1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Wakacje autem za granicą: Na to zwróć uwagę

Wakacje autem za granicą: Na to zwróć uwagę

Wielu z nas w wakacje wyjeżdża na urlop za granicę. Również samochodem. Ci, którzy robią to co roku, mają już duże doświadczenie i wiedzą, na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać. Tym, którzy jadą pierwszy raz, podpowiadamy, co jest szczególnie ważne podczas podróży samochodem poza granicami RP.

Wakacje autem za granicą: Na to zwróć uwagę
Mandaty
To w zasadzie największa bolączka urlopu poza granicami ziem ojczystych. Musimy się przygotować na to, że w większości krajów Europy mandaty musimy opłacić na miejscu i nie mamy możliwości skorzystania z mandatu kredytowego. Nie wszystkie kraje również prowadzą ewidencję punktów karnych dla obcokrajowców. Kłopot pojawia się, gdy akurat nie mamy przy sobie gotówki adekwatnej do kwoty mandatu, jaki nakłada na nas policja. W takiej sytuacji stróże prawa będą nam towarzyszyć w drodze do najbliższego bankomatu. W najczarniejszym scenariuszu mogą na poczet mandatu zarekwirować nam coś cennego, również samochód lub pozwać nas do sądu.

Jak to wygląda w praktyce? W Chorwacji mandat opłacamy na miejscu bądź też w ciągu 8 dni na poczcie lub w banku. W takiej sytuacji policjant zatrzyma nam paszport do momentu potwierdzenia wpłaty za wykroczenie. Również na 8 dni stróże prawa mogą zatrzymać nam prawo jazdy, gdy np. podróżujemy bez okularów, a mamy przepisane je do prowadzenia samochodu. Brak pasów będzie nas kosztować 300 zł. Jeśli przekroczymy prędkość o ponad 50 km/h, to nasze konto zmniejszy się o równowartość 9 tys. złotych.

Gdy popełnimy wykroczenie w Grecji, to może nas to kosztować nawet 3000 złotych. Jeśli prędkość przekroczymy o 30 km/h, to policja według tamtejszego prawa może nam skonfiskować prawo jazdy na pół roku. Przejazd skrzyżowania na czerwonym świetle to również 3 tys. zł mniej w naszym portfelu oraz konfiskata prawa jazdy na 60 dni. Policja wystawia nam mandat na miejscu, ale nie może przyjmować od nas żadnych pieniędzy, zatem sami musimy opłacić mandat.

Wybierając się na urlop do Włoch, musimy pamiętać, że w tamtejszym kraju bardzo surowo karane jest przekroczenie prędkości. Za takie wykroczenie policja może nam wystawić mandat w wysokości prawie 14 000 zł! Dodatkowo opłata za wykroczenie w porze nocnej od 22:00 do 7:00 jest wyższa o 30%. Jeśli na miejscu nie możemy zapłacić mandatu, to musimy złożyć kaucję równą połowie mandatu lub zostawić gwarancję materialną. Gdy odmówimy płatności, to policja może skonfiskować nam samochód do czasu uregulowania mandatu.

Planując urlop na Węgrzech pamiętajmy, że za przekroczenie prędkości możemy maksymalnie dostać mandat w wysokości 5000 zł płatny na miejscu lub kredytowany do 30 dni. Przejazd na czerwonym świetle to bankowe 1500 zł kary. Poważne wykroczenie gwarantuje nam zatrzymanie prawa jazdy.

Alkohol
Wsiadanie za kółko pod wpływem alkoholu to kompletna głupota. Kary za takie wykroczenie w krajach Europy są bardzo surowe. Jadąc na wczasy do Włoch musimy pamiętać, że limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy to 0.5 promila, ale jeśli prawo jazdy posiadamy do 3 lat, to limit ten dla nas wynosi 0.0 promila. Gdy przekroczymy te wartości, to możemy stracić samochód, a w najgorszym wypadku zostaniemy zamknięci.

Słoneczna Grecja również zwraca uwagę na to, ile lat mamy prawo jazdy. Gdy posiadamy je krócej niż dwa lata, to limit dla nas wynosi 0.2 promila, a dla pozostałych 0.5 promila. Gdy w naszym organizmie wartości zostaną przekroczone od 0.5 do 0.8 promila, czeka nas mandat w kwocie 340 zł. 674 złote mandatu i konfiskata prawa jazdy na 3 miesiące grozi nam, gdy nasz wynik zawierać się będzie w przedziale od 0.8 do 1.1 promila. Jeśli policjant stwierdzi zawartość alkoholu powyżej 1.1 promila, wtedy oprócz mandatu w wysokości ok. 2700 zł zostaniemy pozbawieni wolności na 2 miesiące i stracimy prawo jazdy na maksymalnie 6 miesięcy.

