mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wspólne płyty podłogowe Nissana i Renault

Wspólne płyty podłogowe Nissana i Renault

Sojusz zawarty pomiędzy Nissanem i Renault konsekwentnie realizuje postawione sobie założenia i osiąga wyznaczone cele.

Dzięki współpracy oba koncerny szybciej mogą wprowadzać na rynek nowe modele samochodów i rozwijać nowe technologie. Wpływa to także na podwyższenie skuteczności działów badań i rozwoju, opracowywania nowych technologii, redukcji wagi aut oraz obniżania kosztów.

Zespół inżynierów z obu firm opracował już dwie z dziesięciu wspólnych płyt podłogowych. Pierwsza z nich, B-platform, została użyta do konstrukcji Nissana Micra w 2002 roku. Wykorzystano ją również w nowym Renault Modus, a w przyszłości będzie zastosowana w nowym Clio. Druga, wprowadzona już, płyta podłogowa została zastosowana w Renault Megane i jest planowana do wykorzystania w nowym Nissanie - następcy Almery.

Umowa o współpracy dała początek silnej grupie producentów samochodów, która tworzy około 5 milionów pojazdów rocznie. Grupa sprzedaje szeroki wachlarz produktów klientom obu firm pod nazwami 5 marek: Nissan oraz Infiniti dla Nissana oraz Renault, Dacia i Samsung dla grupy Renault. Nissan posiada 15% udziałów w Renault, natomiast Renault 44% udziałów firmy Nissan.

W 1999 roku, grupa Nissan-Renault znalazła się wśród sześciu przodujących grup motoryzacyjnych z udziałem 9,1% na rynku samochodów osobowych. Od tego czasu wyniki sprzedaży poprawiają się z roku na rok. Łączna sprzedaż sojuszu Nissan-Renault na świecie w 2002 roku wyniosła 5.180.975 sztuk (w tym 2.771.000 w grupie Nissana a 2.403.975 w grupie Renault), co stanowi wzrost o 2,9 % w porównaniu do 2001 roku. W 2003 roku grupa Nissan-Renault sprzedała 5.357.315 aut, co oznacza wzrost o 4,2% w porównaniu z 2002 rokiem. Sojusz Nissan-Renault znajduje się na 5 miejscu wśród światowych producentów samochodowych, z 9,3% udziałem w rynku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Toyota Corolla – znamy ceny
Nowa Toyota Corolla – znamy ceny
Nowa generacja Toyoty Corolli wchodzi do salonów. Znamy już ceny japońskiego kompaktu. Przy tej okazji Toyota obniża ceny obecnego modelu.