Wiesmann uratowany?

Kilka miesięcy temu poszczęściło się TVR, a teraz przyszedł czas na kolejnego producenta sportowych samochodów. Właściciele niemieckiej marki snują ambitne plany wskrzeszenia produkcji.

Wiesmann uratowany?
Kilka dni temu firma poinformowała o zawarciu porozumienia z BMW w sprawie dostaw jednostek napędowych dla nowych modeli. Szczegóły nie są znane, ale wiadomo, że chodzi o benzynowe jednostki V8 produkowane przez BMW Motorsport. To właśnie bawarski koncern był przez lata dostawcą silników dla sportowych aut od Wiesmanna.

Niemiecka manufaktura od kilku lat nie produkuje samochodów. Wniosek o upadłość złożono 13 sierpnia 2013 roku, a oficjalne zakończenie produkcji miało miejsce w maju 2014 roku. Firma zwolniła wtedy 125 osób. Ostatnim produkowanym modelem był Wiesmann GT MF4-CS z silnikiem 4.0 V8 pod maską. Sportowy model dysponował mocą 414 KM i 400 Nm momentu obrotowego. Coupe w stylu retro przyspieszało od 0 do 100 km/h w 4,4 sekundy.

Wiesmann to rodzinny biznes - firmę założyli bracia Martin i Friedhelm. Na początku zajmowali się produkcją twardych dachów typu hardtop dla kabrioletów. Pierwszy pojazd zaprojektowali w 1993 roku. Było to dwumiejscowe coupe w stylu retro z silnikiem BMW.

Problemy Wiesmanna rozpoczęły się w 2009 roku. Z powodu kryzysu rynek samochodów luksusowych skurczył się gwałtownie. W tym samym czasie zdecydowała się na rozbudowę fabryki w Dulmen. Efekt był taki, że spółka straciła płynność finansową i przestała wypłacać pieniądze poddostawcom.

Szansa na wskrzeszenie marki pojawiła się dopiero w 2015 roku, gdy prawa do marki nabyło małżeństwo z Wielkiej Brytanii - Anita i Berry Tatlovic.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Wiesmann
Tematy w artykule: Wiesmann Wiesmann GT MF4-CS

Podobne wiadomości:

Stylowy Wiesmann

Stylowy Wiesmann

Premiery 2011-09-19

Wiesmann zmienia silniki

Wiesmann zmienia silniki

Aktualności 2010-10-27

Komentuj:

~radek 2017-10-25

Opinie o wiesmannie to naparwdę różne krążą, ale chętnie też posłucham Waszych wypowiedzi w temacie, bo wydaje mi się, że tu będą najbardziej rzetelne. A jeśli chodzi o wypożyczanie samochodów to ja jestem na tak, na przykład polecam tą firmę https://speedrental24.pl/ bo naprawdę działają 24/7.

~l'Edeve 2017-10-25

Motoryzacja

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen Golf R - 320 KM i tryb do driftu
Volkswagen Golf R - 320 KM i tryb do driftu
Volkswagen Golf R, czyli topowa wersja kompaktowego hatchbacka, wchodzi do gry z 320-konnym silnikiem i napędem czterech kół z trybem umożliwiającym driftowanie.