mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ważne zapachy

Ważne zapachy

Podczas prowadzenia samochodu wiele czynników może wpływać negatywnie na nasze reakcje. Jednym z nich są zapachy, dlatego zadbajmy, by przynajmniej te zależne od nas samych były odpowiednie.

Ważne zapachy
Nieodpowiedni zapach wewnątrz samochodu może nawet przyczynić się do zwiększenia ryzyka wypadków. Dlatego w naszym własnym aucie powinniśmy zadbać, by dominowały aromaty mięty, cynamonu, kawy lub cytryny, a zdecydowanie powinniśmy unikać zapachów rumianku, jaśminu czy lawendy.

- Węch jest jednym z najbardziej wrażliwych i czułych zmysłów bezpośrednio wpływającym na emocje i ogólne samopoczucie. Nie wolno ignorować elementów, które mogą mieć wpływ na komfort jazdy – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Do takich elementów należy między innymi zapach, który nie powinien drażnić i odwracać uwagi od tego, co dzieje się na drodze.

Choć poziom wrażliwości jest u każdej osoby inny, najlepiej, aby w samochodzie dominowały zapachy bezpieczne, tzn. świeże i delikatne, takie jak np. zapach bryzy morskiej czy mięty. Ten ostatni wpływa szczególnie pozytywnie na wzrost koncentracji, łagodząc jednocześnie uczucie rozdrażnienia i zmęczenia. Zapach, jaki unosi się wewnątrz samochodu, ma wpływ na koncentrację i nastrój kierowcy. Nieodpowiedni może prowadzić do irytacji skutkującej agresywnym i niebezpiecznym stylem jazdy. Może też wywołać przeciwną reakcję i przyczynić się do zbyt dużego odprężenia.

Niesprzyjające jeździe samochodem są także zapachy jedzenia, np. pozostawionych opakowań po hamburgerach. Dlatego ważne jest, by dbać o zachowanie czystości w aucie. Wewnątrz nie powinno się zostawiać niczego, co może ulec zepsuciu i skutkować przykrym zapachem, który niejednokrotnie jest trudny do zneutralizowania. Z elementów plastikowych wewnątrz auta należy – podobnie jak w przypadku mebli w mieszkaniu – regularnie wycierać kurz. Tapicerkę siedzeń należy odświeżać specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami, szczególnie jeśli autem często podróżują dzieci i zwierzęta. Dla większego komfortu warto od czasu do czasu oddać auto do myjni, także na kompleksowe czyszczenie i odświeżenie wnętrza.

Zapachy sprzyjające jeździe samochodem:
- mięta i cynamon – zmniejszają uczucie irytacji;
- cytryna i kawa – poprawiają poziom koncentracji, ułatwiają czyste myślenie;
- morska bryza – działa relaksująco i uspokajająco.

Zapachy, których należy unikać w aucie:
- rumianek, jaśmin, lawenda – używane w większości kwiatowych odświeżaczy powietrza – są stosowane przy leczeniu bezsenności i mogą powodować nadmierne odprężenie;
- zapachy leśne – mogą działać zbyt odprężająco, nie są polecane osobom cierpiącym np. na katar sienny;
- zapach świeżego chleba – może wywoływać irytację, uczucie głodu, a przez to obniżenie koncentracji kierowcy.

Podobne wiadomości:

Wydajniejsza klimatyzacja w Lexusie GS

Wydajniejsza klimatyzacja w Lexusie GS

Technika 2012-03-26

Przyjemny chłodek czy ciepły smrodek?

Przyjemny chłodek czy ciepły smrodek?

Technika 2013-06-20

Komentuj:

~Artur 2010-08-31

Co za bzdury. Samochod powinien nie pachnieć. Jeśli już nie pachnie nowością, niech po prostu będzie czysty. Jestem przeciwnikiem ambipurków i choinek. Wolę kupić auto od czystego palacza, który regularnie jeździł do dobrej myjni, niż od kogoś kto wieszał choinkę na lusterku. Poza tym to mega obciach

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ile wspólnego ma hybryda z samochodem elektrycznym?
Ile wspólnego ma hybryda z samochodem elektrycznym?
Pojawienie się pierwszych hybryd spowodowało stopniowy powrót napędu elektrycznego, który jest przecież tak stary, jak motoryzacja.