mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > 10 wykroczeń za 10 punktów karnych

10 wykroczeń za 10 punktów karnych

Wysoki mandat za wykroczenie drogowe wielu z nas mocno zaboli i być może na jakiś czas oduczy niewłaściwych zachowań na drodze. Większe skutki może jednak mieć drugi z elementów kary, tj. punkty karne, które w ostateczności mogą spowodować odebranie nam prawa jazdy. Zobacz, za które wykroczenia drogowe dostaniesz z miejsca 10 punktów karnych.

10 wykroczeń za 10 punktów karnych
Chyba nie ma kierowcy, który z czystym sumieniem mógłby powiedzieć, że nigdy nie złamał przepisów ruchu drogowego. Co więcej, najprawdopodobniej nie ma też takiego, który nie popełnił choćby jednego zakazanego czynu z pełną premedytacją. A to znaki bezsensownie postawione, a to pośpiech, a to, a tamto... Tłumaczeń, dlaczego popełniliśmy wykroczenie drogowe, pewno jest więcej niż kierowców i mógłby z nich powstać całkiem gruby tomik.

Popełniając konkretne wykroczenie, czego absolutnie bez względu na powody nie pochwalamy, kierowcy biorą pod rozwagę możliwość ukarania. 100-złotowy mandat, 2-3 punkty karne to jednak sankcja, którą jesteśmy w stanie "przełknąć", a przecież zawsze istnieje możliwość dogadania się z policjantem, wykorzystując jedno ze swoich sztandarowych tłumaczeń.

Co innego jednak, kiedy mandat jest znacznie wyższy, a nasze konto punktowe wzbogaca się o znacznie większą liczbę punktów. Pamiętajmy, że 10 punktów, czyli maksymalna liczba punktów karnych za jedno wykroczenie, to dokładnie połowa tego, co kierowca posiadający prawo jazdy krócej niż rok może uzbierać, by jeszcze nie stracić uprawnień. "Starszy" kierowca ma ten limit na nieco wyższym poziomie (24 punkty), ale to wciąż realne zagrożenie. Przekroczenie tej puli może nastąpić bardzo szybko – dlatego warto mieć na uwadze te przewinienia, za które z miejsca dostaje się 10 punktów, i unikać ich popełnienia jak ognia.

Najpierw punkty, potem kraty
Najsurowiej karane są oczywiście przypadki, w których kierowca dokonuje przestępstwa drogowego, czyli na przykład potrąca lub nawet zabija człowieka. Za taki czyn z miejsca dostaje on 10 punktów karnych, a to dopiero wierzchołek góry lodowej – sąd może zdecydować także o ograniczeniu bądź pozbawieniu wolności.

Kłopoty z wymiarem sprawiedliwości będą mieli także ci kierowcy, którzy prowadzili pojazd w stanie nietrzeźwości (czyli od 0,5 promila). Oni także wzbogacą się o 10 punktów i będą czekać na wyrok sądu. Za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) oprócz 10 punktów czeka także 500 zł mandatu. Surowo karane jest także odjechanie z miejsca wypadku i nieudzielenie pomocy ofiarom – w takim przypadku oprócz 10 punktów karnych, grozi jeszcze sądowy wyrok.

Przejścia strzałem w „dziesiątkę”
Kierowcy powinni pamiętać, ze istnieją także nieco mniej spektakularne (choć wciąż bardzo naganne) przewinienia, za które grozi zdobycie 10 punktów. Są one związane głównie z bezpieczeństwem pieszych. Surowo karane jest wyprzedzanie na przejściach dla pieszych bądź rowerowych i bezpośrednio przed nimi (10 punktów + 200 zł). Portfel kierowcy jeszcze mocniej dotknie sytuacja w której zmotoryzowany ominie pojazd, który jechał  w tym samym kierunku, ale zatrzymał się aby ustąpić pierwszeństwa pieszym – oprócz 10 punktów trzeba będzie zapłacić także 500 zł kary. Nie można zapomnieć też o zatrzymaniu pojazdu w momencie w którym osoba niepełnosprawna przechodzi przez jezdnię. Za taki czyn grozi 10 punktów karnych i 350 zł mandatu. Dziesięć punktów do kolekcji zbiorą też zmotoryzowani, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h. Oprócz tego będą musieli oni zapłacić 500 zł kary.

NAJSUROWIEJ KARANE WYKROCZENIA DROGOWE

PRZEWINIENIE
PUNKTY KARNE
MANDAT/KARA
Popełnienie przestępstwa drogowego10
Decyduje wyrok sądu
Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości10Decyduje wyrok sądu
Kierowanie pojazdem w stanie „po użyciu” alkoholu10do 500 zł
Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku10Decyduje wyrok sądu
Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym10500 zł
Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi10200 zł
Wyprzedzanie na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi10200 zł
Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej10350 zł
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu10350 zł
Przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h10

500 zł

Oprac.: Korkowo.pl

Podobne wiadomości:

Kamery wykryją kierowców z telefonem przy uchu

Kamery wykryją kierowców z telefonem przy...

Aktualności 2019-03-21

Gdy zatrzyma nas policja

auto motor i sport 0000-00-00

Bezpieczeństwo ruchu drogowego to trójkąt zależności między kierowcą, samochodem, którym się porusza, a uczęszczaną przez niego drogą. Zależności te regulują przepisy, na straży których stoi policja.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche Cayenne Coupe
Porsche Cayenne Coupe
Porsche poszerza rodzinę modelu Cayenne. Do gamy trzeciej generacji tego popularnego SUV-a dołącza jeszcze bardziej sportowy wariant – Cayenne Coupé.