mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ważne zabezpieczenie ładunku

Ważne zabezpieczenie ładunku

Nie zabezpieczony ładunek, swobodnie przemieszczający się towar po pojeździe mogą stanowić poważne zagrożenie dla kierowcy i pasażerów.

Ważne zabezpieczenie ładunku

Czasem porządek może być wręcz sprawą życia lub śmierci – na przykład, gdy chodzi o bezpieczne zamocowanie ładunku. Jest to szczególnie ważne w samochodach dostawczych, gdzie pośpiech i konieczność dotrzymania terminów często odsuwa na dalszy plan bezpieczne ułożenie towaru. Źle zamocowany ładunek sprawia, że nawet wzorowe wyposażenie w zakresie bezpieczeństwa czynnego i biernego (ABS, ESP, trzypunktowe pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne nawet w wersji podstawowej), nie może być w pełni wykorzystane.

Przykładowo na niemieckich drogach średnio co 6 minut dochodzi do wypadku. Według policji drogowej i ubezpieczycieli specjalizujących się w obsłudze spedytorów, wypadki spowodowane niezabezpieczonym ładunkiem są wręcz powszechne. Wadliwe zamocowanie przewożonego towaru ujawniane jest w ponad 70% kontrolowanych pojazdów. Wystarczy awaryjne hamowanie lub kolizja polegająca na najechaniu na tył innego pojazdu, aby niezabezpieczony ładunek stał się śmiertelnym zagrożeniem.

Zgodnie z prawem bezwładności, jeżeli pojazd poruszający się z prędkością 50 km/h uderzy czołowo w twardą przeszkodę, niezamocowany pojemnik z farbą ważący 25 kg przemieści się do przodu z praktycznie nie zmniejszoną prędkością i uderzy kierowcę od tyłu z siłą odpowiadającą przedmiotowi ważącemu 900 kg (przyspieszenie 36g). Niewykluczone, że nawet siatka czy przegroda oddzielająca kabinę od przestrzeni ładunkowej nie wytrzyma obciążeń działających w takiej sytuacji. Nietrudno wyobrazić sobie co się stanie, jeżeli samochód przewróci się, a przewożone lodówki, skrzynie i pudła z narzędziami zaczną fruwać w powietrzu...

Nie ma praktycznie dnia bez doniesień o wypadkach, do których doszło w wyniku zgubienia ładunku przez pojazd. Ze skrzyń ładunkowych spadają rozmaite rzeczy: drewno w dłużycach, skrzynie i metalowe części. Źródłem niebezpieczeństwa są także przedmioty wrzucone byle jak lub tylko luźno zamocowane w przestrzeni ładunkowej, gdyż są w stanie uniemożliwić zapanowanie nad pojazdem w przypadku wykonywania gwałtownego manewru omijania przeszkody.

Nabywcy modelu Vito mają do wyboru dwa zestawy wyposażenia, zapewniające optymalne zabezpieczenie ładunku: pakiet „Top Load”, dostępny jako opcja w wersji furgon, univan i kombi, składa się z podstawowych relingów dachowych, bagażnika z rolkami ułatwiającego załadunek oraz zestawu pasów mocujących. Pakiet „Cargo” oferowany tylko do nadwozi typu furgon i univan, obejmuje specjalny system mocowania do ścian bocznych, oraz zestaw pasów mocujących, drewnianą podłogę przedziału bagażowego oraz szyny w podłodze umożliwiające zamocowanie ładunku. Akcesoria te nie tylko bezpiecznie utrzymują ładunek na miejscu, ale także chronią wnętrze przestrzeni ładunkowej przed uszkodzeniami, co zwiększa wartość pojazdu przy odsprzedaży.
Systemy mocowania ładunku dla specjalistycznych branż, testowane w testach zderzeniowych

Analogiczny system mocowania do bocznych ścianek dostępny jest także w modelu Sprinter, w każdej z trzech wersji różniących się rozstawem osi. Duże i nieporęczne przedmioty, takie jak drabiny, można bezpiecznie przewozić na dachu, mocując je na poddanych rygorystycznym testom relingach oraz rolkach lub bagażnikach dachowych. Wśród akcesoriów znajdują się także maty antypoślizgowe do całej przestrzeni ładunkowej. Wprawdzie akcesoria te nie mogą zastąpić pasów mocujących ładunek, ale i tak stanowią dodatkowe zabezpieczenie przy transporcie paczek czy palet. Maty antypoślizgowe dostępne wśród akcesoriów Mercedes-Benz charakteryzują się wysokim poziomem odporności na ślizganie się ładunku (ok. 60%). Niemniej jednak, jak już wspomniano, cały ładunek powinien być unieruchomiony za pomocą pasów, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Toyota Corolla – znamy ceny
Nowa Toyota Corolla – znamy ceny
Nowa generacja Toyoty Corolli wchodzi do salonów. Znamy już ceny japońskiego kompaktu. Przy tej okazji Toyota obniża ceny obecnego modelu.