolejny raz musieliśmy wiele zmienić. Cały zespół – od inżynierów, przez mechaników i logistyków aż do kierowcy Romaina Dumasa – szybko się do tego dostosował. Jestem dumny z ich pracy. Ten rekord zajmie szczególne miejsce w historii Volkswagen Motosport.

Volkswagen na górze Tianmen

Na chińskiej górze Tianmen oddalonej w linii prostej o 1300 km od Pekinu, znajduje się jedna z najbardziej widowiskowych dróg na świecie: Tianmen Shan Big Gate Road w prowincji Zhangjiajie. Wijąc się 99 ciasnymi zakrętami pokonuje ona różnicę wzniesień wynoszącą 1100 metrów.

2 września 2019 roku Romain Dumas (F) zasiadający za kierownicą Volkswagena ID.R wyznaczył referencyjny czas przejazdu na tej liczącej 10906 m drodze. Oficjalny najlepszy czas wjazdu auta wyścigowego na szczyt nie został wcześniej oficjalnie odnotowany.

Ustanowienie rekordu na spektakularnej górskiej drodze prowadzącej do mistycznej „Bramy do Nieba” jest w Chinach dużym wsparciem dla ofensywy w dziedzinie samochodów elektrycznych prowadzonej przez Volkswagena.


Podobne wiadomości:

Volkswagen ID.4 - znamy ceny w Polsce

Volkswagen ID.4 - znamy ceny w Polsce

Aktualności 2020-10-12

Wodorowa Toyota Mirai dla papieża

Wodorowa Toyota Mirai dla papieża

Aktualności 2020-10-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Puma ST – premiera hot-crossovera
Ford Puma ST – premiera hot-crossovera
Ford Puma ST debiutuje jako sportowa wersja crossovera, korzystająca z napędu dobrze nam już znanej Fiesty ST.