mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > 50 000 Kredytów GMAC Bank

50 000 Kredytów GMAC Bank

GMAC Bank zawarł w Polsce 50 000. umowę kredytową.

Działalność banków niszowych, a takim bez wątpienia jest samochodowy GMAC Bank (znany wcześniej jako Opel Bank), znacznie różni się od działalności banków komercyjnych. Banki niszowe oferują jeden, wybrany produkt dla rynku kluczowego - mogą ten produkt modyfikować, ale musi on być stale dostosowywany do bieżących potrzeb rynku podstawowego. Dystrybucja produktu odbywa się również w wyjątkowy sposób. Banki samochodowe nie mają oddziałów, a sprzedażą ich produktów zajmują się pośrednicy. W przypadku GMAC Banku są to głównie dealerzy Opla w całej Polsce. Kluczowym czynnikiem decydującym o sukcesie jest tu zatem wypracowanie dobrych relacji między sprzedawcą samochodów a bankiem.

Branża finansowania zakupu samochodów i rynek motoryzacyjny są ze sobą ściśle powiązane i zależne od siebie. Wahania koniunktury rynku motoryzacyjnego w Polsce w ostatnich latach udowodniły, że trwały sukces w dziedzinie finansowania motoryzacji można odnieść stale dostosowując swoją ofertę do aktualnych tendencji panujących na tym rynku.

Najkorzystniejszym rokiem z punktu widzenia sprzedaży zarówno samochodów, jak i kredytów samochodowych był rok 1999. Sprzedano wówczas w Polsce rekordową liczbę ponad 680 000 pojazdów. ,,W 1999 roku zaksięgowaliśmy ponad 16 500 umów. Był to jednak rok, który już się nie powtórzy, gdyż prawdopodobieństwo ponownego zbiegu czynników, które zdecydowały o boomie jest bardzo małe" - twierdzi Mirosław A. Bieszki, Prezes GMAC Bank Polska S.A.

W następnych latach rynek samochodowy w Polsce zaczął się stabilizować, zaś banki i instytucje pośrednictwa finansowego dostrzegły w nim możliwości rozwoju swoich usług. GMAC Bank postawił wówczas na jakość i konkurencyjność - stąd w 2000 roku w ofercie banku pojawiły się nowoczesne produkty ubezpieczeniowe (np. ubezpieczenie kredytu na wypadek utraty pracy przez kredytobiorcę), które już wcześniej odniosły sukces w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii.

Lata 2001-2002 były okresem bardzo trudnym dla całej branży motoryzacyjnej. Nastąpiło wyraźne załamanie koniunktury - spadek sprzedaży samochodów (w 2002 roku sprzedano w sumie niewiele ponad 328 000 pojazdów), a co za tym idzie zastój w dziedzinie finansowania rynku motoryzacyjnego.

Rok 2001 był szczególnie trudny dla GMAC Banku z powodu rosnącej popularności kredytów w walutach obcych. GMAC Bank, zgodnie z ogólnoświatową polityką GMAC, stosuje bowiem zasadę prowadzenia działalności w walucie krajowej. ,,Kredyty złotówkowe mają na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo klienta, który nie ma możliwości skutecznego zabezpieczenia się przed ryzykiem kursowym jako osoba fizyczna" - wyjaśnia Prezes Bieszki. W tym samym czasie, reagując na tendencje rynku, GMAC Bank poszerzył swoją ofertę o kredyty na zakup samochodów używanych. Struktura sprzedaży samochodów wskazywała bowiem wyraźnie, że ewentualny wzrost sprzedaży aut będzie dotyczył głównie rynku wtórnego.

Wzrost sprzedaży aut na początku 2003 roku może świadczyć o pobudzeniu rynku (w okresie od stycznia do kwietnia 2003 sprzedano w Polsce niemal 120 000 sztuk samochodów). W tym czasie GMAC Bank podpisał 2 566 umów kredytowych. W sumie, w okresie prawie pięciu lat działalności, bank sprzedał 50 000 kredytów. Szczęśliwa, 50 000. umowa kredytowa dotyczyła zakupu nowego Opla Corsy i została podpisana w salonie Jastrzębski S.A. (dealer Opla z Siedlec).

,,50 000 kredytów to wspólny sukces pracowników GMAC Bank, General Motors Poland/Opel Polska, oferujących dobre i chętnie kupowane samochody, a także Klientów, którzy zaufali naszej firmie - podsumowuje Prezes Bieszki. - Szczególnie zaś podkreślam zasługi dealerów Opla w całej Polsce - to dzięki ich pracy GMAC Bank stale odnosi sukcesy".

GMAC Bank Polska S.A. to bank związany kapitałowo z General Motors Acceptance Corporations. GMAC wszedł na polski rynek w 1996 roku poprzez zakup akcji Polbank S.A. W 1997 roku zmieniono nazwę na Opel Bank S.A. Pod obecną nazwą GMAC Bank Polska S.A. funkcjonuje od sierpnia 2001 roku.

GMAC Bank Polska S.A. jest oficjalnym partnerem sieci dealerskiej firmy Opel. Specjalizuje się w kredytach na detaliczny i hurtowy zakup samochodów nowych i używanych wszystkich marek. Inne usługi oferowane przez bank to ubezpieczenia kredytów oraz komercyjne usługi finansowe. W 2002 roku GMAC Bank Polska S.A. udzielił ponad 6 000 kredytów. Udział banku w sprzedaży wszystkich samochodów marki Opel wyniósł w 2002 roku 25%.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A1 zostanie dokończona
Autostrada A1 zostanie dokończona
Ostatni brakujący odcinek autostrady A1 zostanie dokończony. Ruszył przetarg na jego wykonanie.