1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Ciężarówki i Autobusy >
  4. Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny
ciężarówki i autobusy
ciężarówki i autobusy

Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny

Widoczność to kluczowa kwestia dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kierowca jadący nieoświetloną drogą jest narażony na podobne niebezpieczeństwo, jak pieszy przemieszczający się poboczem bez elementów odblaskowych.

Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny

Każdego roku dochodzi do ponad 3 tysięcy wypadków na nieoświetlonych drogach, w których ginie prawie tysiąc osób. Do tego należy jeszcze doliczyć koszty związane w uszkodzeniem mienia lub leczeniem wynoszące łącznie setki miliardów złotych. Spora część zdarzeń drogowych jest spowodowana przez nieodpowiednie oświetlenie, które ma największe znaczenie w nocy, kiedy to  najczęściej dochodzi do wypadków. Statystyki wskazują, że choć jest to zaledwie 8,7 proc. wszystkich zdarzeń drogowych w Polsce, ginie w nich prawie 25 proc. wszystkich ofiar wypadków.
Zdarzenia te w największej mierze dotyczą dróg jednojezdniowych dwukierunkowych. To właśnie tam kluczową rolę odgrywa oznakowanie. Nieprawidłowe oznakowanie  lub jego brak mogą doprowadzić do nieoczekiwanej zmiany pasa ruchu, a nawet zderzenia czołowego. W takich przypadkach 90 proc. wypadków kończy się śmiertelnie.

Firma 3M jest liderem w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego

Prefabrykowane taśmy Stamark™, Punktowe elementy odblaskowe RPM  ( tzw. kocie oczy) do poziomego oznakowania dróg oraz folie Scotchlite™ do produkcji pionowych znaków drogowych są gwarancją najlepszej widoczności oznakowania na drodze. Wysoka jakość oraz wieloletnia trwałość materiałów 3M są kluczowe dla zapewnienia kierowcom właściwej informacji. Wpływa to na skrócenie czasu reakcji, szybkość manewru i odczytu oznakowania a co za tym idzie przemieszczanie się kierowców w bezpieczny sposób.

Niezmiernie ważną rolę w bezpieczeństwie ruchu drogowego stanowią prawidłowo oznakowane pojazdy ciężarowe. Zapewne wielu kierowców znalazło się w sytuacji drogowej, kiedy to wieczorem czy w nocy drogę zajechał im ogromny TIR, który pomimo swych rozmiarów był ledwo widoczny, co powodowało zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Aby zapobiec kolizjom często mającym miejsce w sytuacji opisanej powyżej, istotną rolę stanowią taśmy konturowe 3M do oznakowania pojazdów, zwiększające widoczność pojazdów ciężkich przez innych uczestników ruchu drogowego.

Kwestia oznakowania i widoczności nie dotyczy wyłącznie osób siedzących za kółkiem. Odblaski mają duże znaczenie również dla pieszych. W Polsce aż 35% wszystkich ofiar wypadków to właśnie piesi.

Nowelizacja przepisów z 2014 roku  zobowiązuje pieszego uczestnika ruchu do stosowania elementów odblaskowych, gdy porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym. Pieszy powinien mieć świadomość, że podczas wykonywania manewru hamowania każdy metr i sekunda ma znaczenie.

Wystarczy, że kierowca dostrzeże pieszego pół sekundy wcześniej, co przy prędkości 50 km/h przekłada się na skrócenie drogi hamowania o dodatkowe  7 metrów. Dlatego warto zwracać uwagę na jakość i zgodność z normami  materiałów odblaskowych stosowanych przy produkcji odzieży odblaskowej czy też akcesoriów Firma 3M jest producentem materiałów odblaskowych Scotchlite™, do zastosowania m in. w odzieży, które zapewniają widoczność pieszego nawet do 500 metrów. Dla porównania pieszy poruszający się poboczem po ciemnej drodze jest widoczny dopiero z odległości 20 metrów.

Szacuje  się, że gdyby wszyscy uczestnicy ruchu  korzystali z rozwiązań typu Scotchlite, możliwy byłby spadek liczby rannych i ofiar śmiertelnych, a także kosztów wynikających z tych zdarzeń nawet o 24 procent.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!