1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Wołga: Koniec pewnej ery

Wołga: Koniec pewnej ery

Od tej pory rosyjscy urzędnicy muszą poszukać sobie nowego środka lokomocji do jazdy w zatłoczonej Moskwie. Wołga - jeden z ostatnich wielkich symboli ZSRR kończy swoją przygodę z motoryzacyjnym światem.

Wołga: Koniec pewnej ery

Charakterystycznymi cechami rosyjskich Wołg, ostatnio produkowanych także pod szyldem fabryki samochodowej GAZ, było ultra-miękkie zawieszenie i tony blachy, czyniące samochód dwa razy cięższym niż być powinien. Ale jednak Wołga miała to coś, co pozwalało patrzeć na nią z lekką ironią ale też (nie bójmy się użyć tych słów) nutką sentymentu.

W rosyjskiej fabryce GAZ w miejscowości Nischny Nowgorod będą produkowane już tylko ciężarówki i małe autobusy. Powodem wycofania Wołgi z produkcji był między innymi brak perspektyw produkcyjnych.

W czasach socjalistycznych Wołga wytyczała standardy luksusowego samochodu z bloku wschodniego, na której wzorowano modele Łady oraz Moskwicza. Niestety brak udoskonaleń w samym projekcie auta i przestarzałość konstrukcji doprowadziły do tego, że nawet nowo wyprodukowane samochody miały wątłą jakość.

Teraz fabryka GAZ chce przestawić się na produkcję aut zagranicznych. Na potrzeby reorganizacyjne wydano już 150 milionów dolarów, jednak zabiegi te opłaciły się. GAZ zanotował w tym roku wzrost dochodów ze sprzedaży aut ciężarowych o około 3,5 miliarda w amerykańskiej walucie.

Czytaj także:

Silniki DaimlerChrysler do Rosji 2005-01-24

Komentuj:

~luk 2007-01-26

Ja też podoba mi się ta czarna kiedyś nawet znalazłem dane techniczne tego samochodu ciekawe autko

~romantyczka 2006-12-11

A ja bym chciała kupić taką Wołgę i nie mogę nigdzie znaleźć :(

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Radarowy miernik prędkości - początki fotoradarów
Radarowy miernik prędkości - początki fotoradarów
Pierwszy fotoradar powstał przeszło sześć dekad temu. Specjalna ekspozycja w muzeum Mercedesa pokazuje, jak rozwijał się ten, znienawidzony przez kierowców, wynalazek.