mojeauto.pl > motogazeta > Ciężarówki i Autobusy > Co warto wiedzieć o kontroli autokarów?
ciężarówki i autobusy
ciężarówki i autobusy

Co warto wiedzieć o kontroli autokarów?

Wakacje ruszyły, a tym samym rozpoczęły się letnie wyjazdy dzieci i młodzieży na różnego rodzaju kolonie i obozy. Chcąc być pewnym bezpieczeństwa naszych pociech podczas autokarowej podróży, warto wiedzieć, czego możemy oczekiwać od organizatorów wycieczek i kierowców autokarów.

Co warto wiedzieć o kontroli autokarów?
Bezpieczne dojechanie do celu podróży zależy w takim samym stopniu od stanu technicznego pojazdu, jak i od kierowcy. Warto dlatego zawczasu, choć to rada raczej dla organizatorów wyjazdu, prześwietlić firmę, od której jest wynajmowany autokar. Pewne informacje świadczące o należytym przygotowaniu pojazdu i kierowcy, mogą uzyskać sami np. poprosić o okazanie badania technicznego pojazdu, sprawdzić z którego roku jest autobus i ile ma przejechanych kilometrów na liczniku, obejrzeć opony. Pojazdy bardzo wyeksploatowane, nawet jeśli są przygotowane do drogi, stwarzają ryzyko awarii i komplikacji w czasie podróży.

Od kilku też lat stało się dobrym zwyczajem, że rodzice zgłaszają na Policji bądź Inspekcji Transportu Drogowego chęć skontrolowania autokarów, które zawiozą dzieci na wakacje. Chęć sprawdzenia autokarów warto zgłosić z pewnym wyprzedzeniem, by patrol policyjny przyjechał na miejsce zbiórki odpowiednio wcześnie, żeby dzieci nie musiały czekać podczas kontroli autokaru.

Jeżeli kierowca, przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę Policji (np. straszy, że nie będzie tak długo czekał na Policję, że zrezygnuje z wycieczki) to widoczny znak, że coś jest nie w porządku.

Jeśli jednak na miejscu zbiórki będziemy mieć jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące niesprawności autokaru (np. popękane szyby, łyse opony), bądź też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może on znajdować się w stanie nietrzeźwym (bełkotliwa mowa, wyczuwalna woń alkoholu), nie powinniśmy absolutnie zgadzać się na wyjazd dzieci.

Gdy autobus rusza w dłuższą trasę na pokładzie autokaru powinni znajdować się dwaj kierowcy, a autobus powinien być poddany dodatkowym badaniom technicznym.

Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym (art. 57) na pojeździe przewożącym zorganizowaną grupę dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat, umieszcza się z przodu i z tyłu tablice barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. Kierujący takim pojazdem jest obowiązany włączać światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci. Kierującemu autobusem w czasie przewożenia osób nie wolno palić tytoniu i spożywać pokarmów. Zabrania mu się także oddalania od pojazdu, gdy silnik jest włączony. Kierowca, od którego zależy bezpieczeństwo uczestników wyjazdu, powinien być wypoczęty i wyspany.

W trakcie jazdy autokarem dzieci nie powinny spacerować po wnętrzu pojazdu, wychylać się przez okna, stawać na siedzeniach, opierać się o drzwi. Takie zachowania, oprócz tego że są niebezpieczne, rozpraszają uwagę kierującego. Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe. Kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy. Przejścia w autokarze muszą być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże powinny być ulokowane na półkach lub bagażniku autokaru). Jeżeli autobus jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, przewożone w nim dzieci muszą mieć je zapięte.

Postoje autobusu należy organizować wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej na oznakowanych parkingach. Dzieci nie powinny wysiadać z autokaru od strony jezdni ani wchodzić na jezdnię spoza pojazdu.

Warto pamiętać, że odpowiedzialność za wszelkie niedociągnięcia podczas podróży ponoszą zarówno kierowcy, jak i opiekunowie wycieczki. Powinni oni reagować, jeśli kierowca podczas jazdy rozmawia przez telefon bądź przekracza dozwoloną prędkość.

Podobne wiadomości:

Policja zaostrza walkę z piratami - sypią się mandaty

Policja zaostrza walkę z piratami - sypią się...

Aktualności 2018-12-11

Policyjna akcja

Policyjna akcja "Smog"

Aktualności 2019-01-15

Komentuj:

~BUSOMAT.PL 2014-06-30

Więcej o kontroli autokarów można poczytać na http://www.busomat.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=12

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford i Volkswagen zbudują wspólne modele
Ford i Volkswagen zbudują wspólne modele
Volkswagen AG i Ford Motor Company nawiązały współpracę. Znamy już szczegóły umowy.