1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Volvo Cars Family Bond to nowy urlop rodzicielski dla pracowników

Volvo Cars Family Bond to nowy urlop rodzicielski dla pracowników

Volvo Cars planuje wprowadzenie 1 kwietnia 2021 roku nowej polityki płatnych urlopów rodzicielskich dla osób wszystkich płci. Będzie ona dotyczyła ponad 40 tysięcy pracowników w biurach i fabrykach rozsianych po całym świecie.

Volvo Cars Family Bond to nowy urlop rodzicielski dla pracowników
Nowa polityka urlopów macierzyńskich przyznaje każdemu pracownikowi z minimum rocznym stażem pracy 24 tygodnie urlopu płatnego w wysokości 80 proc. podstawy zarobków. Urlop przysługuje każdemu z rodziców i można go wykorzystać w dowolnym momencie do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia. Co ważne, w krajach, w których lokalne przepisy przewidują bardziej hojny urlop rodzicielski, pierwszeństwo mają przepisy lokalne.

Chcemy stworzyć kulturę pracowniczą, która jednakowo traktuje rodziców bez względu na płeć – powiedział prezez Volvo Cars – Håkan Samuelsson. Kiedy rodzice otrzymują wsparcie w utrzymaniu równowagi między pracą a życiem rodzinnym, wpływa to korzystnie na ograniczenie nierówności płciowych i pozwala każdemu na realizację zawodową. Zawsze byliśmy firmą przyjazną rodzinie i nakierowaną na człowieka. Nową polityką urlopową podkreślamy nasze wartości, które z kolei wzmocnią naszą markę.

Globalna polityka zapewnia szersze wsparcie niż podobne praktyki na świecie i obejmuje wszystkich opiekunów prawnych – rodziców adopcyjnych, rodziny i rodziców zastępczych, a także rodziców niebiologicznych w parach jednopłciowych. Niektóre kraje nie oferują świeżo upieczonym rodzicom żadnych płatnych urlopów lub pomijają niektóre grupy rodziców – dotyczy to zwłaszcza ojców.

Polityka światowa Volvo Cars nawiązuje do przepisów prawnych na rodzimym rynku szwedzkim. Szwecja znana jest na świecie ze szczodrej polityki dotyczącej urlopów rodzicielskich, od lat przynoszącej rodzicom i dzieciom wymierne korzyści. Jest ona także wynikiem programu pilotażowego uruchomionego w regionie EMEA w 2019 roku, w którym 46 proc. podań o urlop składali ojcowie.

To coś więcej niż nowa polityka rodzicielska wobec naszych pracowników – to wprowadzenie w życie naszej firmowej kultury i firmowych wartości – dodaje Hanna Fager, head of corporate functions. Chcemy być inicjatorem zmian w branży i ustanowić nowy standard pracowniczy w wymiarze globalnym. Wprowadzając płatne urlopy rodzicielskie dla naszych pracowników, ograniczamy nierówności płciowe i zwiększamy dywersyfikację zatrudnienia, co zwiększy wydajność i wzmocni rozwój biznesu.

Podczas badań nad wynikami programu pilotażowego zauważono, że pracownicy doceniają neutralność płciową nowej polityki, jej zakres i dopasowanie do osobistych potrzeb. Badania umożliwiły także istotny wgląd w sposoby na zachęcenie pracowników do szerszego wykorzystywania urlopów rodzicielskich i uczynienie z urlopów dla obojga rodziców nowej normy.

Potencjalną przeszkodą w rozpowszechnieniu urlopów rodzicielskich może być obawa pracownika o wpływ przerwy w pracy na wydajność zespołu, obawa o rozwój kariery oraz czynniki kulturowe związane z oczekiwaniami wobec ojców w domu i w miejscu pracy.

By zachęcić do korzystania z urlopów, Volvo Cars mocniej koncentruje się na komunikacji polityki urlopów rodzicielskich. Przedstawiając urlop 24-tygodniowy jako opcję pierwszego wyboru, firma ma na celu stworzenie „efektu domyślnego” – ponieważ ludzie najczęściej mają tendencję do wybierania wartości domyślnych. Unikamy niejasnych określeń, takich jak „do 24 tygodni”, by nie stwarzać negatywnych konsekwencji wynikających z niepewności w ocenie sytuacji.

Dzięki takiej taktyce Volvo Cars zamierza wyeliminować niejasności i bariery kulturowe i zapewnić rodzicom komfort decyzji. By wykazać zaangażowanie w ograniczenie nierówności płciowych, Volvo Cars będzie ujawniać wyniki swojej polityki, aby inne firmy mogły skorzystać z naszych doświadczeń.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo

Podobne wiadomości:

Do 2030 roku samochody Volvo wyłącznie elektryczne

Do 2030 roku samochody Volvo wyłącznie...

Aktualności 2021-03-23

Volvo z maksymalną nową IIHS dla całej gamy modelowej

Volvo z maksymalną nową IIHS dla całej gamy...

Aktualności 2021-05-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kia Ceed przeszła face lifting
Kia Ceed przeszła face lifting
Kia Ceed została poddana face liftingowi. Pięciodrzwiowy hatchback, kombi i shooting brake mają zmieniony przód, sportowe detale z tyłu, nowe aluminiowe felgi, a także odświeżone kolory nadwozia i wnętrza.