mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > WRC 2005 - 3,2,1 start!

WRC 2005 - 3,2,1 start!

Rajd Monte Carlo tuż, tuż. Już dziś wieczorem kierowcy i zespoły biorące udział w tegorocznym cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata WRC staną, a raczej zjadą z rampy startowej do walki w jednym z najstarszych i najtrudniejszych rajdów.

WRC 2005 - 3,2,1 start!

Rallye Automobile de Monte-Carlo - bo tak brzmi oficjalna nazwa rajdu, którego 73 edycja odbędzie się w ten weekend na wąskich, krętych i zdradliwych górskich drogach księstwa Monako. W porównaniu z zeszłorocznym rajdem, tegoroczna trasa uległa dużym modyfikacjom. Jedynie jeden park serwisowy umieszczony w porcie w Monako, obsługiwał będzie auta podróżujące po odcinkach specjalnych zlokalizowanych w pobliskim rejonie Alpes-Maritimes.

Jak zawsze kierowy będą musieli zmierzyć się z wymagającymi, zmiennymi warunkami odcinków specjalnych. Ci, którzy myślą o zwycięstwie muszą prezentować wszechstronny profesjonalizm. Wraz z umiejętnością szybkiego poruszania się po drogach, na których lód i śnieg przeplata się z suchym, ale miejscami podziurawionym asfaltem, niezbędna jest również trafność w wyborze opon. W czołówce 14 aut WRC możemy spodziewać się walki do samego końca - do ostatniego metra przed parkiem serwisowym nie wiadomo jaka stawka pojawi się na mecie.

CITROEN - palma pierwszeństwa zarówno wśród kierowców (Sebastian Loeb) i producentów (niezawodny model Xsara) w 2004. Zespół liczy zapewne na powtórkę zeszłorocznego sukcesu. Już w rozpoczynającym sezon 2004 rajdzie Monte Carlo, swoją klasę i zrealizowaną potem chęć walki o najwyższe laury, pokazał Sebastian Loeb. Kto wie czy wspaniała passa 6 na 16 wygranych rajdów (Monte, Szwecja, Cypr, Turcja, Niemcy, Australia) jest możliwa do powtórzenia w tym roku. Citroen i Peugeot wspólnie ogłosiły wycofanie się z rajdów WRC po tym roku i nie wiadomo co teraz będzie silniejsze: chęć dobrego końca, czy demotywacja.

FORD - drugi w kategorii producentów sezonu 2004. W przeciwieństwie do Francuzów, po redukcji programu Formuły 1, ogłoszeniu kontynuacji startów przez kolejne cztery sezony i zatrudnieniu tańszych kierowców, anglicy mają budżet i ambicje by w końcu sięgnać po najwyższe laury. Zobaczymy czy doświadczony, ale mało efektywny Fin Toni Gardemeister i młody, ambitny Czech Roman Kresta zdołąją pokonać pozostałych.

SUBARU - drugi kierowca sezonu 2004 (Peter Solberg) i trzecie miejsce w kategorii producentów (Impreza). W tym roku do Norwega (noszącego przezwisko Mr. Holywood), dołączył wszechstronnie doświadczony Francuz Stéphan Sarrazin (F1, F3000, rajdy). Fani marki liczą, że mieszanka cech obu kierowców: fantazji i perfekcjonizmu Solberga oraz doświadczenia i przebojowości Francuza, którzy obaj dosiadają ikony rajdów - Subaru Impreza, da efekt co najmniej na miarę sezonu 2003, kiedy Solberg został mistrzem świata.

PEUGEOT - tylko czwarte auto sezonu 2004 i bez sukcesów indywidualnych, ciągle jednego z najlepszych kierowców, Fina Marcusa Gronholma. Seria awarii w środku poprzedniego sezonu pozwaliła mu wygrać jedynie cztery rajdy (nie ukończył pięciu). Miejmy nadzieję, że mimo zapowiadanego wycofania się zespołu z rajdów po 2005, usprawnienie modelu 307 WRC i wzmocnienie teamu przez Estończyka Markko Martina (zastąpi Rovanperrę), da efekty godne lwa na masce.

Do rywalizacji będą zapewne starali się włączyć dwaj pozostali producenci. MITSUBISHI i SKODA kontynuują starty i rozwój Lancera i Fabii. Zapewne wszyscy fani tego sportu liczą na powrót do formy japońskiego auta, które po odejściu Makinena spadło do drugiej ligi. Skoda z kolei, ma wszelkie powody by w końcu w trzecim roku startów włączyć się do walki.

Poniżej zamieszczamy dla Państwa skróconą listę startową. Niestety w rajdzie nie zobaczymy polskich załóg. Za to, atrakcje powinna przynieść rywalizacja w ciągle rozwijającej się klasie Junior WRC. Jeszcze niżej znajdziecie Państwo kalendarz na cały sezon 2005. Zapraszamy do wspólnego śledzenia rywalizacji najlepszych kierowców świata.


73 Rajd MONTE CARLO - lista startowa:

1 LOEB Sébastien - ELENA Daniel WRC
2  DUVAL François - PREVOT Stéphane
3  GARDEMEISTER Toni - HONKANEN Jakke
4  KRESTA Roman - TOMANEK Jan
5  SOLBERG Petter - MILLS Philip      
6  SARRAZIN Stéphane - ?  
7  GRONHOLM Marcus - RAUTIAINEN T.    
8  MARTIN Markko - PARK Michael       
9  ROVANPERA Harri - PIETILAINEN R.
10 PANIZZI Gilles - PANIZZI Hervé     
11 SCHWARZ Armin - WICHA Klaus        
12 BENGUE Alexandre - ESCUDERO Caroline  
14 WARMBOLD Antony - CONNELLY D.
Citroën Xsara WRC
Citroën Xsara WRC
Ford Focus WRC        
Ford Focus WRC  
Subaru Impreza WRC    
Subaru Impreza WRC 
Peugeot 307 WRC       
Peugeot 307 WRC         
Mitsubishi Lancer WRC 
Mitsubishi Lancer WRC
Skoda Fabia WRC       
Skoda Fabia WRC   
Ford Focus WRC                 


RAJDOWE SAMOCHODOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA 2005

 data kraj rajd
21-23.01
11-13.02
11-13.03
8-10.04
29.04-1.05 
13-15.05
27-29.05
17-19.06
8-10.07
5-7.08
26-28.08
16-18.09
30.09-2.10
14-16.10
28-30.10
11-13.11

MONAKO
SZWECJA
MEKSYK
NOWA ZELANDIA
WŁOCHY
CYPR
TURCJA
GRECJA
ARGENTYNA
FINLANDIA
NIEMCY
ANGLIA
JAPONIA
FRANCJA
HISZPANIA
AUSTRALIA

MONTE CARLO
SZWECJI
MEKSYKU
NOWEJ ZELANDII
SARDYNII
CYPRU
TURCJI
AKROPOLU
ARGENTYNY
FINLANDII
NIEMIEC
WIELKIEJ BRYTANII
JAPONII
TOUR DE CORSE
KATALONII
AUSTRALII

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Parkowanie równoległe. Jak robić to dobrze?
Parkowanie równoległe. Jak robić to dobrze?
Parkowanie równoległe to pozornie trudny manewr. Tymczasem wystarczy poznać kilka zasad, by wpasować się w każdą niemal lukę.