mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Akcyza do góry!

Akcyza do góry!

Ministerstwo Finansów planuje podwyższenie akcyzy zarówno na autogaz, jak i na benzynę. Nie od razu wprawdzie, jednak dosyć sporo - o 21 gr na litrze gazu i o 25 gr na litrze benzyny.

Zgodnie z przygotowanym projektem rozporządzenia resort finansów chce zwiększyć stawkę akcyzy na gaz płynny stosowany do napędu pojadów samochodowych z kwoty 695 zl/1.000 kg (ok. 1.780 l) do 1.000 zł/1.000 kg. Jak widać wzrost będzie dosyć znaczący, bo aż o 305 zł za 1.000 kg gazu. Dla kierowców będzie to oznaczać wzrost cen za litr autogazu nawet o 21 groszy. Rozporządzenie, a zatem i nowe, wyższe ceny, ma obowiązywać od 1 września br.
 
Podwyżka ta może być poważnym ciosem w całą branżę autogazu na naszym rynku. Według różnych spekulacji prasowych zlikwidowanych może zostać nawet kilkanaście tysięcy firm specjalizujących się w montażu oraz serwisie instalacji LPG, a pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób. A wszystko przez to, iż tak duża podwyżka na stacjach ceny LPG spowodowałaby spadek opłacalności zakupu tego typu instalacji. Aby inwestycja się zwróciła, potrzebne byłoby przejechanie kilkunastu tysięcy kilometrów więcej.
 
Czy tak się stanie w rzeczywistości, trudno jeszcze teraz wyrokować. Przede wszystkim rozporządzenie jest dopiero w trakcie uzgodnień międzyresortowych, Naciski z różnych stron mogą spowodować, iż wprowadzenie podwyżki w takiej wysokości może okazać się mało popularne politycznie. Z drugiej jednak strony budżet państwa potrzebuje dodatkowych wpływów, a tylko z tytułu podwyższenia akcyzy na autogaz dochody budżetu zwiększyłyby się o ok. 500 mln zł.
 
Ratunkiem dla wielu firm może okazać się zapowiadana także, tym razem na początek stycznia przyszłego roku, podwyżka akcyzy na benzynę. Według zapowiedzi wiceministra finansów Mirosława Barszcza, planowany jest powrót do wysokości akcyzy na benzynę sprzed jej obniżki we wrześniu ubiegłego roku. Oznaczałoby to kolejne wzrosty cen na stacjach benzynowych, nawet o 25 gr na litrze, co przy rosnących już teraz cenach może doprowadzić do ich rekordowych poziomów, niespotykanych dotąd na naszym rynku.
 
Jak widać, próby zapewnienia wyższych wpływów do budżetu państwa ponownie mają się odbyć kosztem kierowców. O tym, iż nie jest to najzamożniejsza grupa świadczy chociażby bardzo duża popularność jeżdżących po naszych drogach aut z napędem LPG, a więc najtańszego z dostępnych na szeroką skalę na naszym rynku źródeł napędu.
 
Czytaj także:

Akcyza na razie bez zmian (2005-11-28)

Akcyza w dół - pytania w górę (2005-09-06)

 

Komentuj:

~Daniel 2018-02-24

Złóż wniosek o szybką i wygodną pożyczkę, aby spłacić rachunki i rozpocząć nową działalność lub refinansować swoje projekty z oprocentowaniem najtańszym 3%. Skontaktuj się z nami dzisiaj, podając poniższe informacje, abyśmy mogli kontynuować. prosimy o kontakt dziś do tego e-maila: danielsilva59491@gmail.com lub Whatsapp: +2349025119757

~Multipla_2006 2007-04-12

Ciężko po pierwsze jeszcze nie podnieśli może nie podniosą a po drugie w Niemczech LPG-2,4 Dania 5,7 Norwegia 3,7.Wiem że tam zarabiają więcej ale moja córka wynajmuje mieszkanie 2 pokoje w Norwegii za 5000PLN a chleb kosztuje 30PLNDom w Niemczech kosztuje 500000euro a nie milion Pln.A zęby w USA komplet 20.000dolarów.Plomba 1500PLN.To też niewiwlw im zostanie .Żeby żyć jak w Polsce trzeba mieć przynajmniej 3000 dolarów i kredyt na co najmniej 200000 dolarów .A studia to wydatek 70000dolców Ja nie wymyślam Byłem tam i Kocham Polskę tylko dbajmy o nią bo w domu najlepiej.Hej!.

~Metal 2006-09-22

Trochę teoretyzując zysk ministerstwa finansów będzie niższy. jeśli wzrośnie cena gazu to albo po piwko pójdę na nogach (czyli kupię mniej gazu), albo jeżdząc samochodem nie kupię piwka, czyli browar mniej podatku zapłaci ... Reasumując pieniądze na drzewach nie rosną , jeśli na paliwo będe zmuszony wydać więcej pieniędzy to gdzieś będe musiał wydać mniej, zmiejszając zyski przeciembiorstw, które też zasilają ministerstwo finansów

~baster 2006-05-06

a najlepiej to pomysłodawcą tego projektu to robić lewatywę i to codziennie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~brutus 2006-05-04

koniec swiata - jak powiedzialby Popiolek, no ale coz pozostaje, albo spieprzac z tego kraju, albo zacisnac zeby i pasa, albo kupic sobie rower - ja chyba wybiore to ostatnie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche Cayenne Coupe
Porsche Cayenne Coupe
Porsche poszerza rodzinę modelu Cayenne. Do gamy trzeciej generacji tego popularnego SUV-a dołącza jeszcze bardziej sportowy wariant – Cayenne Coupé.