mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zima tuż, tuż

Zima tuż, tuż

Mamy wprawdzie dopiero połowę października, do początku astronomicznej zimy jeszcze ponad dwa miesiące, jednak to już najwyższy czas, by pomyśleć, jak najlepiej przygotować się do tej pory roku.

Tym bardziej, że samochód przygotowany należycie do zimy, będzie również lepiej się sprawował jesienią. A przecież w naszej strefie klimatycznej to już listopad i początek grudnia bywają bardzo zimne z opadami śniegu lub marznącego deszczu. Jeśli pewnego ranka obudzimy się i ujrzymy za oknem grubą warstwę białego puchu na drogach, to już będzie za późno, by dokonać odpowiednich przygotowań. Poprzednie lata pokazały też, iż nie możemy zbytnio liczyć na służby drogowe, odpowiedzialne za przygotowanie dróg do należytego stanu. Oni mogą się spóźnić, my nie.

Najważniejszym krokiem przed nadchodzącą zimą wydaje się być zmiana opon na zimowe. Coraz więcej kierowców zdaje się rozumieć tę potrzebę i już nie próbuje przejeździć całego roku na "uniwersalnych" oponach. Specjalna mieszanka, z której wykonane są "zimówki", rzeźba bieżnika sprawiają, iż już przy temperaturze poniżej 7 st.C. są one bardziej efektywne. Nawet jeśli posiadamy samochody z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi w zakresie wspomagania kierowcy (np. ESP czy ABS), to bez odpowiednich opon ich działanie jest dużo niższe. Jeśli posiadamy opony starsze to już właściwy czas, by sprawdzić, czy nic im się nie stało przez sezon letni i przygotować je do użytkowania.

Bardzo dobrym krokiem jest także wizyta w warsztacie samochodowym. Szczególnie jeśli mamy jakiegoś zaufanego mechanika, który rzetelnie oceni nasze auto, a nie będzie chciał tylko wyciągnąć od nas pieniądze. Dotyczy to w szczególności starszych, conajmniej kilkuletnich aut, których poszczególne komponenty mają prawo już się zużyć. Tam możemy sprawdzić "serce" naszego pojazdu: tzn. silnik, akumulator, całą elektrykę - których to elementów sami nie jesteśmy w stanie skontrolować. Również w miarę potrzeby dokonamy tam wymiany oleju, odpowiednich płynów, a nawet opon.

Wśród asortymentu zimowego ważnym wyposażeniem powinny być łańcuchy antypoślizgowe. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich kierowców, przede wszystkim tych, którzy będą pokonywać górskie drogi, będą jeździć w trudnych terenach, a także w miejscach, gdzie rzadko pojawiają się auta służb odśnieżających, a intensywność opadów jest spora. Oferta łańcuchów dostępnych na polskim rynku jest dosyć duża. Właściwie można nabyć odpowiedni model dla każdego typu pojazdu: osobowego, dostawczego, ciężarowego, terenowego, a także specyficznych pojazdów specjalnych. Wśród oferowanych łańcuchów można wyróżnić samonapinające się i samodemontujące się, do montażu tylko od zewnętrznej strony koła, o śladzie rombowym, trójkątnym czy też sześciokątnym.

W co jeszcze powinniśmy zaopatrzyć się przed zimą? Najpopularniejszym narzędziem jest skrobaczka, z którą chyba każdy kierowcą już niejednokrotnie miał do czynienia. Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami garażu, a chcielibyśmy uniknąć skrobania lodu i śniegu z szyb w mroźny poranek, możemy zaopatrzyć się w specjalne płyny do odmrażania i czyszczenia szyb. Praktycznym rozwiązaniem jest także odmrażacz do zamków. Ważne są także odpowiednie, zimowe płyny do chłodnicy czy spryskiwaczy, które charakteryzują się niższą temperaturą zamarzania niż standardowe płyny. Oczywiście jeżdżąc po drogach pokrytych nie tylko śniegiem, ale i błotem pośniegowym, posypanych solą lub piaskiem musimy zadbać o właściwą konserwację części zewnętrznych. W tej materii, na szczęście, mamy też bardzo duży wybór - na każdej stacji benzynowej dostaniemy kilka, kilkanaście różnego rodzaju środków czyszczących.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Scala - nowy król kompaktów
Skoda Scala - nowy król kompaktów
Skoda zaprezentowała oficjalnie swój najnowszy model Scala. Należący do klasy kompaktów model mocno zamiesza na rynku.