mojeauto.pl > motogazeta > Ciężarówki i Autobusy > Solaris z kontraktem na 99 autobusów
ciężarówki i autobusy
ciężarówki i autobusy

Solaris z kontraktem na 99 autobusów

Kolejny duży kontrakt dla polskiego producenta autobusów. Firma Solaris dostarczy w pierwszym kwartale przyszłego roku 99 nowych pojazdów do Norwegii. Tym samym liczba autobusów wyprodukowanych w Bolechowie pod Poznaniem zwiększy się do 468 sztuk.

Solaris z kontraktem na 99 autobusów
W ostatnich tygodniach Solaris zawarł umowy z dwoma norweskimi przewoźnikami. Firma Unibuss zamówiła u polskiego producenta 75 sztuk autobusów Urbino o długości 18,75 m. Przewoźnik Nobina kupił 24 sztuki autobusów Urbino 12.

Tym samym liczba autobusów marki Solaris w Norwegii wzrośnie do 468 sztuk. W tej chwili jeżdżą w 24 miastach Norwegii. Nowe egzemplarze będą obsługiwać linie w okolicach Oslo. Klienci zamówili je w konfiguracji z siedzeniami typu międzymiastowego. Innowacyjny będzie także rodzaj paliwa w zamówionych autobusach. Jest to HVO, czyli tzw. biopaliwo nowej generacji. Z kolei silniki marki DAF, które będą je zasilać spełniają normę Euro 6.
Autobusy polskiej marki spotkamy już w 30 krajach świata. Fabryka w Bolechowie pod Poznaniem wyprodukowała już ponad 14 tys. takich maszyn. Oprócz Polski, najwięcej Solarisów spotkamy w Niemczech, Czechach, we Francji i we Włoszech. Trafiają również do takich krajów jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Izrael czy Turcja.

Nowy kontrakt to kolejny sukces marki Solaris w ostatnich tygodniach. Niedawno autobus Solaris Urbino 12 electric uznano za najlepszy autobus miejski roku 2017. W plebiscycie organizowanym od 1989 roku pokonał czterech mocnych konkurentów. Do finałowej rywalizacji trafiło pięć marek produkujących autobusy: Irizar, Van Hool, Ebusco, Mercedes i Solaris. W tym roku aż czterech producentów zdecydowało się wystawić pojazd napędzany elektrycznie. Mercedes zaprezentował pojazd napędzany gazem CNG. Nagrodzony model Solaris Urbino 12 electric wyposażono w akumulatory o pojemności 230 kWh. Autobus wyposażono w dwie możliwości ładowania. Jedna za pomocą pantografu, a druga poprzez klasyczne złącze typu plug-in, z ładowarką znajdującą się w zajezdni autobusem.

Wręczenie statuetki „Bus of the Year” odbędzie się podczas targów branżowych IAA w Hanowerze. To pierwsze takie wyróżnienie dla polskiego producenta, a po raz pierwszy jury uhonorowało nagrodą autobus elektryczny.

Podobne wiadomości:

Solaris dostarczy autobusy do Stalowej Woli

Solaris dostarczy autobusy do Stalowej Woli

Ciężarówki i Autobusy 2017-12-05

Solaris wybuduje kolejny zakład

Solaris wybuduje kolejny zakład

Ciężarówki i Autobusy 2018-06-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ile wspólnego ma hybryda z samochodem elektrycznym?
Ile wspólnego ma hybryda z samochodem elektrycznym?
Pojawienie się pierwszych hybryd spowodowało stopniowy powrót napędu elektrycznego, który jest przecież tak stary, jak motoryzacja.