1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Badanie techniczne a ubezpieczenie

Badanie techniczne a ubezpieczenie

Posiadanie ważnego badania technicznego to konieczność, nie tylko ze względu, iż tak stanowią przepisy. Stanowi niejako potwierdzenie, że nasze auto jest sprawne, a więc bezpieczne. Z kolei brak odpowiedniej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym grozi zatrzymaniem dowodu, mandatem, a w skrajnych przypadkach nawet odmową wypłaty odszkodowania.

Badanie techniczne a ubezpieczenie
Każdy właściciel samochodu jest zobowiązany nie tylko do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC, lecz także do przeprowadzania okresowych przeglądów technicznych pojazdu i to bez względu na to, czy ma wykupioną polisę AC czy też nie. Są to badania, które mają nam zagwarantować sprawność naszego auta, szczególnie pod kątem bezpieczeństwa osób nim jadących, innych uczestników ruchu, jak również ochrony środowiska naturalnego.

Jak często powinniśmy "badać" nasze auto?
Jeśli kupiliśmy auto prosto z salonu to jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia pierwszego badania technicznego dopiero po trzech latach od dnia zakupu. Kolejny przegląd musimy wykonać po upływie dwóch lat, a kiedy nasz samochód jest już pięciolatkiem, badania techniczne powinny być wykonywane po upływie każdego roku. Każdy przegląd zostaje potwierdzony pieczątką w dowodzie rejestracyjnym wraz z podaniem terminu kolejnego badania lub ważności obecnego. Tę datę powinniśmy sobie za każdym razem dobrze zapamiętać.

Jakie kary czekają nas za brak aktualnych badań technicznych?
Warto wiedzieć, że już przy zwykłej kontroli drogowej brak badań technicznych może być dla kierowcy bardzo kłopotliwy. Dlatego należy o nich bezwzględnie pamiętać, bo jeśli podczas niej nie będziemy w stanie przedstawić policji dowodu rejestracyjnego z potwierdzeniem aktualnego przeglądu technicznego samochodu, musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami naszego nieprzemyślanego zachowania:

- Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policję
W przypadku kontroli drogowej kierowcy grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i skierowanie jego auta na badania techniczne. Jeśli niewiele spóźniliśmy się z kolejnym przeglądem to teoretycznie możemy liczyć na pobłażliwość i upomnienie ze strony policjanta. Jednak najczęściej w takiej sytuacji dowód rejestracyjny pojazdu zostanie zatrzymany, a my dostaniemy kwitek ze skierowaniem na obowiązkowe badanie techniczne. Musimy przy tym pamiętać, że kwitek, który otrzymamy nie zastępuje dowodu rejestracyjnego i wydawany jest na siedem dni tylko po to, aby móc dojechać do najbliższej stacji kontroli. Ponadto po tak nieprzyjemnej kontroli drogowej konieczna będzie wizyta w jednej z okręgowych stacji kontroli pojazdów, a nie w którejkolwiek przeprowadzającej takie badania.

Jeśli przejdziemy pozytywnie badania w stacji okręgowej, otrzymamy zaświadczenie ważne 30 dni, z którym możemy jeździć do czasu odzyskania dowodu rejestracyjnego. Ten otrzymamy w urzędzie właściwym ze względu na miejsce rejestracji po okazaniu dokumentu ze stacji okręgowej potwierdzającego sprawność naszego auta.

- Brak odszkodowania z ubezpieczenia OC
Jeśli to my spowodowaliśmy kolizję pojazdem bez ważnych badań technicznych to teoretycznie ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie z naszego OC, ale jeśli udowodni, że zły stan techniczny samochodu mógł być przyczyną wypadku, w konsekwencji może zażądać od nas o zwrot poniesionych kosztów.

Jeśli nie mamy ważnych badań technicznych jako poszkodowany - inny kierowca wyjechał np. z drogi podporządkowanej, nie ustępując pierwszeństwa - to choć to nie my byliśmy sprawcą, ale nasz samochód nie miał ważnych badań technicznych, to w takiej sytuacji ubezpieczyciel może uznać nasze przyczynienie się do szkody i nie wypłacić odszkodowania. Wynika to z faktu, że samochód, bez aktualnego przeglądu jest uznawany za niesprawny, czyli taki, który stanowi zagrożenie nie tylko dla jego kierowcy, ale także innych uczestników ruchu drogowego.

- Brak odszkodowania z ubezpieczenia AC
Nasz samochód w wyniku kolizji uległ zniszczeniu, a my jesteśmy przekonani, że za jego naprawę zapłaci ubezpieczyciel, bo posiadamy wykupioną polisę AC. Uwaga, bo można się mocno rozczarować. Jeśli auto w chwili zdarzenia nie miało ważnych badań technicznych, firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania, a my musimy być przygotowani na pokrycie kosztów spowodowanej przez nas stłuczki z własnej kieszeni.

Zdaniem eksperta:

Wojciech Rabiej, szef porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl:

W przypadku, gdy kierowca posiada jedynie ubezpieczenie OC, brak aktualnego badania technicznego powinien być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania tylko wtedy, gdy stan techniczny pojazdu ma związek z powstaniem szkody lub przyczynił się do zwiększenia jej rozmiarów. Taki wymóg dyscyplinuje kierowców do dbania o dobry stan techniczny ich pojazdu. Jeżeli mówimy o AC, to w większości przypadków ubezpieczyciele wprowadzili zapisy w OWU wyłączające ich z odpowiedzialności za szkody spowodowane samochodami bez ważnych badań technicznych. Tym samym uznają oni, że samochód bez ważnego obowiązkowego przeglądu jest niesprawny i może powodować zagrożenie na drodze.

Podobne wiadomości:

Od stycznia 2020 roku rosną kary za brak OC

Od stycznia 2020 roku rosną kary za brak OC

Aktualności 2019-12-30

Autocasco na godziny. Rewolucja na rynku

Autocasco na godziny. Rewolucja na rynku

Aktualności 2019-06-19

Komentuj:

~robin 2010-08-26

w UK jak nie masz badań technicznych (MOT), ubezpieczenia, podatku drogowego (RoadTax) - samochód jest ZABIERANY na parking i nie ma zmiłuj się :) nawet jak Cię złapią 10 metrów od domu :) na szczęście nie piszę tego z własnego doświadczenia ;) a tylko z oglądania programów w TV ;)

~J-23 2010-08-21

Wystarczy, że nowy samochód prosto z salonu ma instalację gazową i badanie trzeba robić co roku:-(

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Porsche 911 GT3 - premiera
Nowe Porsche 911 GT3 - premiera
Porsche prezentuje nowe 911 GT3. Najnowsze, siódme wcielenie tego sportowego samochodu powstało, tak jak poprzednie, w ścisłej współpracy z Porsche Motorsporti zachowuje wolnossący silnik typu bokser.