mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W salonach bez zmian?

W salonach bez zmian?

Dyrektywa GVO dotycząca zmian w dystrybucji nowych samochodów była tematem przewodnim III Międzynarodowego Forum Motoryzacji zorganizowanego przez Polską Izbę Motoryzacji.

Czy 1 listopada okazał się dniem przełomowym dla polskiego rynku samochodowego? Czy obowiązujące przepisy są respektowane przez importerów? Na te, i wiele innych pytań dotyczących zmian próbowali odpowiedzieć sobie uczestnicy Forum.

Z dniem 1 listopada br. kończył się okres przejściowy umożliwiający dostosowanie przepisów i sposobów dystrybucji samochodów nowych oraz stosowania tańszych zamienników w Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Okazuje się jednak, że mimo upływu 6 miesięcy jakie otrzymali polscy importerzy i dealerzy na zmianę umów nadal pojawiają się problemy z respektowaniem dyrektywy GVO.

I o ile najmniej problemów stwarza dystrybucja aut różnych marek w jednym salonie, o tyle problem serwisu okazuje się nie do przebrnięcia. Jakie są więc szanse na rozwiązanie tak skomplikowanej sytuacji. Jedynym rozwiązaniem jest rozdzielenie obowiązków i odseparowanie dealera zajmującego się tylko dystrybucją aut od serwisu - będącego wówczas stacją nieautoryzowaną zajmującą się naprawami gwarancyjnymi samochodów. Taki sposób postępowania jest powszechnie stosowany w Europie. W polskich realiach tego typu rozwiązanie zacznie obowiązywać zapewne za jakiś czas, gdy wzrośnie poziom wiedzy właścicieli stacji serwisowych. A jakie korzyści mogą płynąć z tego tytułu dla firm posiadających samochody służbowe. Jedną z nich jest oszczędność czasu. Wiele marek w jednym punkcie sprzedaży to większe możliwości zapoznania się z ofertą rynkową.

Kiedy jednak będziemy mogli w pełni skorzystać z dobrodziejstw dyrektywy GVO pokaże czas.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Porsche 911 – premiera
Nowe Porsche 911 – premiera
Na salonie samochodowym w Los Angeles Porsche zaprezentowało światu nową generację Porsche 911. To ósma odsłona kultowego auta.