1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Zaostrzenie kar za kradzież tablic rejestracyjnych

Zaostrzenie kar za kradzież tablic rejestracyjnych

Nawet do pięciu lat więzienia grozić ma temu, kto ukradnie tablice rejestracyjne pojazdu. Rząd szykuje zmiany w tej kwestii.

Zaostrzenie kar za kradzież tablic rejestracyjnych

Ministerstwo Sprawiedliwości zabiera się za gruntowną reformę kodeksu karnego, która ma zaostrzyć kary za wiele przestępstw, w tym za kradzież tablic rejestracyjnych. Obecnie można zostać za to pozbawionym wolności na maksymalnie 1 miesiąc. Po zmianach ma to być nawet pięć lat!

Niemal rok temu pojawił się już pierwszy sygnał planów zaostrzenia kar za kradzież tablic rejestracyjnych. Zostało to ogłoszone równolegle z planem surowego karania wykonawców i zleceniodawców tzw. korekty licznika przebiegu samochodu.

Liczniki z opóźnieniem

Dodajmy w tym miejscu, że ostrzejsze kary za cofanie liczników miały obowiązywać od początku 2019 roku, ale obecnie utknęły w sejmowej komisji infrastruktury i na ich wprowadzenie musimy niestety poczekać.

Jak mają wyglądać kary za korektę wskazań licznika? Za każde celowe cofnięcie licznika grozić będzie kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Przy czym kara grozić będzie nie tylko wykonawcy, ale i zlecającemu oszustwo.

W przypadku natomiast, kiedy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany licznika przebiegu, np. w przypadku jego awarii, wówczas grozić mu będzie nawet 3000 złotych grzywny.

Kradzież tablic rejestracyjnych – do 5 lat więzienia

Wracając do tablic rejestracyjnych. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało ostrą walkę z tymi, którzy dopuszczają się kradzieży tablic. Często takie rejestracje służą im do popełnienia innego przestępstwa, np. kradzieży paliwa na stacji benzynowej.

Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości jest jasny:

„Kradzież tablic rejestracyjnych to dla ich właściciela nie tylko finansowa strata. Często jest źródłem dodatkowych kłopotów związanych z tym, że sami padają ofiarą podejrzeń, iż dokonali przestępstwa. Muszą tłumaczyć się z tego policji. To dlatego że skradzione tablice złodzieje montują w samochodach, które służą im do innych przestępstw – najczęściej okradania stacji benzynowych.”

Dalej czytamy, że:

„Zmiany w Kodeksie karnym mają odstraszać przed kradzieżami tablic dzięki surowym karom. Tego rodzaju kradzieże nie będą już traktowane jako wykroczenia, za które grozi kara aresztu od 5 do 30 dni, ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo grzywny od 20 do 5000 złotych. Będą przestępstwem zagrożonym karą od miesiąca do 5 lat więzienia.”

Pozostaje zatem czekać na wprowadzenie nowych zasad w życie, a później na sumienne ich egzekwowanie. Bo nieuchronność kary jest znacznie skuteczniejsza od jej wysokości.


Podobne wiadomości:

Mandaty za jazdę na czerwonym świetle

Mandaty za jazdę na czerwonym świetle

Bezpieczna jazda 2020-02-12

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

Bezpieczna jazda 2020-08-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Poznań Moto Fest w ostatni weekend czerwca
Poznań Moto Fest w ostatni weekend czerwca
Od 27 do 28 czerwca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się piknik motoryzacyjny - Poznań Moto Fest.