1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Volvo FH ostrzega przed kolizją

Volvo FH ostrzega przed kolizją

Volvo Trucks opracowało Układ Ostrzegający o Niebezpieczeństwie Kolizji, wyposażony w funkcję Hamowanie Awaryjne – zaawansowany technicznie system hamowania awaryjnego z funkcją wczesnego ostrzegania o niebezpieczeństwie zderzenia. Układ ma zapobiegać poważnym wypadkom powodowanym przez nieuwagę kierowcy.

Volvo FH ostrzega przed kolizją
Zderzenia polegające na uderzeniu jednego pojazdu w tył drugiego stanowią duży odsetek wypadków drogowych. Aby poprawić tę statystykę, Volvo Trucks opracowało Układ Ostrzegający o Niebezpieczeństwie Kolizji z funkcją Hamowanie Awaryjne - zaawansowany technicznie system hamowania awaryjnego, który także ostrzega o niebezpieczeństwie zderzenia. Układ wspomaga pracę kierowcy i jest dostępny w nowej serii FH. Dzięki niemu można uniknąć lub złagodzić skutki większości kolizji przebiegających według opisanego wyżej scenariusza.

- Na początku postawiliśmy pytanie: co tak naprawdę jest przyczyną? Odpowiedź brzmi: nieuwaga.  Gdyby kierowca nieprzerwanie obserwował drogę, nie potrzebowałby systemów, takich jak ten - mówi Carl Johan Almqvist, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks.
                                                                               
Nowy układ zawiera radar sprzężony z kamerą, identyfikujący i monitorujący pojazdy znajdujące się z przodu. Zaprojektowano go tak, by rozpoznawał pojazdy zarówno nieruchome, jak i poruszające się, oraz by zapobiegał zderzeniu z ruchomym obiektem przy prędkości względnej wynoszącej do 70 km/h. Gdy układ wykryje pojazd, w który samochód ciężarowy uderzy, o ile będzie nadal poruszał się z aktualną prędkością, na przednią szybę samochodu ciężarowego jest rzutowane czerwone światło ostrzegawcze, które ma na celu skierowanie uwagi kierowcy na drogę.

 - Nie chcemy wyręczać kierowców, ponieważ sądzimy, że to właśnie oni są w stanie reagować w najwłaściwszy sposób, np. poprzez bezpieczne ominięcie lub wyprzedzenie pojazdu poprzedzającego - mówi Almqvist.

Niemniej jednak, jeżeli systemy samochodu ciężarowego nie wykryją żadnej reakcji kierowcy, takiej jak ruch kierownicą, czy hamowanie, układ aktywuje sygnalizację świetlną błyskową i sygnały dźwiękowe. Jeżeli kierowca nadal nie reaguje, układ uruchamia hamulce w celu łagodnego zmniejszenia prędkości. Jeżeli i to nie wystarczy, aktywowana jest funkcja hamowania awaryjnego, co oznacza, że układ za pomocą wszelkich dostępnych środków dąży do całkowitego wyhamowania samochodu ciężarowego - do zatrzymania.

- W znakomitej większości przypadków już pierwsze sygnały ostrzegawcze przywrócą koncentrację u kierowcy. Gdyby jednak się to nie udało, poważnemu wypadkowi zapobiegnie system hamowania awaryjnego - mówi Carl Johan Almqvist.

Najpóźniej do listopada 2015 r. systemy hamowania awaryjnego staną się elementem obowiązkowego wyposażenia nowych samochodów ciężarowych w Europie.

Podobne wiadomości:

Volvo z maksymalną nową IIHS dla całej gamy modelowej

Volvo z maksymalną nową IIHS dla całej gamy...

Aktualności 2021-05-05

Jak bezpiecznie jeździć na mokrej nawierzchni?

Jak bezpiecznie jeździć na mokrej...

Bezpieczna jazda 2021-04-29

Komentuj:

~FrankWilliams 2012-11-18

podobne rzeczy ludzie wypisywali kiedy w S60 debiutował system Pedestrian Detection

kosmoss 2012-11-15

Zanim się zacznie o czymś wypowiadać, warto się szczegółowo zapoznać jak to działa, jak funkcjonuje, jakie ma zabezpieczenia i ograniczenia itd.

~w 2012-10-28

Super sprawa. Debil sie zagapi na autostradzie i system go wyhamuje do zera, a drugi bez systemu najedzie go z tylu, bo skad ma wiedziec, ze debil ma debilny sytem hamowania. karambol jak ta lala.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen T-Roc w odświeżonej wersji
Volkswagen T-Roc w odświeżonej wersji
Volkswagen T-Roc zyskał odświeżoną stylistykę i innowacje technologiczne, jak nowy system multimedialny, system Travel Assist i matrycowe reflektory LED IQ.Light.