mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Volkswagen pokazał robota do ładowania akumulatorów

Volkswagen pokazał robota do ładowania akumulatorów

Koniec z poszukiwaniem miejsca do ładowania samochodu elektrycznego. Volkswagen ma na to sposób – mobilny robot, który podjedzie do zaparkowanego auta.

Volkswagen pokazał robota do ładowania akumulatorów

Volkswagen prezentuje niedaleką przyszłość, w której nie trzeba już będzie poszukiwać miejsca do naładowania akumulatorów elektrycznego auta. Zadanie to przejmie mobilny robot opracowany przez Volkswagen Group Components. Poruszając się, robot samodzielnie podjedzie do zaparkowanego samochodu.

Robot będzie uruchamiany poprzez aplikację albo system komunikacji Car-to-X. Samodzielnie podjedzie do zaparkowanego samochodu i sam będzie się z nim komunikował. Od otwarcia pokrywy gniazda ładowania, przez umocowanie końcówki przewodu, aż do jej ponownego odłączenia.

Cały proces zasilania samochodu w energię elektryczną będzie przebiegać bez udziału człowieka. Mobilny robot przywiezie do pojazdu zewnętrzny akumulator, podłączy go i zgromadzoną w nim energią elektryczną naładuje auto. Ruchomy akumulator zewnętrzny podczas całego procesu będzie znajdował się przy samochodzie, a robot zajmie się w tym czasie obsługą kolejnych pojazdów. Gdy proces zasilania zostanie zakończony, robot samoczynnie odstawi ruchomy akumulator do stacji ładowania.

Jak tłumaczy przedstawiciel Volkswagena, zastosowanie mobilnego robota może oznaczać rewolucję w zakresie ładowania samochodów np. na piętrowych parkingach czy w garażach podziemnych, w których parkuje wiele aut. Dzięki niemu punkt ładowania sam przyjeżdża do samochodu, a nie odwrotnie.

Póki co jest to wizjonerski model studyjny, ale ten bardzo szybko może stać się urządzeniem seryjnym, jeśli tylko zaistnieją odpowiednie warunki.

Robot ładujący – jak to działa?

Studyjne urządzenie składa się z niewielkiego, poruszającego się samodzielnie robota i z mobilnych akumulatorów, tzw. wagonów akumulatorowych. W pełni naładowane gromadzą one energię o wartości około 25 kWh każdy. Jeden robot może równocześnie poruszać kilkoma wagonami.

Po wydaniu komendy poprzez aplikację lub system komunikacji Car-to-X robot przyprowadza akumulator do samochodu i samodzielnie podłącza przewód zasilający. Wagon akumulatorowy z wbudowanym systemem elektronicznym umożliwia zasilenie samochodu elektrycznego prądem stałym o mocy do 50 kW.

Poruszający się autonomicznie robot jest wyposażony w kamery, skanery laserowe oraz w ultradźwiękowe czujniki. Dzięki nim nie tylko może całkowicie automatycznie naładować akumulator samochodu, lecz także potrafi swobodnie poruszać się w obrębie parkingu, rozpoznawać ewentualne przeszkody i odpowiednio na nie reagować.

Zależnie od wielkości parkingu czy podziemnego garażu można wykorzystywać kilka robotów równocześnie i dzięki temu w tym samym czasie ładować kilka aut.

Rozwiązanie dla parkingów podziemnych

Mobilne roboty mogą mieć różne zastosowania. Chodzi nie tylko o to, że są one rodzajem ruchomego ramienia, które łączy samochód z ładowarką. Liczy się przede wszystkim to, że dzięki tym urządzeniom każdy kierowca elektrycznego samochodu będzie mógł skorzystać z dowolnego parkingu, niezależnie od tego czy będzie się na nim znajdowała stacja ładowania.

Robot przywiezie taką stację – w formie przenośnego akumulatora – do każdego samochodu. Właściciele parkingów będą mogli dzięki temu urządzeniu szybko „zelektryfikować” każde miejsce postojowe w zarządzanym przez nich obiekcie. Z powodu niewielkich rozmiarów roboty można wykorzystywać z powodzeniem nawet w ciasnych pomieszczeniach bez infrastruktury ładowania, np. w garażach podziemnych.

Nie określono jeszcze daty ewentualnego wprowadzenia robota do sprzedaży.


Podobne wiadomości:

250 tys. zelektryfikowanych aut Volkswagena

250 tys. zelektryfikowanych aut Volkswagena

Aktualności 2020-01-07

Toyota Mirai drugiej generacji w 2020 roku

Toyota Mirai drugiej generacji w 2020 roku

Aktualności 2020-02-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rośnie wykrywalność nieubezpieczonych
Rośnie wykrywalność nieubezpieczonych
Z raportu opublikowanego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wynika, że wzrosła wykrywalność kierowców jeżdżących bez wykupionej obowiązkowej polisy OC.