mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > A może leasing w jenach?

A może leasing w jenach?

Niepewna sytuacja na rynku finansowym, ciągłe podwyżki stóp procentowych sprawiają, że coraz większym zainteresowaniem wśród polskich przedsiębiorców cieszy się leasing udzielany w... japońskich jenach.

A może leasing w jenach?

Kolejne podwyżki stóp procentowych w Polsce spowodowały, iż przedsiębiorcy szukają najkorzystniejszych rozwiązań dotyczących formy finansowania zakupu środków trwałych, w tym i samochodów.

Dzięki niskiej stopie procentowej w Japonii (ok. 0,5 proc), leasing w jenach jest przede wszystkim tani. Jest to jego podstawowa i najważniejsza zaleta, jednak nie powinna ona przysłonić również zagrożenia, jakie niesie ze sobą leasing w takiej walucie. Finansowanie inwestycji za pomocą waluty innej niż ta, w której przedsiębiorstwo zarabia, wiąże się z koniecznością ponoszenia ryzyka walutowego. A akurat japońska waluta ma opinię mało stabilnej. Jak wynika z analiz firmy zajmującej się doradztwem leasingowym Nova Finance, od początku 2007 r. do września 2008 r. kurs 100 jenów wahał się w przedziale od 1,89 zł do 2,51 zł, podczas gdy zmienność kursu franka szwajcarskiego mieściła się między 1,97 zł a 2,40 zł.  

Pomimo to, zdaniem ekspertów z Nova Finance popularność leasingu w jenach wzrasta z dnia na dzień.
- Spośród popularnych walut, to właśnie leasing w jenach jest obecnie najbardziej atrakcyjny cenowo – mówi Marcin Schulz z Nova Finance. - Stabilność jena niczym nie ustępuje innym walutom popularnym w leasingu, takich jak euro czy frank szwajcarski, a perspektywa znacznie niższych rat miesięcznych, niż w przypadku leasingu w złotówkach, jest wystarczającym motywatorem dla coraz większej ilości  przedsiębiorców.

Jesteś zainteresowany leasingiem - zobacz!

Jak wynika z analizy dokonanej przez Nova Finance, średnia miesięczna rata dla 60-miesięcznego leasingu przy 5-procentowej opłacie wstępnej w jenach wynosi 1,760%, podczas gdy we frankach 1,838%, natomiast w złotych już 2,015%. Suma opłat w jenach wynosi 111,600% kwoty przedmiotu leasingu, natomiast w pozostałych walutach jest to odpowiednio 116,280% dla franka szwajcarskiego oraz 126,900% dla złotówki.

Leasing w jenach, choć mógłby wydawać się nieco egzotyczny, z pewnością wart jest rozważenia. I to mimo bardzo niestabilnej sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych, kiedy to wszelka forma inwestowania w obcej walucie powinna być poddana szczególnie dokładnej analizie.

Małgorzata Orzechowska

ABC Leasingu - zobacz serwis specjalny

 

Tematy w artykule: leasing

Podobne wiadomości:

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Finanse i prawo 2016-02-01

Rynek kredytów samochodowych i leasingu w górę

Rynek kredytów samochodowych i leasingu w...

Finanse i prawo 2014-10-23

Komentuj:

~Hatch 2018-04-30

Świetny pomysł. Szczególnie dla osób, które nie zauważyły dwukrotnej podwyżki ceny jena. Z tego co pamietam to ING dawało kredyty w prawie każdej walucie a leasing? W jednach? Może Idea, ewentualnie EFL takie rozwiązania szyją dla swoich klientów tylko w sumie nie rozumiem kto mógłby na takim wariancie skorzystać.

~zawiedziony 2009-01-15

leasing wzialem w JPY - poniezej 2 w tej chwili 3,5 - to byla idealna sytuacja - szczegolnie dla BRE LEasing oni wyjatkowo mocno promowali te walute....

~artur 2008-11-28

Bzdury gada kikk, bo leasing w Jenach miała np. Honda i Mazda. I to nawet 103% (+ 5% dodatkowo za spread)! Tyle tylko, że takiego leasingu udzielali do niedawna, gdy jen tracił do pln. W październiku, gdy nastąpiła korekta i jen się umocnił o 60 % leasingi w YPY wycofali tłumacząc się brakiem waluty. Wg mnie bank boi się, że klient mógłby zacząć zarabiać na ponownym umocnieniu pln. Ja niestety wziąłem w lipcu i teraz raty urosły niebotycznie. Wtopa na całego. Taki leasing opłaca się brać w momencie gdy giełda jest na dnie przed falą hossy, ponieważ zawsze, gdy akcje szły w górę jen spadał.

~aga 2008-11-27

są leasingi w jenach i my sie niestety skusiliśmy, płaciliśmy raty w granicach 5100-5500 zł, dzisiaj przyszła faktura za grudzien - 7600 zł!!!!!!!, bardzo stabilna waluta, szlag by ją trafił

~kikk 2008-10-24

Bzdura, bzdura, bzdura. Nie ma leasingu w jenach. To prowokacja ;) leasing aut w walutach to od 5 lat rzadkość.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche Cayenne Coupe
Porsche Cayenne Coupe
Porsche poszerza rodzinę modelu Cayenne. Do gamy trzeciej generacji tego popularnego SUV-a dołącza jeszcze bardziej sportowy wariant – Cayenne Coupé.