mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Większa aktywność Mazdy w Chinach

Większa aktywność Mazdy w Chinach

Początek roku przyniósł dwie informacje, z których jednoznacznie wynika, iż Mazda zamierza bardziej zaangażować się w sprzedaż swoich aut na najszybciej rozwijającym się obecnie chińskim rynku motoryzacyjnym.

W pierwszym tygodniu stycznia Ford, Mazda oraz Changan Automotive Group uzyskały zgodę chińskiego rządu na powołanie spółki joint-venture oraz na wybudowanie fabryki samochodów. Nowa fabryka, pierwsza będąca wynikiem współpracy tych trzech firm, ma powstać w prowincji Jiangsu na 190.000 m2. Początkowa roczna zdolność produkcyjna ma wynieść 160 tys. samochodów, z możliwością zwiększenia do 200 tys. Fabryka ma być dosyć elastyczna, co ma pozwolić na produkcję różnych modeli, zarówno marki Ford, jak i Mazda.

Powołanie nowej spółki i wybudowanie fabryki jest częścią inwestycji koncernu Ford na chińskim rynku wartej 1 miliard dolarów. Mazda będzie partycypować w tym projekcie poprzez objęcie części udziałów w spółce Changan Ford.

Jednak to nie koniec zwiększonej aktywności Mazdy w tym regionie Azji. Wczoraj (17.01) ogłoszone zostało powołanie kolejnej spółki. Tym razem Mazda nawiązała bliską współpracę z firmami First Auto Works (FAW) oraz należącą do niej FAW Car Co. (FCC). Nowo powołana spółka zajmie się dystrybucją samochodów marki Mazda w Chinach, a rozpoczęcie działalności planowane jest na marzec tego roku.

Nowa spółka, FAW Mazda Motor Sales Co (FMSC) będzie miała swoją siedzibę w Changchun, w północno-wschodniej części Chin. Kapitał spółki ma wynieść 12 mln USD, 70% udziałów posiadać będzie FCC, 25% Mazda, a 5% FAW.

Zwiększenie aktywności na chińskim rynku ma przynieść japońskiemu koncernowi wzrost rocznej sprzedaży do poziomu 300 tys. aut do 2010 roku. Mazda na większą skalę pojawiła się w Chinach w maju 2001 roku, rok później sprzedała już 22.979 aut (+123%), a w kolejnym roku 80.075 (+248%).

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak przygotować samochód do zimy?
Jak przygotować samochód do zimy?
Większość kierowców przygotowanie auta do zimy rozumie przez zmianę opon na zimowe. Tymczasem obowiązków jest więcej.