1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Zderzenie boczne - jak uniknąć, na co uważać?

Zderzenie boczne - jak uniknąć, na co uważać?

Co roku na drogach ginie mnóstwo osób. Jak pokazują statystyki, szczególnie groźne jest zderzenie boczne, w którym kierowcę i pasażerów chroni znacznie mniej, niż w przypadku zderzenia czołowego.

Zderzenie boczne - jak uniknąć, na co uważać?
Zderzenie się pojazdów w ruchu stanowiło ponad 55 proc. wszystkich wypadków drogowych w Polsce w 2021 roku. Z tego najwięcej było zderzeń bocznych (7371), w których zginęło też najwięcej osób (443 osoby) i najwięcej było rannych (8771 osób). Dlaczego zderzenia boczne są tak niebezpieczne i w jakich sytuacjach występują najczęściej?

– Uderzeniu w bok pojazdu towarzyszy wyzwolenie ogromnej energii zagrażającej życiu uczestników zdarzenia. Kierowca i pasażer narażeni są na uderzenie przez odkształcone i zdeformowane drzwi samochodu – wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. – Do tego typu wypadków dochodzi na przykład w trakcie przejazdu przez skrzyżowanie bez ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu.

Czasami kierowcy w pośpiechu lub zdenerwowani staniem w korkach chcą pokonać skrzyżowanie, przyspieszając na żółtym świetle. Jednak przepisy mówią, że żółte światło oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator. Im większe skrzyżowanie, tym więcej czasu potrzebne jest na jego przejechanie, co dodatkowo zwiększa ryzyko kolizji bocznej. – Prowadzący pojazd zawsze musi obserwować i przewidywać. W przypadku sygnalizatorów dobrym sposobem jest zwrócenie uwagi na światła dla pieszych. Migające światło zielone dla pieszych poruszających się w tym samym kierunku co my pozwoli przygotować się na ewentualną zmianę sygnalizacji na jezdni dla samochodów – mówi Adam Bernard.

Jeszcze większą ostrożność muszą wykazywać kierowcy przejeżdżający przez skrzyżowania równorzędne czy z drogą podporządkowaną bez sygnalizacji świetlnej. Nawet gdy prowadzący pojazd ma pierwszeństwo, musi uważnie obserwować zachowanie innych uczestników, aby się upewnić, że pozostali na drodze również o tym wiedzą.

Włączanie się do ruchu to kolejna sytuacja niebezpieczna, biorąc pod uwagę możliwość zderzenia bocznego. Gdy kierowca wjeżdża na drogę na przykład z posesji, z drogi gruntowej czy strefy zamieszkania, musi ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom i uczestnikom ruchu. – Zalecam cierpliwość, szczególnie jeśli wjeżdżamy na drogę o dużym natężeniu ruchu lub gdy pojazdy poruszające się po niej mogą przemieszczać się z dużą prędkością – radzi dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zderzenia boczne stanowią ponad 32 proc. spośród wszystkich rodzajów wypadków drogowych i ponad 60 proc. zdarzeń związanych ze zderzeniem się pojazdów w ruchu.
Tematy w artykule: bezpieczenstwo wypadki

Podobne wiadomości:

Nissan Qashaqi z najwyższą oceną systemów bezpieczeństwa

Nissan Qashaqi z najwyższą oceną systemów...

Aktualności 2022-05-13

Ciągniki rolnicze na drogach - uwaga na zagrożenie

Ciągniki rolnicze na drogach - uwaga na...

Bezpieczna jazda 2022-08-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!