mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wyposażenie auta, które sprawdzi się podczas wakacyjnego wyjazdu

Wyposażenie auta, które sprawdzi się podczas wakacyjnego wyjazdu

W 2017 roku aż 45% Polaków wybrało się na wakacje własnym autem. W tym roku z pewnością będzie podobnie. Zanim ruszysz w drogę, dowiedz się, jakie elementy wyposażenia auta pomogą ci zadbać o komfort i bezpieczeństwo podróży, a które są wręcz obowiązkowe. 

Wyposażenie auta, które sprawdzi się podczas wakacyjnego wyjazdu
Nowoczesne systemy bezpieczeństwa 
Zacznijmy od tego, że nie wszystkie auta, którymi poruszamy się na co dzień po mieście, są przystosowane do dłuższych podróży. Dlatego przed wyjazdem warto wykonać dodatkowy przegląd techniczny. Wymiana oleju i akumulatora (o ile nie jest nowy) to podstawa. Koniecznie sprawdź również stan hamulców, wydechu i zawieszenia (źródło).
 
Oczywiście poziom bezpieczeństwa jest najwyższy, gdy poruszamy się nowym samochodem wyposażonym w nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Dlatego jeśli rozważasz wymianę auta na nowe, wakacje mogą okazać się dobrym momentem. Zwłaszcza, że niektórzy producenci przygotowali atrakcyjne letnie promocje. Na uwagę zasługuje między innymi propozycja Hondy. Kupując wygodnego SUV-a – model HR-V – możesz zyskać nawet 5 tysięcy złotych, ale także bezpieczeństwo i komfort jazdy. Auto jest wyposażone między innymi w system CTBA odpowiedzialny za aktywne hamowanie w przypadku ryzyka kolizji. Drugi ciekawy element to system ostrzegania o zjeżdżaniu z pasa ruchu. Z kolei kupując Hondę CR-V (z rabatem do 10 tys. zł), skorzystasz dodatkowo z systemu VSA wspierającego stabilność jazdy. Letnia promocja Hondy obejmuje także popularny model Civic(zniżka do 7000 zł) wyposażony między innymi w wydajne i dynamiczne silniki benzynowe VTEC TURBO o pojemności 1 l i 1,5 l. 
 
Oczywiście poziom bezpieczeństwa jest najwyższy, gdy poruszamy się nowym samochodem wyposażonym w nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Dlatego jeśli rozważasz wymianę auta na nowe, wakacje mogą okazać się dobrym momentem. Zwłaszcza, że niektórzy producenci przygotowali atrakcyjne letnie promocje. Na uwagę zasługuje między innymi propozycja Hondy. Kupując wygodnego SUV-a – model HR-V – możesz zyskać nawet 5 tysięcy złotych, ale także bezpieczeństwo i komfort jazdy. Auto jest wyposażone między innymi w system CTBA odpowiedzialny za aktywne hamowanie w przypadku ryzyka kolizji. Drugi ciekawy element to system ostrzegania o zjeżdżaniu z pasa ruchu. Z kolei kupując Hondę CR-V (z rabatem do 10 tys. zł), skorzystasz dodatkowo z systemu VSA wspierającego stabilność jazdy. Letnia promocja Hondy obejmuje także popularny model Civic(zniżka do 7000 zł) wyposażony między innymi w wydajne i dynamiczne silniki benzynowe VTEC TURBO o pojemności 1 l i 1,5 l. 
 
Zaktualizowana nawigacja GPS
Dziś trudno wyobrazić sobie dłuższą podróż bez nawigacji GPS. Niekorzystanie z tego rodzaju wsparcia to w zasadzie marnotrawstwo czasu i paliwa. Niezależnie od tego, czy używasz nawigacji będącej element wyposażenia auta, swojej własnej, czy dostępnej w telefonie, przed wyjazdem koniecznie sprawdź dostępność aktualnych map. Lato to okres, w którym na drogach dokonuje się największej ilości remontów. Aktualna nawigacja od razu wskaże ci najbardziej dogodne objazdy (źródło).
 
Przezorny zawsze ubezpieczony – czego nie powinno zabraknąć w aucie?
W Europie reguły dotyczące wyposażenia aut zagranicznych poruszających się po danym kraju reguluje Konwencja Wiedeńska. Dokument stwierdza, że miejscowa policja nie może od kierowców auta zagranicznych egzekwować wyposażenia, które wymagane jest w danym państwie. Wystarczy spełnienie rodzimych wymogów prawnych. W przypadku polskich kierowców oznacza to w praktyce konieczność posiadania trójkąta i gaśnicy. 
Sprawa nie jest jednak taka prosta, ponieważ nie wszystkie kraje są uczestnikami umowy. Z popularnych wśród Polaków kierunków konwencja nie obowiązuje między innymi w Chorwacji (źródło). Z tego względu przed wyjazdem lepiej zapoznać się prawem drogowym w krajach, które odwiedzisz. Natomiast dodatkowe wyposażenie auta i tak może okazać się bardzo przydatne. Na liście priorytetów nie powinno zabraknąć apteczki, zestawu podstawowych narzędzi, napompowanego koła zapasowego czy linki holowniczej (źródło). W przypadku awarii często lepiej wziąć sprawy w swoje ręce, niż czekać na pomoc, tracąc czas przeznaczony na wypoczynek. 

Komfort i rozrywka 
Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż autem całą rodziną, pamiętaj, że będzie ona dość uciążliwa, nawet jeśli poruszacie się wygodnym autem. Szczególnie najmłodsi nie znoszą monotonii i nudy. Aby zadbać o ich wygodę, rozważ zakup poduszek podróżnych. Za rozrywkę mogą odpowiadać gry na tablecie, a także ulubiona muzyka włączana przez kierowcę z poziomu ekranu znajdującego się na desce rozdzielczej – jak w przypadku multimedialnego systemu Honda Connect.

 

 

 

Komentuj:

~LadneFelgi_pl 2018-09-20

W wątku nie chodzi o wypożyczenie a wyposażenie auta i tutaj na jego pokładzie obowiązkowo powinna być klimatyzacja oraz klimatyzowany schowek, co bardzo często się przydaje podczas dalekich, wakacyjnych tras.

~wiktor 2018-08-02

Na weekendowe wycieczki zawsze wypożyczam samochód, bo na codzień mam tylko typowo miejski model z 2010, w który całej rodziny nie wcisnę. A tak chociaż czasami mogę pojeździć czymś nowszym, ostatnio brałem avensisa i jest niezły, prowadzi się dobrze, w środku cała nasza piątka bez problemu się mieściła. Na kolejny wyjazd myślę o wypróbowaniu jakiejś hybrydy, pewnie też coś od toyoty wezmę

~Władek 2018-08-01

Nigdy nic nie wypożyczam. Wolę jechać swoim pasarattti w świat :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche 911 GT3 ma już 20 lat
Porsche 911 GT3 ma już 20 lat
Porsche 911 GT3 zostało po raz pierwszy zaprezentowane dwie dekady temu. Przypomnijmy sobie historię tego niezwykłego modelu.

DS 3 CROSSBACK DS 3 CROSSBACK