mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zmiany na rynku używanych

Zmiany na rynku używanych

10-cio krotnie większy import samochodów używanych i coraz tańsze stare samochody – tak można podsumować pierwsze zmiany na rynku samochodów używanych po akcesji Polski do Unii.

Zmiany na rynku używanych

Ostatnie obserwacje na rynku samochodów używanych wskazują wyraźną tendencję większych spadków cen dla samochodów wyprodukowanych do roku 1997. Auta te osiągają w chwili obecnej wartości nawet do 15% niższe w stosunku cen notowanych jeszcze w pierwszej połowie maja. Przyczyną  jest przewidywany ogromny import samochodów używanych. Przekazane nam z Ministerstwa Finansów dane podają, iż w maju z innych krajów unijnych do Polski sprowadzono około 50 tysięcy aut używanych z czego 70% ma więcej niż 10 lat. Dodatkowo celnicy informują o złym stanie technicznym sprowadzanych aut. Właśnie dlatego w większości przypadków pojazdy te są tak tanie za granicą, że pomimo maksymalnej 65% akcyzy całe przedsięwzięcie jest opłacalne. Ważny i godny podkreślenia jest fakt, że na pewno część pojazdów tylko przejeżdża przez Polskę i trafia do naszych sąsiadów, głównie na Litwę i do Estonii.

W chwili obecnej średni wiek pojazdu w Polsce wynosi ponad 10 lat, a około 50% aut ma więcej niż 11 lat i pojemność silnika do 1.4 litra. Oznacza to, że leciwe już i wyeksploatowane pojazdy poruszają się po polskich drogach. A kiedyś w końcu trzeba będzie je zezłomować... Póki co, potencjalni nabywcy kierują się przede wszystkim sytuacją bieżącą i zamożnością portfela.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Elektryczny Volkswagen e-Crafter w Warszawie
Elektryczny Volkswagen e-Crafter w Warszawie
Volkswagen e-Crafter z silnikiem elektrycznym dostarcza w ramach projektu „Misja Zerowa Emisja” towary do warszawskich sklepów.