1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Zobacz, jak kombinują podczas sprzedaży samochodu

Zobacz, jak kombinują podczas sprzedaży samochodu

Pewnie wielu z nas się nad tym nie zastanawiało, ale geografia ma spory wpływ na to, jak kupujemy samochód. Czasami praktyki stosowane na Pomorzu mogą mieć całkiem inne standardy niż te na Podkarpaciu lub odwrotnie. Zobaczcie, o co konkretnie chodzi.

Zobacz, jak kombinują podczas sprzedaży samochodu

Poszukując samochodu z rynku wtórnego zwykle rozglądamy się za jego lokalizacją, aby była relatywnie niedaleka. Zwykle zakładamy sobie limit kilometrowy, jak daleko pojedziemy. Okazuje się, że zależy w którym kierunku pojedziemy, mogą nas spotkać różne problemy. Z najnowszego raportu firmy Motoraporter wynikają różne ciekawe rzeczy.

Coś ukrywają...

Coraz więcej ludzi kupując samochód, a nie znając się zbyt dobrze na tych wszystkich meandrach technicznych, wynajmuje zdalnie eksperta, który ma sprawdzić jakość sprzedawanego pojazdu zanim pofatygujemy się te kilkaset kilometrów. Okazuje się, że nie wszyscy sprzedawcy zezwalają na takie oględziny. To może nasuwać podejrzenia, że mają coś do ukrycia. Najczęściej do takiej sytuacji doszło w województwach: wielkopolskim, kujawsko – pomorskim i lubuskim (kolejno 34, 33, 32%). Najrzadziej problemy robiono na Podlasiu i w województwie pomorskim (odpowiednio 14 i 17 procent). Statystyczna średnia dla całej Polski wynosi 25,8 procent. W stosunku do ubiegłego roku statystyki wzrosły. Niestety na niekorzyść kupujących chcących sprawdzić stan auta przy pomocy eksperta.Kręcony licznik to nadal plaga

Przekręcanie licznika to "choroba", którą ciężko będzie wyplenić z rynku wtórnego. Nawet wymyślając co rusz bardziej restrykcyjne przepisy. W Polsce w tej kwestii liderem jest Wielkopolska. Według statystyk aż w 69 procentach sprawdzanych samochodów są poważne podstawy, by twierdzić, że licznik został przekręcony. Drugie w kolejności jest województwo mazowieckie z różnią 20 procent. W stolicy "tylko" 49 procent samochodów jest podejrzanych. Trzecie miejsce na podium należy do województwa dolnośląskiego z wynikiem 44 procent. Najbardziej wiarygodne w tej kwestii są województwo
warmińsko – mazurskie (14%) i lubuskie (16%). Rok temu pierwsza trójka pod tym względem była identyczna.Bite, nie bite?

Klasycznym numerem podczas sprzedaży samochodu jest wmawianie klientowi, że pojazd nie uczestniczył w kolizji. Do momentu kiedy potencjalny kupujący znajdzie na to twarde dowody. W tej kwestii wnioski również nie napawają optymizmem.  Gdzie najczęściej sprzedaje auta pokolizyjne mówiąc, że jest to auto bezkolizyjne? Niestety tutaj znów liderem jest Wielkopolska, z wynikiem aż 83 procent. Drugie miejsce na podium zajmują sprzedawcy z województwa śląskiego (77%), a trzecie z województwa podlaskiego (70%). Najbardziej "pewne" są takie województwa jak:  pomorskiego, warmińsko –mazurskie i podkarpackie. W tych trzech regionach najrzadziej ekspert Motoraportera miał podstawy sądzić, że sprzedawane auto jest faktycznie pokolizyjne. Prawdopodobieństwo takie wyniosło odpowiednio 38, 39 i 41%.

Więcej handlarzy niż prywatnych sprzedawców

Można długo się zastanawiać, dlaczego nadal dochodzi do takich sytuacji aż w takiej skali. Problem eży w tym, że większość sprzedawanych na naszym rynku samochodów z rynku wtórnego jest w rękach tzw. handlarzy. Handlarz robi wszystko, by pozbyć się auta za możliwie wysoką cenę, po drodze stosując różne nieuczciwe praktyki. Prywatni sprzedawcy w naszym kraju to mniejszość. W tej kwestii ponownie wyróżnia się Wielkopolska – w tym regionie najwięcej aut sprzedają właśnie przedsiębiorcy reprezentujący autokomis lub pojedynczy autohandel. Jest to aż 82 procent całego rynku. 79% sprzedawanych aut wystawianych jest przez przedsiębiorców w województwie zachodnio – pomorskim. Z kolei w województwie świętokrzyskim aż 58% sprzedawców to osoby prywatne, 56% w warmińsko – mazurskim i kolejno 46% i 45% w województwach podlaskim i lubuskim. Wspominane cztery regiony to województwa, gdzie płace są jedne z najniższych w kraju.

Tematy w artykule: samochody używane sprzedaz

Podobne wiadomości:

Auta z Niemiec w bezpłatnej usłudze Historia Pojazdu

Auta z Niemiec w bezpłatnej usłudze Historia...

Aktualności 2020-04-28

Bezpłatna usługa Historia Pojazdu pozwala teraz sprawdzić historię samochodów sprowadzanych z Niemiec. To długo wyczekiwana zmiana.

Samochody używane. Pewne i w niskich ratach

Samochody używane. Pewne i w niskich ratach

Finanse i prawo 2019-06-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Fiat E-Ducato - premiera elektrycznego dostawczaka
Fiat E-Ducato - premiera elektrycznego dostawczaka
Fiat E-Ducato to pierwszy w 100 proc. elektryczny wariant Ducato o zerowej emisji. Auto oferuje nawet 370 km zasięgu w mieście.