mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wodorowy Nissan

Wodorowy Nissan

Testy modelu Xterra zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowym

Wodorowy Nissan

Nissan Motor Co., Ltd. ogłosił niedawno oficjalnie, że w kwietniu zamierza rozpocząć testy drogowe modelu Xterra FCV (Fuel Cell Vehicle) - pojazdu zasilanego wodorem i energią uzyskiwaną z ogniw paliwowych. Badania będą prowadzone w okolicach zakładów Nissana w Sacramento, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych.

Program testów bazuje na planie ogłoszonym w listopadzie ubiegłego roku z okazji uroczystego otwarcia kwatery głównej Partnerstwa Na Rzecz Ogniw Paliwowych Kalifornii (California Fuel Cell Partnership - CaFCP). Nissan już w przeszłości przeprowadzał wewnętrzne testy samochodu wyposażonego w ogniwa paliwowe, zasilane metanolem. Nissan Xterra FCV jest pierwszym pojazdem Nissana, napędzanym wodorowymi ogniwami paliwowymi i jednocześnie pierwszym, który będzie testowany na drogach publicznych.

Testy przeprowadzane w realnych warunkach drogowych mają dwa główne cele:

Zebrać doświadczenia wynikające z codziennej eksploatacji po drogach publicznych pojazdu niemalże gotowego do wprowadzenie do seryjnej produkcji i uwzględnienie wyników tych testów w pracach badawczo-rozwojowych nad przyszłymi pojazdami.

Posunąć do przodu badania nad technicznymi standardami i infrastrukturą systemu zaopatrzenia w paliwo dla pojazdów typu FCV na stacjach paliwowych należących do CaFCP i przekazanie wyników testów pozostałym członkom Partnerstwa.

Nissan Xterra FCV jest hybrydowym pojazdem wyposażonym w neodymowy, magnetyczny silnik synchroniczny i kompaktowe, wysoko wydajne akumulatory litowo-jonowe. Część z tych technologii została już wykorzystana i przetestowana w modelach Altra EV, Hypermini EV i Tino Hybrid – hybrydowym pojeździe spalinowo-elektrycznym.

Nissan stoi na stanowisku, że dzięki wyjątkowej wydajności nowego napędu i braku emisji szkodliwych związków, wodorowe ogniwa paliwowe będą stanowić źródło napędu pojazdów przyszłości. Dlatego producent planuje przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych nad pojazdami wyposażonymi w wysoko wydajne ogniwa paliwowe, opartymi na współczesnych technologiach EV (Electrical Vehicle) i HEV (Hybrid Electrical Vehicle)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?
Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?
Bram Schot 1 stycznia objął stanowisko prezesa zarządu Audi. Wiemy już, kto zajmie jego poprzednie stanowisko w firmie.