1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Volvo zaczyna montować ograniczenie do 180 km/h

Volvo zaczyna montować ograniczenie do 180 km/h

Zgodnie z zapowiedziami, każdy nowy samochód Volvo otrzymuje ograniczenie prędkości do 180 km/h oraz funkcję Care Key – informuje producent.

Volvo zaczyna montować ograniczenie do 180 km/h

Firma Volvo Cars zapowiadała to już w zeszłym roku, a teraz dotrzymuje obietnicy. Chodzi o to, że wszystkie produkowane odtąd samochody szwedzkiej marki mają elektronicznie ograniczoną prędkość maksymalną do 180 km/h.

Jak wyjaśnia producent, to działanie, bardziej radykalne niż prawo wielu krajów, jest elementem szerszej strategii. Jest nią walka o ograniczenie śmiertelnych ofiar wypadków drogowych oraz ciężko rannych do zera.

Ograniczenie prędkości samochodów Volvo do 180 km/h to jedno. Oprócz tego każdy samochód Volvo będzie wyposażony w funkcję Care Key, która pozwala właścicielowi lub głównemu użytkownikowi samochodu zaprogramować dodatkowe ograniczenia prędkości maksymalnej. Można ich użyć, gdy pożyczamy samochód innym członkom rodziny lub młodszym, niedoświadczonym kierowcom.

- Uważamy, że na producencie samochodów spoczywa odpowiedzialność za poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – powiedziała Malin Ekholm, szefowa działu bezpieczeństwa Volvo Cars. Nasza technologia ograniczania prędkości i otwarcie szerokiego dialogu społecznego na ten temat, odpowiadają temu myśleniu. Ograniczenie prędkości i funkcja Care Key pomogą uświadomić wielu ludziom, że przekraczanie dozwolonej prędkości jest niebezpieczne. Nasze rozwiązania wyrabiają dobre nawyki u kierowców. Ale na dłuższą metę wprowadzają też do jazdy wiele spokoju.

Ograniczenie prędkości aut Volvo budzi kontrowersje

Ogłoszenie przez Volvo Cars wprowadzenia ograniczenia prędkości wywołało sporo kontrowersji w chwili jej ograniczenia. Niektórzy kwestionują prawo producentów samochodów do nakładania takich ograniczeń na kierowców za pomocą technologii.

Jednak Volvo Cars uważa, że ma obowiązek kontynuować swoją bezkompromisową misję bezpieczeństwa. Teraz firma rozpoczyna dyskusję na temat praw i obowiązków producentów samochodów do podjęcia działań, które mogą ostatecznie uratować życie, nawet jeśli oznacza to utratę potencjalnych klientów.

Problem z przekroczeniem prędkości polega na tym, że powyżej określonych prędkości, technologie bezpieczeństwa w samochodzie i inteligentna konstrukcja infrastruktury drogowej są niewystarczające, aby uniknąć poważnych obrażeń i ofiar śmiertelnych w razie wypadku.

Właśnie dlatego ograniczenia prędkości obowiązują w większości krajów, jednak przekraczanie prędkości jest problemem powszechnym, a jednocześnie jedną z najczęstszych przyczyn wypadków śmiertelnych. Każdego roku miliony ludzi wciąż dostają mandaty za przekroczenie prędkości. Badania pokazują, że ludzie bagatelizują niebezpieczeństwo związane z nadmierną prędkością. W rezultacie wiele osób jeździ zbyt szybko i nie dostosowuje prędkości do sytuacji na drodze.

Do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego brakuje jeszcze jednego elementu. Jest to wyeliminowanie kierowców pod wpływem alkoholu, zbyt mocnych leków, bądź innych środków zaburzających koncentrację i skupienie. Firma Volvo Cars także opracowuje technologie, które mają przeciwdziałać takim sytuacjom. Będą one wprowadzane w przyszłości. Szwedzka marka wierzy, że tylko w ten sposób da się obniżyć ryzyko śmierci lub ciężkich obrażeń na drogach. Aż do bezwzględnego zera.


Podobne wiadomości:

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

Bezpieczna jazda 2020-08-06

Niebezpieczne owoce przy drodze

Niebezpieczne owoce przy drodze

Bezpieczna jazda 2020-07-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kia Stonic z napędem mild-hybrid – ceny
Kia Stonic z napędem mild-hybrid – ceny
Kia Stonic doczekała się face liftingu. Kia ogłosiła już ceny modelu, w którym zmiany objęły gamę silników oraz systemy zarówno łączności, jak i asystujących.