Wybierając się na Węgry musimy pamiętać, że tam jest całkowity zakaz prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Policja na swoim wyposażeniu nie posiada alkomatu, ale to nie znaczy, że możemy czuć się pewnie. Jeśli funkcjonariusz będzie podejrzewał, że jesteśmy "pod wpływem", to przewiezie nas do punktu medycznego, gdzie zostaniemy poddani badaniu na obecność alkoholu i innych środków odurzających. Powyżej 0.5 promila alkoholu we krwi jest karane mandatem do 500 zł, od 0.5 do 0.8 kwota rośnie do 600 zł maksymalnych, ale gdy przekroczymy barierę 0.8 promila, to nasze wykroczenie jest w świetle węgierskiego prawa kwalifikowane jako przestępstwo.

Chorwacja rygorystycznie traktuje kierowców poniżej 24 lat. Dla nich limit wynosi 0.0 promila. Dotyczy to również kierowców zawodowych. Starszych kierowców obowiązuje limit 0.5 promila. Policja ma możliwość przeprowadzenia testów na obecność narkotyków. Gdy stwierdzi, że zażywaliśmy środki niedozwolone to grozi nam konfiskata samochodu. Musimy również pamiętać, że tamtejsze prawo zakazuje prowadzenia auta jeśli przyjmujemy leki, które wpływają na nasze kierowanie pojazdem.

Prędkość
Jadąc często kilkaset i więcej kilometrów samochodem, w pewnym momencie możemy zapomnieć się i starać się dojechać jak najszybciej. Przekroczenie prędkości może nas bardzo drogo kosztować. Warto przed wyjazdem przestudiować jakie ograniczenia są stosowane w kraju, do którego się wybieramy i w krajach, przez które będzie wiodła trasa naszego przejazdu. W zasadzie można powiedzieć, że przestrzeganie prędkości to podstawa udanej podróży i to nie tylko pod względem finansowym ale i względem bezpieczeństwa naszego, bliskich i innych uczestników ruchu. Poniżej znajdziecie tabelę z ograniczeniami prędkości obowiązującymi w opisywanych wyżej krajach:
 Chorwacja Chorwacja* Grecja
Włochy
Węgry
W terenie zabudowanym
50 km/h50 km/h
50 km/h50 km/h50 km/h
Poza terenem zabudowanym90 km/h80 km/h80 km/h90 km/h90 km/h
Drogi ekspresowe
110 km/h100 km/h110 km/h110 km/h110 km/h
Autostrady130 km/h120 km/h130 km/h
130 km/h130 km/h
*kierowcy do 24 roku życia.

Wyjazd samochodem na wakacje za granicę sprawia, że podróż musimy bardzo uważnie zaplanować i prześledzić równiez pod kątem opłat drogowych oraz wymagań co do posiadania dokumentów potwierdzających opłaconą składkę za ubezpiezenie. Dobrze zaplanowana podróż jest gwarancją udanego urlopu. Pamiętajmy o ograniczeniach i zwiększmy czujność przy przyspieszaniu. Lepiej przywieźć z wakacji jak najwięcej wspomnień niż kwitów za mandaty. A jakie są Wasze rady dotyczące podróży?

Podobne wiadomości:

Menu dla kierowców. Co jeść w trasie?

Menu dla kierowców. Co jeść w trasie?

Bezpieczna jazda 2019-08-23

Mandaty za jazdę na czerwonym świetle

Mandaty za jazdę na czerwonym świetle

Bezpieczna jazda 2020-02-12

Komentuj:

~Rysiek_55 2016-09-20

Dostępność wypożyczalni samochodów. Jadąc za granicę dobrze jest sobie przygotować ich spis jeżeli mogą być nam oczywiście potrzebne. To wiedza przydatna tak poza granicami jak również w PL. U nas korzystam z Panek, ale chyba też poza granicami mają swoje placówki, korzystając z wypożyczalni poza granicami PL warto właśnie wybierać te polskie, dobrze nam znane marki.

~Tomek 2014-01-10

mam u nich pakiet chyba już ze 2 lata, do tej pory tylko raz korzystałem z pomocy w Austrii jak jechaliśmy na ferie zimowe, calkiem sprawnie poszło, przyjechali naprawili i pojechali

~assistance od Startera 2013-12-19

Wyjeżdżam teraz na święta i przymierzam się do zakupu assistance od Startera. Ktoś kiedyś miał z nimi styczność?

~kotor 2013-07-31

"Na moje szczęście w tym roku wynajmujemy samochód. W zeszłym roku sypnął się na trasie. Koszt naprawy za granicą jakaś masakra!!! Teraz sprytniej do Berlina z Warszawy szybko pociągiem z 6h tam z wypożyczalni Panek samochód i do Hiszpanii. Dobra tania opcja, a samochód nie nawali bo będzie nówka Hyundai ix35 :D " Każda opcja jest do rozważenia :)

~bolko 2013-07-25

moezja -> reklama rewelka :D a co do podróży to tez korzystam z usług Panek SA w weekendy mają fajne promocje. - True :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Transit z 10-stopniową automatyczną skrzynią biegów
Ford Transit z 10-stopniową automatyczną skrzynią biegów
Ford wprowadza do modelu Transit nową automatyczną skrzynię biegów o 10 przełożeniach. Z powodzeniem działa ona poza tym w Mustangu i Raptorze.