mojeauto.pl > motogazeta > Ciężarówki i Autobusy > Tesla pracuje nad elektryczną ciężarówką
ciężarówki i autobusy
ciężarówki i autobusy

Tesla pracuje nad elektryczną ciężarówką

Elektryczne osobówki coraz częściej pojawiają się na drogach, a tymczasem Tesla pracuje nad kolejną rewolucją - autonomiczną ciężarówką napędzaną prądem. Auto zadebiutuje jeszcze w tym roku.

Tesla pracuje nad elektryczną ciężarówką
Elon Musk, twórca Tesli, nie zdradza zbyt wiele szczegółów na temat nowego pojazdu. Nowoczesna ciężarówka zaoferuje zasięg na poziomie 320-480 kilometrów z pełnym ładunkiem. Nowoczesny wygląd będzie z pewnością dużym wyróżnikiem.

Premierę elektrycznej ciężarówki zaplanowano na 26 października. To już kolejna data po kwietniowych zapowiedziach o wrześniowym debiucie. Wtedy akcje spółki poszybowały o 2 proc. W obecnej sytuacji - problemy z produkcją Tesli Model 3 - inwestorzy są bardziej ostrożni i zniecierpliwieni. Elon Musk obiecuje, że jeszcze w tym roku zadebiutuje elektryczny pickup marki Tesla.

Amerykański producent ma bardzo ambitne plany, a na rynku tworzy się kolejna nisza w postaci ciężarówek o napędzie elektrycznym. Takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć koszty transportu, a firmy transportowe ucieszą się z większych przychodów. Jedynym problemem mogą być ograniczenia technologiczne. Spalinowa ciężarówka przejedzie nawet 1600 km na pełnym baku, a tymczasem model elektryczny oferuje w najlepszym wypadku niecałe 500 km.

Projekt Tesli to nie pierwszy pomysł tego typu. Amerykańska firma Nikola pracuje od jakiegoś czasu nad hybrydową ciężarówką o nazwie One. Auto jest wyposażone w silniki elektryczne, które współpracują z jednostką spalinową napędzaną gazem CNG. Po oficjalnej prezentacji samochodu producent zebrał 7 tys. Zamówień oraz kwotę 2,3 mld dolarów. To pokazuje jak duże jest zainteresowanie takimi samochodami.

W temacie samochodów dostawczych napędzanych prądem pojawił się też polski akcent. Nad Wisłą powstaje elektryczny samochód dostawczy - Elvi. Nad projektem czuwają inżynierowie z fabryki Urusa, a pojazd trafi do testów jeszcze w tym roku. Akumulator zaoferuje zasięg ok. 150 km, ale będzie można ładować go w 15 minut do 90 proc. pojemności. Prędkość maksymalna koncepcyjnej maszyny to 100 km/h przy załadunku 1,1 tony.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Tesla
Tematy w artykule: Tesla Elon Musk

Podobne wiadomości:

Tesla Model 3 - pierwsze dostawy już niebawem

Tesla Model 3 - pierwsze dostawy już niebawem

Aktualności 2017-07-04

Tesla Roadster - najszybsze auto świata

auto motor i sport 2017-11-17

Przy okazji prezentacji swojej pierwszej ciężarówki, Tesla pokazała model Roadster, który ma być najszybszym seryjnym autem świata.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezemisyjne SUV-y Volkswagena
Bezemisyjne SUV-y Volkswagena
Moda na SUV-y nie przemija, a z prognoz wynika, że ich sprzedaż jeszcze się podwoi w ciągu najbliższych lat. VW nie poprzestaje na tych modelach, które ma w ofercie, lecz wciąż opracowuje nowe.