mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > "Hołek" zwycięża po raz czwarty!

"Hołek" zwycięża po raz czwarty!

Za nami prestiżowy rajd Baja Poland. W tym roku bezkonkurencyjny okazał się Krzysztof Hołowczyc z pilotem Xavierem Panseri. Podium uzupełnił "skoczek" i "uczeń mistrza".

Baja Poland to impreza, która jest ósmą eliminacją Pucharu Świata FIA w Rajdach Cross-Country i jedna z najciekawszych propozycji dla fanów motorsportu, które rozgrywane są w Polsce. Rajd, którego odcinki specjalne biegną przez jeden z największych poligonów w Europie - Poligon w Drawski.

"Hołek" Baja Poland wygrał po raz czwarty wyprzedzając drugiego w klasyfikacji Adama Małysza pilotowanego przez Rafała Martona o ponad 5 minut. Trzecie miejsce zajął wrocławianin i uczeń Krzysztofa Hołowczyca - Martin Kaczmarski z pilotem Tapio Suomimnenem. Mistrz i uczeń w trajdzie statowali Mini All4Racing, zaś Małysz Toyotą Hilux przygotowaną przez firmę Overdrive. Czwartą lokatę, zajeli weterani rajdów Cross Country, załoga Dąbrowski/Czachor startujący rónież Toyotą Hilux.

„Cieszę się, że po raz kolejny udało mi się wygrać Baja Poland i dostarczyć polskim kibicom tylu pozytywnych emocji. Jestem zachwycony, że początek mojej współpracy z doskonale znanym rajdowym kibicom w Polsce, Xavier’em Panseri wypadł tak świetnie. Mam nadzieję, że wkrótce potrenujemy jeszcze trochę na pustyni, tak by wspólnie móc wystartować w przyszłorocznym Dakarze. Wielkie brawa i słowa uznania dla mojego ucznia Martina Kaczmarskiego, który jest przecież bardzo młodym zawodnikiem i wciąż nabiera jeszcze doświadczenia, a już po raz drugi w tym sezonie uplasował się na podium rajdu w Pucharze Świata.  Bardzo szybko i mądrze jechali również Adam Małysz i Marek Dąbrowski. A rajd był naprawdę ciężki - Vladimir Vasiliev i Nasser  Al- Attiyah, którzy zajmują dwie pierwsze lokaty w klasyfikacji sezonu nie zdołali go ukończyć, podobnie jak wielu innych zawodników
” – skomentował Krzysztof Hołowczyc.

Obfite opady deszczu sprawiły, że ostatni odcinek rajdu został odwołany. Zmagania w Baja Poland nie ukończyli tacy znakomici zawodnicy jak Władimir Wasiliew (Mini All4Racing) oraz Nasser Al-Attiyah (Toyota Hilux Overdrive) zajmujący dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.”Dobrze, że organizatorzy podjęli decyzję odwołując ostatni odcinek. Na trasie panowały bardzo trudne, zdradliwe warunki. W wielu momentach nie miałem prawie żadnej kontroli nad samochodem, nawet  mimo bardzo niskiej prędkości. Wielu zawodników lądowało w rowach, czy spadało ze skarp, a chyba nie o to chodzi w tym sporcie. Myślę, że FIA powinna się zastanowić nad kwestią dostępnych dla kierowców priorytetowych opon na takie rajdy. Nie da się przejechać całej trasy na jednym rodzaju ogumienia, bez względu na panujące warunki na trasie. Przy tej mocy, jaką mają dzisiejsze samochody właściwa opona ma niesamowite znaczenie. Dla mnie ten rozegrany w deszczu i błocie niedzielny odcinek był bardzo trudny. Ukończyłem go, bo tam gdzie sytuacja tego wymagała jechałem bardzo wolno, żeby tylko utrzymać swoje ponad dwutonowe auto na drodze, przez co nie było mowy o jakiejkolwiek radości z jazdy.

Mój najgroźniejszy rywal, słynny Nasser Al. Attiyah chyba nie wytrzymał tego rajdu psychicznie. Po pierwszym odcinku specjalnym był święcie przekonany, że będzie nam dość łatwo odjeżdżał. I nagle po długim, 192- kilometrowym  Drawsku znalazł się za mną i miał świadomość, że musi sporo przyspieszyć, czego konsekwencją było wypadnięcie z trasy i nieukończenie rajdu. Mimo niezwykle trudnych warunków rajd ułożył się bardzo dobrze dla Polaków. Czułem ogromną dumę móc stanąć na podium całkowicie opanowanym przez polskich kierowców i wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego.  Chce także serdecznie pogratulować i podziękować organizatorom. Po raz kolejny udowodnili, że potrafimy w Polsce stanąć na wysokości zadania i zorganizować rajd na światowym poziomie .”
- powiedział na mecie Krzysztof Hołowczyc.

Podobne wiadomości:

B-grupowe Audi Quattro na sprzedaż

B-grupowe Audi Quattro na sprzedaż

Samochody luksusowe 2015-03-18

Kierowca rajdowy: Z zawodu wariat

auto motor i sport 0000-00-00

Ryzykowne skoki i jazda w poślizgach z prędkością co najmniej nierozsądną – z prawego fotela Skody Fabii S2000 przyglądamy się pracy kierowcy rajdowego.

Komentuj:

RudyRydz85 2014-12-10

Hołek to absolutny mistrz ;D

~bounty 2014-09-02

Czachor startujący rónież Toyotą Hilux... co to jest rónież???

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak zmiana czasu wpływa na kierowców?
Jak zmiana czasu wpływa na kierowców?
Minionej niedzieli zmieniliśmy czas z zimowego na letni. Jedna godzina to niewiele, ale okazuje się, że ma ona spory wpływ na koncentrację kierowców.