mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zaostrzenie kar za kradzież tablic rejestracyjnych

Zaostrzenie kar za kradzież tablic rejestracyjnych

Nawet do pięciu lat więzienia grozić ma temu, kto ukradnie tablice rejestracyjne pojazdu. Rząd szykuje zmiany w tej kwestii.

Zaostrzenie kar za kradzież tablic rejestracyjnych

Ministerstwo Sprawiedliwości zabiera się za gruntowną reformę kodeksu karnego, która ma zaostrzyć kary za wiele przestępstw, w tym za kradzież tablic rejestracyjnych. Obecnie można zostać za to pozbawionym wolności na maksymalnie 1 miesiąc. Po zmianach ma to być nawet pięć lat!

Niemal rok temu pojawił się już pierwszy sygnał planów zaostrzenia kar za kradzież tablic rejestracyjnych. Zostało to ogłoszone równolegle z planem surowego karania wykonawców i zleceniodawców tzw. korekty licznika przebiegu samochodu.

Liczniki z opóźnieniem

Dodajmy w tym miejscu, że ostrzejsze kary za cofanie liczników miały obowiązywać od początku 2019 roku, ale obecnie utknęły w sejmowej komisji infrastruktury i na ich wprowadzenie musimy niestety poczekać.

Jak mają wyglądać kary za korektę wskazań licznika? Za każde celowe cofnięcie licznika grozić będzie kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Przy czym kara grozić będzie nie tylko wykonawcy, ale i zlecającemu oszustwo.

W przypadku natomiast, kiedy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany licznika przebiegu, np. w przypadku jego awarii, wówczas grozić mu będzie nawet 3000 złotych grzywny.

Kradzież tablic rejestracyjnych – do 5 lat więzienia

Wracając do tablic rejestracyjnych. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało ostrą walkę z tymi, którzy dopuszczają się kradzieży tablic. Często takie rejestracje służą im do popełnienia innego przestępstwa, np. kradzieży paliwa na stacji benzynowej.

Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości jest jasny:

„Kradzież tablic rejestracyjnych to dla ich właściciela nie tylko finansowa strata. Często jest źródłem dodatkowych kłopotów związanych z tym, że sami padają ofiarą podejrzeń, iż dokonali przestępstwa. Muszą tłumaczyć się z tego policji. To dlatego że skradzione tablice złodzieje montują w samochodach, które służą im do innych przestępstw – najczęściej okradania stacji benzynowych.”

Dalej czytamy, że:

„Zmiany w Kodeksie karnym mają odstraszać przed kradzieżami tablic dzięki surowym karom. Tego rodzaju kradzieże nie będą już traktowane jako wykroczenia, za które grozi kara aresztu od 5 do 30 dni, ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo grzywny od 20 do 5000 złotych. Będą przestępstwem zagrożonym karą od miesiąca do 5 lat więzienia.”

Pozostaje zatem czekać na wprowadzenie nowych zasad w życie, a później na sumienne ich egzekwowanie. Bo nieuchronność kary jest znacznie skuteczniejsza od jej wysokości.


Podobne wiadomości:

Od dziś działa czasowa rejestracja samochodów

Od dziś działa czasowa rejestracja samochodów

2019-07-11

Najczęściej kradzione auta w Polsce

Najczęściej kradzione auta w Polsce

Aktualności 2019-08-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
VW walczy ze smogiem
VW walczy ze smogiem
Jego zapowiedź, że do 2050 roku stanie się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla nie jest deklaracją bez pokrycia...