mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wyruszamy w podróż

Wyruszamy w podróż

Przed tygodniem zwróciliśmy Państwa uwagę na to, jak należy przygotować nasz samochód przed dłuższym wyjazdem wakacyjnym. Teraz chcemy przypomnieć, jakie elementy wyposażenia są nam niezbędne.

Przede wszystkim musimy mieć ze sobą gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Nie tylko z tego powodu, iż wynika to z przepisów rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. 2003, nr 32, poz. 262) i za ich brak możemy zapłacić mandat, lecz przede wszystkim z tego względu, że mogą one nam lub naszym bliskim uratować życie lub zapewnić bezpieczeństwo. Wielu kierowców jest zdania, że gaśnice, które są wożone w naszych autach, są zbyt małe, by ugasić pożar silnika. I owszem. Lecz może dojść do takiej sytuacji, iż wewnątrz pojazdu uwięzione są inne osoby, spod maski wydobywa się dym. Zresztą w razie jakiegoś większego wypadku do pomocy z pewnością zatrzymają się i inni kierowcy, a wówczas siła kilku gaśnic może być już znacząca.

Z gaśnicą w samochodzie związane są jeszcze dwie istotne sprawy. Po pierwsze musi być ona umieszczona w łatwo dostępnym miejsce w razie potrzeby jej użycia. Na pewno nie może to być bagażnik, a miejsce pod lub obok siedzenia kierowcy. Druga sprawa to termin ważności. Każda gaśnica ma określony jej termin, który przy badaniu okresowym jest sprawdzany w stacjach obsługi. Jeśli jednak musimy nabyć nową, bo starą np. wykorzystaliśmy, to lepiej kupić ją u jakiegoś autoryzowanego sprzedawcy niż od znajomego, który ma jakąś nie używaną w piwnicy. W końcu może ona uratować życie komuś bliskiemu.

Jeśli chodzi o trójkąt ostrzegawczy, to może zapewnić on nam, a także innym kierowcom bezpieczeństwo, jeśli będziemy musieli niespodziewanie zatrzymać się na drodze. A takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości. Nagła, niespodziewana awaria, złapanie gumy, brak paliwa, stłuczka, a w pobliżu brak jest parkingu czy nawet pobocza. Wówczas, by ostrzec nadjeżdżających z tyłu wystawiamy właśnie trójkąt ostrzegawczy. Wykorzystanie trójkąta nabiera większego znaczenia przy ograniczonej widoczności. Noc, zapadające ciemności, zakręty - tylko właściwe umieszczenie trójkąta może nas ustrzec przed jeszcze większymi kłopotami.

Ważnym elementem wyposażenia samochodu, którego nie powinno zabraknąć,  jest apteczka samochodowa. Wbrew przypuszczeniom posiadanie jej nie jest prawnie wymagane, jednak wobec konieczności niesienia pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym staje się niezbędna. Apteczka samochodowa nie powinna być wyposażona w żadne leki, które przez dłuższy czas nie używania tracą swoją ważność. Dodatkowo leżąc w samochodzie przy temperaturach od minus kilkudziesięciu do plus kilkudziesięciu stopni mogą zajść w nich niekorzystne zmiany chemiczne. Najważniejszymi elementami wyposażenia są: jednorazowe rękawiczki, które mogą chronić przed różnymi zakaźnymi chorobami (HIV, żółtaczka zakaźna), maseczka lub specjalne rurka do sztucznego oddychania, specjalny koc chroniący zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem organizmu, chusta trójkątna, bandaże, opaski elastyczne i uciskowe oraz nożyczki lub nóż, który może być wykorzystany do przecięcia pasów bezpieczeństwa lub elementów ubrania.

Wybierając się w podróż, nawet po sprawdzeniu uprzednim stanu technicznego naszego samochodu, zawsze musimy się liczyć z możliwością nieprzewidzianych zdarzeń. Oczywiście w obecnych czasach możemy wezwać za pomocą komórki odpowiednią pomoc, jednak oczekiwanie może zająć sporo czasu, a dodatkowo uszczuplone zostaną nasze finanse. Dlatego nie może zabraknąć w naszym wyposażeniu podstawowych narzędzi. Mało jest już osób lubiących samemu pogrzebać przy swoim samochodzie. Ponadto wszechobecna elektronika, zakazy jakiegokolwiek "dłubania" w silniku przez producenta powodują, iż w razie większej awarii trzeba udać się do serwisu. Ale już wymiana koła, to czynność, z którą każdy kierowca powinien sobie poradzić. Musi mieć oczywiście odpowiednie narzędzia no i koło zapasowe.

Dopuszcza się w celu krótkotrwałego użycia koło zapasowe o odmiennych parametrach (mniejsze) niż parametry stosowanego normalnie koła, pod warunkiem, iż jest to koło wchodzące w skład fabrycznego wyposażenia pojazdu. A więc w takim przypadku, po wymianie koła, należy niezwłocznie udać się do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego w celu naprawy uszkodzonej opony. Zachowywać należy przy tym podane przez producenta maksymalne prędkości. Przed wyjazdem należy więc sprawdzić ciśnienie we wszystkich kołach, także w tym zapasowym.

Jadąc głównymi drogami, czy to w Polsce, czy gdzieś w Europie, co kilka, kilkanaście kilometrów możemy natrafić na stacje benzynowe. Jeśli jednak zapuścimy się w mniej uczęszczane tereny, a będąc pod wpływem wakacyjnego słońca, może nam się zdarzyć, że nagle w baku zabraknie paliwa. Dlatego, jeśli mamy w miarę pojemny bagażnik, można wziąć mały kanister. Przy zbyt dużej ilości bagażu powinniśmy uważniej śledzić wskazówkę ilości paliwa w baku. Nie zaszkodzi mieć przy sobie także (tu już nie można się tłumaczyć brakiem miejsca) kompletu zapasowych żarówek - ich brak może nas kosztować nawet mandat - a także linki holowniczej. Nigdy nie wiadomo, co się może przydarzyć...

Pamiętajmy również o naszych dzieciach. Do 12 roku życia konieczne jest ich przewożenie w specjalnych fotelikach, których spory wybór mamy w każdym sklepie z artykułami dziecięcymi. Foteliki w zależności od modelu fotelika i samochodu przymocowujemy za pomocą specjalnych zaczepów lub zwykłych pasów bezpieczeństwa. Jeśli chcemy przewieźć dziecko na przednim siedzeniu pasażera, pamiętajmy, że nie możemy tego robić, jesli auto posiada przednią poduszkę dla pasażera. Chyba, że istnieje możliwość jej dezaktywacji. W przeciwnym razie, w razie kolizji i otwarcia się poduszki, przewożonemu dziecku grozi ze strony poduszki dodatkowe niebezpieczeństwo.

Mając sprawny technicznie samochód, jadąc bezpiecznie, nie powinno się mieć okazji do użycia wymienionych wyżej elementów wyposażenia. Tego oczywiście wszystkim wybierającym się w podróż życzymy.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Niemcy wprowadzają opłaty za przejazd autostradami. Pierwsze winiety kupić trzeba będzie za niecałe dwa lata.