mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Większa sprzedaż i obroty VW

Większa sprzedaż i obroty VW

Koncern Volkswagen w pierwszym półroczu 2004 dostarczył klientom więcej samochodów niż w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku.

Jednocześnie znacznie wzrosły obroty koncernu, a w działalności motoryzacyjnej zanotowano dodatni przepływ środków pieniężnych. Wprowadzenie przed kilkoma miesiącami programu ForMotion, zwiększającego wydajność i jednocześnie częściowo niwelującego niekorzystne wpływy na wyniki finansowe, przynosi już efekty. Na wysokość dochodu negatywny wpływ mają niekorzystne tendencje na rynku, kursy walut oraz koszty rozpoczęcia produkcji nowych modeli. W tej sytuacji wynik operacyjny w roku 2004 będzie niższy od ostatnio ogłoszonych prognoz.

Koncern VW w pierwszym półroczu 2004 dostarczył klientom o 1,7 procent więcej samochodów (2.516 mln) niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (2.473 mln). Przychody ze sprzedaży w koncernie zwiększyły się do 45,94 mld euro (rok ubiegły: 42,83), co oznacza wzrost o 7,3 procent. Wynik operacyjny przed wpływami specjalnymi wyniósł 979 (1.220) mln euro. 

Najważniejsze czynniki mające negatywny wpływ na wyniki okresu sprawozdawczego wymienione przez Prezes Zarządu to przede wszystkim utrzymująca się trudna sytuacja w USA, ostatnie wydarzenia w Chinach, niekorzystne kursy wymiany walut oraz wzrost kosztów związanych z równoległym wprowadzaniem na rynek kilku modeli. Szczególnie rynek amerykański pozostawił głębokie ślady w wyniku finansowym ze względu na niekorzystną kombinację mocnego euro i presję na wysokość cen. Natomiast w Europie udało się uzyskać wyraźny wzrost wyniku operacyjnego.

Koncern Volkswagen dopasowuje swoje prognozy wyników całorocznych do aktualnych tendencji rynkowych. W drugim półroczu 2004 nic nie zapowiada znacznego ożywienia koniunktury na rynku motoryzacyjnym, przede wszystkim ze względu na utrzymujący się słaby popyt na ważnych rynkach, niekorzystne kursy wymiany walut oraz wysokie ceny ropy naftowej. Ponadto Volkswagen liczy się z dużą konkurencją na najważniejszych rynkach samochodów osobowych, takich jak: USA, Europa i Chiny.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
Równo 15 lat temu Volkswagen zaprezentował pierwszą wielkoseryjną dwusprzęgłową skrzynię biegów DSG.