mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Współpraca Lotos - Shell

Współpraca Lotos - Shell

25 listopada Grupa Lotos podpisała list intencyjny z dwiema firmami z Grupy Royal Dutch/Shell w sprawie współpracy w rozwoju i implementacji programu Grupy Lotos dotyczącego zgazowania/utylizacji ciężkich pozostałości po przerobie ropy naftowej.

Ww. firmy to Shell Global Solutions International B.V i Shell International Trading and Shipping Company Ltd. (STASCO). Wraz z podpisanymi już umowami licencyjnymi z Shell Global Solutions i Kellog Brown & Root list ten stwarza solidną platformę dla realizacji tego projektu. W ramach Listu Intencyjnego, STASCO i Grupa LOTOS podpiszą dodatkowe umowy dotyczące wykorzystania zwiększonych mocy przetwórczych i produktów pochodzących z nowych instalacji. Oprócz technologii Shell Global Solutions zapewni techniczne, administracyjne oraz operacyjne wsparcie podczas realizacji projektu, a także przez pierwsze kilka lat po jego uruchomieniu.

Program Grupy Lotos w zmodyfikowanym kształcie został zatwierdzony przez Radę Nadzorczą firmy w dniu 17 listopada 2004 roku. Prace nad realizacją programu już trwają. Zgodnie z decyzją zarządu dotyczącą przeznaczenia kwoty 80 mln zł na sfinansowanie koniecznych prac związanych z rozwojem projektu rozpoczęto prace nad przygotowaniem projektów bazowych. Zgodnie z przyjętymi założeniami wartość projektu opiewa na 760 milionów USD, a termin jego zakończenia to przełom lat 2008/09.

"W ramach realizacji projektu, stanowiącego część programu offsetowego Lockheed Martin, Grupa Lotos wzbogaci się o unikalne technologie, takie jak: zgazowanie ciężkich pozostałości z przerobu ropy (IGCC - Shell), odasfaltowanie rozpuszczalnikowe (ROSE - Kellogg Brown&Root) oraz łagodny hydrokraking (MHC - Shell). - powiedział Paweł Olechnowicz, Prezes Zarządu Grupy Lotos - Wdrożenie programu rozszerzy nasze możliwości. Nie będziemy jedynymi beneficjentami tego projektu. Skorzysta z niego cała gospodarka regionu pomorskiego i nie tylko".

Modernizacja stworzy gwarancje dla przyszłej działalności koncernu na wiele kolejnych lat, a dla jej pracowników będzie gwarancją trwałego zatrudnienia. Podczas realizacji inwestycji zatrudnienie przy pracach inżynieryjno-budowlanych uzyska kilka tysięcy osób przez ok. 2-3 lata. Skala zamówień, jakie będą realizowane w regionie i w kraju szacowana jest na ponad 350 mln USD.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Pierwsze Porsche 911 – 55 lat historii
Pierwsze Porsche 911 – 55 lat historii
27 listopada w Los Angeles odbędzie się światowy debiut ósmej generacji Porsche 911 – 55 lat po premierze pierwszej odsłony modelu. To dobry powód, by spojrzeć wstecz i przyjrzeć się siedmiu poprzednim pokoleniom 911.