mojeauto.pl > motogazeta > Ciężarówki i Autobusy > Tesla pracuje nad elektryczną ciężarówką
ciężarówki i autobusy
ciężarówki i autobusy

Tesla pracuje nad elektryczną ciężarówką

Elektryczne osobówki coraz częściej pojawiają się na drogach, a tymczasem Tesla pracuje nad kolejną rewolucją - autonomiczną ciężarówką napędzaną prądem. Auto zadebiutuje jeszcze w tym roku.

Tesla pracuje nad elektryczną ciężarówką
Elon Musk, twórca Tesli, nie zdradza zbyt wiele szczegółów na temat nowego pojazdu. Nowoczesna ciężarówka zaoferuje zasięg na poziomie 320-480 kilometrów z pełnym ładunkiem. Nowoczesny wygląd będzie z pewnością dużym wyróżnikiem.

Premierę elektrycznej ciężarówki zaplanowano na 26 października. To już kolejna data po kwietniowych zapowiedziach o wrześniowym debiucie. Wtedy akcje spółki poszybowały o 2 proc. W obecnej sytuacji - problemy z produkcją Tesli Model 3 - inwestorzy są bardziej ostrożni i zniecierpliwieni. Elon Musk obiecuje, że jeszcze w tym roku zadebiutuje elektryczny pickup marki Tesla.

Amerykański producent ma bardzo ambitne plany, a na rynku tworzy się kolejna nisza w postaci ciężarówek o napędzie elektrycznym. Takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć koszty transportu, a firmy transportowe ucieszą się z większych przychodów. Jedynym problemem mogą być ograniczenia technologiczne. Spalinowa ciężarówka przejedzie nawet 1600 km na pełnym baku, a tymczasem model elektryczny oferuje w najlepszym wypadku niecałe 500 km.

Projekt Tesli to nie pierwszy pomysł tego typu. Amerykańska firma Nikola pracuje od jakiegoś czasu nad hybrydową ciężarówką o nazwie One. Auto jest wyposażone w silniki elektryczne, które współpracują z jednostką spalinową napędzaną gazem CNG. Po oficjalnej prezentacji samochodu producent zebrał 7 tys. Zamówień oraz kwotę 2,3 mld dolarów. To pokazuje jak duże jest zainteresowanie takimi samochodami.

W temacie samochodów dostawczych napędzanych prądem pojawił się też polski akcent. Nad Wisłą powstaje elektryczny samochód dostawczy - Elvi. Nad projektem czuwają inżynierowie z fabryki Urusa, a pojazd trafi do testów jeszcze w tym roku. Akumulator zaoferuje zasięg ok. 150 km, ale będzie można ładować go w 15 minut do 90 proc. pojemności. Prędkość maksymalna koncepcyjnej maszyny to 100 km/h przy załadunku 1,1 tony.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Tesla
Tematy w artykule: Tesla Elon Musk

Podobne wiadomości:

Tesla Semi - rewolucyjna ciężarówka na prąd

auto motor i sport 2017-11-17

Tesla Semi to jeden z najdłużej zapowiadanych pojazdów. W końcu jednak wizja przyszłości transportu drogowego ujrzała światło dzienne.

Pepsi zamawia ciężarówki Tesli

Pepsi zamawia ciężarówki Tesli

Ciężarówki i Autobusy 2017-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kary dla producentów aut za emisję CO2
Kary dla producentów aut za emisję CO2
Prawie 15 miliardów euro zapłacą łącznie producenci aut, jeśli w 2021 roku będą emitować więcej CO2 niż przewiduje unijna norma.