mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Więcej gazu

Więcej gazu

W 2003r. sprzedaż gazu płynnego wyniosła 1,77 mln t, co uczyniło nas czwartym rynkiem Europy, po Włoszech, Francji i Hiszpanii. Potwierdzają to dane Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. Popyt na gaz płynny w 2004r. wzrósł w Polsce o 12% osiągając blisko 2 mln ton.

Jego wykorzystanie jako paliwa do samochodów zwiększyło się o 20%, bowiem przybyło samochodów zasilanych LPG.  Według szacunków POGP, udział szarej strefy w sprzedaży LPG zmniejszył się z 50 do około 10%, o czym świadczy zmniejszenie różnic cenowych między sprzedawcami do najwyżej 10 groszy na litrze.

Głównym dostawcą tego produktu są rafinerie ropy naftowej. LPG powstaje w procesie krakowania i uwodornienia ropy. Magazynowanie i transport odbywa się w zbiornikach ciśnieniowych w fazie ciekłej, natomiast końcowi użytkownicy eksploatują fazę gazową. Zapotrzebowanie na gaz płynny w Polsce jest w 84% pokrywane przez import, przede wszystkim zza wschodniej granicy. Największym eksporterem jest Rosja. Niewielką ilość (ok. 10% importu) sprowadza się z rejonu Morza Północnego do Gdańska, gdzie znajduje się największy w tej części Europy terminal przeładunkowy gazu płynnego, a także autocysternami z Niemiec.

Całkowita sprzedaż gazu płynnego w latach 1991-2003 zwiększyła się przeszło 10-krotnie. Dużą rolę w rozwoju tego rynku odegrały procesy konkurencyjne. Na początku lat 90. rynek został całkowicie sprywatyzowany i obecnie działa na nim kilkaset podmiotów gospodarczych. Liderem rynku dystrybucji gazu płynnego jest firma Gaspol, która dysponuje dwoma terminalami przeładunkowymi - wspomnianym już terminalem morskim w Gdańsku oraz kolejowym w Małaszewiczach, a także siedmioma regionalnymi rozlewniami gazu.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A1 zostanie dokończona
Autostrada A1 zostanie dokończona
Ostatni brakujący odcinek autostrady A1 zostanie dokończony. Ruszył przetarg na jego wykonanie.