mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wyjeżdzasz? Pamiętaj o tym!

Wyjeżdzasz? Pamiętaj o tym!

Półmetek wakacji jest już prawie za nami. Poza wybraniem kierunku w którym zamierzamy się wybrać na zasłużony wypoczynek, powinniśmy pamiętać także o kilku innych, ważnych sprawach. aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Wyjeżdzasz? Pamiętaj o tym!
Dokumenty
Pamiętajmy, żeby zabrać ze sobą dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem technicznym oraz dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC. Podróżując z dzieckiem nie zapomnijmy o jego dokumencie tożsamości.
 
Do części krajów bez takiego dokumentu nie wjedziemy, a w krajach unijnych w przypadku kontroli może to się dla nas skończyć wizytą na komisariacie Policji w celu potwierdzenia naszych praw do dziecka oraz mandatem karnym. Więcej przydatnych informacji o tym, jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem, dostępnych jest na portalu dzieckowpodrozy.onet.pl, którego partnerem jest marka ŠKODA.
 
„Do Rosji i na Białoruś musimy zaopatrzyć się w wizę, a na Ukrainę powinniśmy mieć specjalne ubezpieczenie obowiązujące na terenie tych krajów. Jeśli na Białoruś wybieramy się samochodem użyczonym, powinniśmy mieć ze sobą sporządzoną notarialnie umowę użyczenia. W innym przypadku samochód może zostać nam skonfiskowany” - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.
 
Wyposażenie
W większości krajów standardowo na wyposażeniu samochodu powinna się znajdować gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka. Dodatkowo musimy pamiętać, by jadąc do Rosji mieć komplet zapasowych żarówek, a czeska Policja może sprawdzić czy posiadamy komplet zapasowych bezpieczników. W Niemczech oprócz apteczki wymagane są gumowe rękawiczki.    
     
Prędkość
U naszych sąsiadów nałożone limity prędkości zbieżne są z tymi, które obowiązują w Polsce. W terenie zabudowanym 50 km/h, poza - 90 km/h. Prędkość autostradowa jest niższa, bo w większości przypadków wynosi 130 km/h.
 
Pamiętajmy, że w Niemczech pomimo tego, iż na wielu odcinkach autostrad limitów prędkości nie ma, to w przypadku zdarzenia drogowego, fakt poruszenia się z prędkością wyższą niż zalecana, tj. 130 km/h, będzie działał na naszą niekorzyść.
 
Pasy i światła
U większości naszych sąsiadów jazda w zapiętych pasach to standard, wyłamują się tylko kraje zza wschodniej granicy - Ukraina i Białoruś, które nakładają obowiązek zapinania pasów tylko na osoby siedzące z przodu. Jazda z włączonymi światłami mijania lub światłami do jazdy dziennej w różnych krajach jest różnie regulowana.    
     
W Rosji światła obowiązkowo włączamy na obszarze niezabudowanym, na Białorusi podczas pogorszonej widoczności lub holowania, podobnie jest na Ukrainie. U naszych zachodnich sąsiadów nie ma obowiązku jazdy na światłach, ale używanie ich jest zalecane. Obowiązkowo musimy je włączyć podczas podróży przez Czechy, Litwę i Słowację.
 
Alkohol
Większość naszych sąsiadów ustaliło poziom dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi na 0 promili. Tylko w Niemczech i na Litwie te wartości są wyższe – odpowiednio 0,5 i 0,4 promila.
 
Kraje, przez które przyjdzie nam podróżować, mogą nas zaskoczyć obowiązującymi przepisami. W Rosji na przykład zabronione jest używanie w miastach sygnałów dźwiękowych oraz poruszanie się brudnym samochodem. W Niemczech pamiętajmy, że nie wolno mijać autobusu szkolonego, który sygnalizuje postój specjalnym światłem.
 
Pamiętajmy, że każdy gospodarz ustala zasady, które są dla niego ważne. Naszym obowiązkiem, jako gościa, jest przestrzeganie ich. Dzięki temu podróż będzie przebiegała bez komplikacji i będziemy mogli skoncentrować się na tym, co najważniejsze – na wypoczynku.
 
Tematy w artykule: wakacje wakacyjne drogi

Podobne wiadomości:

Wakacje 2014: Było bezpieczniej

Wakacje 2014: Było bezpieczniej

Aktualności 2014-09-03

Darmowe weekendy na A1 w wakacje

Darmowe weekendy na A1 w wakacje

Polskie drogi 2015-06-26

Komentuj:

Wieszal 2014-08-20

Oprócz dodatkowego ubezpieczenia, radzę zapoznać się z obowiązkowym wyposażeniem pojazdu w krajach do których jedziemy lub przez które przejeżdzamy. Sprawdzamy stan techniczny pojazdu przez wyjazdem w tym poziom płynów eksploatacyjnych. Fajnie znać limit promili jaki jest dopuszczalny, bo po wieczornej imprezie wsiadając do auta rano możemy mieć znikomą ilość promili a są kraje, gdzie tolerancja wynosi zero. Warto również sprawdzić kiedy kończy nam się OC często kierowcy są tak zaabsorbowani wymarzonymi wakacjami, że zapominają o takich "drobiazgach" które kosztują nas potem majątek. Dodatkowo ja zawsze wyrabiam kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpiecznie Zdrowotnego), która potwierdza, status ubepieczonego w krajach członkowskich.

~czuwasz 2014-08-20

Absolutną podstawą jest assistance. Najtaniej zresztą wychodzi w pakiecie z OC i AC, my tak mamy, i ma chyba zakres najszerszy możliwy. I już raz nam przy "gumie" skórę uratowało.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Scala - nowy król kompaktów
Skoda Scala - nowy król kompaktów
Skoda zaprezentowała oficjalnie swój najnowszy model Scala. Należący do klasy kompaktów model mocno zamiesza na rynku.