1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Ciężarówki i Autobusy >
  4. MZA Warszawa w sprawie sporu BYD-Solaris
ciężarówki i autobusy
ciężarówki i autobusy

MZA Warszawa w sprawie sporu BYD-Solaris

Spór pomiędzy firmami Solaris i BYD wynikły po ogłoszeniu przetargu na dostawę do Warszawy elektrycznych autobusów zmusił zamawiającego, Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie, do zajęcia stanowiska.

MZA Warszawa w sprawie sporu BYD-Solaris
Po ogłoszonym w zeszłym tygodniu rozstrzygnięciu przetargu na dostawę dziesięciu autobusów elektrycznych do Warszawy oświadczenie wydała firma Solaris Bus&Coach, na które wkrótce odpowiedziało polskie przedstawicielstwo chińskiej firmy BYD. Teraz stosowne oświadczenie w powyższym sporze wystosował MZA Warszawa.

Postępowanie przetargowe w sprawie zakupu 10 autobusów elektrycznych przeprowadzono zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych i żaden z oferentów nie zgłaszał zastrzeżeń do przedstawionej specyfikacji przetargowej. Waga ceny w granicach 80-90 proc. była stosowana we wszystkich przetargach dotyczących zakupu autobusów i firma Solaris (która wielokrotnie je wygrywała) nigdy nie zgłaszała zastrzeżeń do takich kryteriów oceny.

Postępowanie przetargowe w sprawie zakupu 10 autobusów elektrycznych zostało ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wyklucza preferowanie dostawców z danego kraju.

W kwestii kryteriów technicznych w trzech elementach firmy uzyskały równą liczbę punktów, w trzech lepsza byłą firma Solaris, a w dwóch firma BYD. Trudno tu więc mówić o zdecydowanie lepszym produkcie którejś firmy. Podczas dwutygodniowych testów autobusów Solarisa i BYD oceny były zbliżone. Nasze racje w tej sprawie zostały potwierdzone przez ekspertyzę Przemysłowego Instytutu Motoryzacji.

Reakcję firmy Solaris na rozstrzygnięcia przetargowe można więc uznać za zbyt emocjonalną, a próbę wpływania na opinię publiczną za pomocą argumentów pozbawionych merytoryki można uznać za głęboko  nieetyczną i niezgodną z zasadami uczciwej konkurencji.
Zobacz koniecznie: Wszystko o BYD
Tematy w artykule: Warszawa Solaris BYD autobusy przetarg

Podobne wiadomości:

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Solaris wybuduje kolejny zakład

Solaris wybuduje kolejny zakład

Ciężarówki i Autobusy 2018-06-20

Komentuj:

~wroclawianin 2014-05-03

Jeszcze proponuje do kolekcji volvo montowane we Wroclawiu... u nas tez pomieszanie jest z flota autobusow wiec to chyba typowe dla naszych miast

~M warszawiak 2014-05-03

Solaris, MAN, Solbus, Scania ( wyjątkowo głośne w środku !!!), Mercedes ?, jeszcze zmodernizowane Jelcze no i teraz chińszczyzna... bogata firma MZA tyle serwisów w jednym mieście !? aha - nauka jazdy MZA to Autosan !!! a może by tak jeszcze parę ? istnieje jeszcze paru producentów w Europie, a i nie tylko w Europie !!! gratulacje dla władz miasta !

~w 2014-05-03

Ciekawe, dlaczego służbowe auta nie sa kupowane w Indiach lub w Chinach? Niech gronkowce przemieszaczaja się takimi pojazdami!

~ccc 2014-05-02

Niech MZA nie gada bo zakres przetargu jest taki, że wyraźnie promował BYD. Gdzie wymagania dotyczące serwisu itp. które były zawsze?