mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zagrożenie dla sojuszu MG Rover i SAIC

Zagrożenie dla sojuszu MG Rover i SAIC

Umowa o ścisłej współpracy pomiędzy brytyjskim koncernem MG Rover a chińskim SAIC może wogóle nie dojść do skutku, ze względu na brak zgody chińskiego rządu na przejęcie brytyjskiej spółki.

Według dziennika Automotive News Europe przedstawiciele SAIC są bardzo podirytowani pojawiającymi się informacjami w prasie brytyjskiej. Wg nich strona chińska ma zainwestować w nowy sojusz 1 mld funtów, a dodatkowo za 40 mln kupiła już technologię od MG Rover. Koncern SAIC podkreśla, że żadna umowa nie została jeszcze podpisana i nie doszło do żadnych transferów środków pieniężnych.

"Nie podpisano jeszcze żadnej umowy i nie znane są nawet szczegóły odnośnie ewentualnej formy, udziałów, struktury, czy też daty rozpoczęcia działalności nowej spółki" - powiedział Xue Hao, rzecznik SAIC. Dodał ponadto, że w czerwcu obie strony podpisały list intencyjny, na mocy którego SAIC będzie wyłącznym partnerem MG Rover na chińskim rynku.

Według nieoficjalnych źródeł w nowo powstałej spółce strona chińska objęłaby 70% udziałów wnosząc środki finansowe. Z kolei wkład MG Rover sprowadzałby się do zakładów w Longbridge oraz sieci 1.250 dealerów w całej Europie. Obie strony wytwarzałyby nowe modele, SAIC na rynek chiński, a MG Rover na europejski i być może także na amerykański.

Kluczową kwestią w tej sprawie pozostaje zgoda rządu chińskiego oraz prowincji Shanghai, które są właścicielami spółki SAIC. Obawiają się one uregulowań w brytyjskim prawie pracy oraz w technologii, która jest ukierunkowana na zachodnie standardy.

Jednocześnie agencja Associated Press poinformowała, że koncern SAIC zamierza utworzyć nową spółkę akcyjną, której główną działalnością byłaby produkcja motoryzacyjna. Shanghai Automotive Group stałby się właścicielem udziałów w prowadzonych przez SAIC spółkach joint venture z Volkswagenem i General Motors.

Jednocześnie nowo powołana spółka zadebiutowała by na giełdzie w Hong Kongu. W drodze emisji akcji chińska firma liczy na pozyskanie ok. 2 mld dolarów. Pod uwagę brane jest także wejście na giełdę w Nowym Jorku, jednak w tym względzie władze chińskie jeszcze nie wyraziły ostatecznej zgody.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Proace w nowej wersji
Toyota Proace w nowej wersji
Toyota prezentuje model Proace w kolejnej wersji. Tym razem jest to praktyczna izoterma.