mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > "iF design award 2005" dla autobusu MAN

"iF design award 2005" dla autobusu MAN

Najnowszy niskopodłogowy autobus miejski MAN Lion's City został uhonorowany za stylistykę prestiżową nagrodą "iF design award 2005". Nagroda ta przyznawana jest od roku 1954 i cieszy się w świecie opinią najważniejszego wyróżnienia w dziedzinie wzornictwa.

W bieżącym roku o tytuł ubiegało się aż 1.680 wyrobów zgłoszonych z 31 krajów, z tego 35 startowało w kategorii "Transport". Ostatecznie dziewiętnastoosobowe jury przyznało tytuł 13 produktom. Obok oceny designu i jakości zastosowanych materiałów, specjaliści oceniali także oddziaływanie na środowisko oraz ergonomię produktu.
 
Przy opracowywaniu autobusu czwartej generacji marki MAN zerwano z prostymi i ostrymi krawędziami bryły nadwozia. Jest to szczególnie widoczne z przodu, gdzie duża jednoczęściowa szyba zintegrowana z elektroniczną tablicą kierunkową łączy się harmonijnie z linią dachu. Aby nadać lekkości całej bryle optycznie powiększono przednią szybę poprzez ciemne malowanie pasa podokiennego, który koresponduje z nowymi światłami. Całą ścianę przednią podzielono na osiem segmentów, umożliwiających szybką naprawę w przypadku kolizji. Ściany boczne zdominowane są przez duże powierzchnie szyb, których górna krawędź sięga aż do linii dachu. Na ścianie tylnej wprowadzono duże zespolone tylne światła zachodzące na pokrywę silnika o takim samym kształcie jak stosowane w autobusach turystycznych. Wprowadzono także szybę tylną z zaokrągloną krawędzią, maskującą dodatkowe światło stopu i światła gabarytowe wykonane w technologii LED.
 
W autobusach czwartej generacji oprócz deski typu FAP, stosowane jest także nowe stanowisko kierowcy, wyróżniające się nowoczesną stylistyką i oryginalnym elipsoidalnym kształtem, przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich wymagań w zakresie ergonomii. Tak jak w przypadku deski FAP w nowej desce pozostawiono możliwość regulacji pochylenia równolegle z regulacją pochylenia koła kierownicy.  

Dzięki modułowej budowie MAN Lion's City jest przedstawicielem całej rodziny autobusów miejskich obejmujących także autobusy o długości 10 (M), 14 (LL) i 18 (G) metrów. Zgodnie z nowymi przepisami rodzina ta obejmuje również autobus przegubowy o długości 18,75 metra. Aby spełnić wszystkie wymagania klientów autobusy Lion's City mogą być napędzane spalinowymi silnikami o mocy od 220 KM do 360 KM oraz silnikami gazowymi LPG lub CNG, spełniającymi wymagania normy czystości spalin EEV.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wodór - paliwo przyszłości
Wodór - paliwo przyszłości
Wodór jako paliwo ma wiele zalet. W dobie elektryfikacji samochodów gaz ten może odegrać niebagatelną rolę.