mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zmniejsz obroty - zaoszczędzisz

Zmniejsz obroty - zaoszczędzisz

Jeżdżąc w stylu eko można zaoszczędzić nawet do 20% paliwa. Poza tym takie prowadzenie auta redukuje hałas – odgłos wydawany przez samochód jadący z 4 000 obr./min równa się odgłosowi wydawanemu przez 32 samochody jadące z 2 000 obr./min.

Zmniejsz obroty - zaoszczędzisz

Ekojazda to przede wszystkim prowadzenie samochodu z równomierną prędkością i przewidywanie wydarzeń na drodze. Takie zachowanie umożliwia unikanie niepotrzebnych przyspieszeń i hamowań. Jadąc z prędkością 50 km/h powinniśmy zdjąć nogę z gazu w odległości 100 metrów przed planowanym miejscem zatrzymania pojazdu, czyli np. przed skrzyżowaniem. A aby uniknąć gwałtownego hamowania w przypadku nagłego zatrzymania się pojazdu jadącego przed nami, warto zachować od niego odległość minimum 3 sekund – radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Inną zasadą ekojazdy jest odpowiednie dbanie o stan pojazdu, czyli comiesięczne kontrole ciśnienia
w oponach oraz regularne serwisowanie pojazdu. Według danych UE, niedopompowane opony mogą zwiększyć zużycie paliwa o 4%**. Na to ile zużywamy paliwa wpływ ma także ilość i sposób przewożenia bagażu. Unikać należy wożenia zbędnego ładunku, a montując np. bagażniki dachowe pamiętać trzeba o ich zdjęciu jak tylko przestaną być potrzebne, gdyż zwiększają opór powietrza
– radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Poza oszczędnością paliwa, wśród korzyści z ekojazdy można wymienić między innymi wzrost bezpieczeństwa na drodze. Stosując zasady ekojazdy kierowcy jeżdżą bardziej świadomie
i spokojniej. Przemyślane przyspieszanie i hamowanie, unikanie jazdy na biegu jałowym sprawiają, że zmniejszamy ryzyko wypadku – tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Co więcej, płynna jazda zredukuje stres związany z prowadzeniem pojazdu oraz zostanie doceniona przez pasażerów.

Stosowanie zasad ekojazdy to również przejaw dbałości o środowisko. Poprzez mniejsze zużycia paliwa zostaje ograniczona emisja dwutlenku węgla, a jazda na odpowiednich obrotach silnika pozwala na redukcję hałasu.

Podobne wiadomości:

Oszczędny Volkswagen Golf TDI bije Rekord Guinnessa

Oszczędny Volkswagen Golf TDI bije Rekord...

Aktualności 2015-07-09

Porsche InnoDrive - przyjemny eco-driving

Porsche InnoDrive - przyjemny eco-driving

Technika 2015-05-08

Komentuj:

~bulba 2011-09-04

Większe oszczędności na paliwie dałyby przejezdne ulice i drogi, już dawno stwierdzono, że kierowcy stojąc w korkach ze spalinami puszczają miliardy złotych. "Mieszkańcy siedmiu największych miast Polski w ciągu roku tracą w korkach łącznie 4,2 mld złotych, a budżet państwa kolejne 3,7 mld złotych - obliczyła firma Deloitte." Tylko co to obchodzi urzędasów. To nie ich pieniądze, a budżet zgarnia działkę z akcyzy.

marko1 2011-08-26

zacząłem oszczędzać, spaceruję, jeżdżę rowerkiem a samochód tankuj rano, wieczorem lub w chłodne dni

~AK 2011-08-25

w służbowym moge maxymalnie wykręcić 1750 obr/min

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
600 taksówek na wodór dla Paryża
600 taksówek na wodór dla Paryża
Toyota Mirai, pierwszy masowy samochód osobowy z napędem hybrydowym, trafi do paryskiej sieci taksówkarskiej.