1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Badanie techniczne sprowadzanych aut nie będzie potrzebne

Badanie techniczne sprowadzanych aut nie będzie potrzebne

W dniu wczorajszym (16 grudnia br.) na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęta została propozycja zmian Kodeksu Drogowego, zgodnie z którą sprowadzane do naszego kraju samochody używane z terenu UE nie będą musiały być poddawane badaniom technicznym przed ich rejestracją.

Badanie techniczne sprowadzanych aut nie będzie potrzebne
Przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw to efekt wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z czerwca 2008 r. ETS uznał wówczas, że Polska wprowadzając przed pierwszą rejestracją w naszym kraju wymóg badania technicznego przywożonych pojazdów używanych, zarejestrowanych uprzednio w innych państwach UE, uchybiła zobowiązaniom wynikającym z art. 28 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

Po zmianach przepisów obowiązek ten zniknie. Rejestracja samochodów używanych sprowadzanych z innych państw z obszaru Unii Europejskiej (a także Szwajcarii i krajów EFTA) będzie się odbywać na podstawie badania technicznego przeprowadzonego na terenie UE.

W projekcie określono dokumenty, jakie będą konieczne do rejestracji takich aut. Odbędzie się ona na podstawie zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu lub dowodu rejestracyjnego pojazdu albo innego dokumentu wydanego przez uprawniony organ na terenie UE, potwierdzającego wykonanie badania technicznego. Obecnie wymagane jest zaświadczenie o pozytywnym wyniku tzw. pierwszego badania technicznego, przeprowadzonego w Polsce. Projekt zakłada jego likwidację.

Nowe przepisy dokonują także podziału stacji kontroli pojazdów na: podstawowe oraz okręgowe. Stacje podstawowe będą przeprowadzały dodatkowe i okresowe badania techniczne pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t. Natomiast stacje okręgowe będą przeprowadzały dodatkowe i okresowe badania techniczne wszystkich pojazdów.

Ustawa wejdzie w życie dopiero trzy miesiące po jej ogłoszeniu, tak więc najwcześniej dopiero na wiosnę przyszłego roku zniknie faktyczny obowiązek przeprowadzania badania technicznego sprowadzonego z zagranicy samochodu używanego przed jego rejestracją. Nie wiadomo też, jak będzie wyglądała sprawa poniesionych kosztów przez osoby, które takie badania już przeprowadziły. O ile zasadność ubiegania się o zwrot wydaje się słuszna, to już pewne wątpliwości budzi, od kogo należy domagać się takiego zwrotu. Czy od przedsiębiorcy prowadzącego stację kontroli pojazdów, czy jednak od skarbu państwa?

Podobne wiadomości:

Bezprawne badania techniczne sprowadzanych aut

Bezprawne badania techniczne sprowadzanych...

Finanse i prawo 2008-06-11

VAT do zwrotu?!

VAT do zwrotu?!

Finanse i prawo 2008-06-10

Komentuj:

~kenzo 2009-10-08

Jasne ze zrobisz przeglad zgodnie z nowa ustawa z kierownica po prawej stronie , jak i ubezpieczysz tylko bedzie to albo miesieczne ubezpieczenie albo roczne w axa

~rczznwca 2009-01-30

Polaczek - w Polsce auta z kierownicą po prawej nie zarejestrujesz - to niezgodne z Warunkami technicznymi dot. pojazdów i takie auto nigdy nie dostanie Polskiego przeglądu technicznego. Musisz albo przełożyć na stronę właściwą do naszego ruchu, albo rozebrać na części ....

~BORNEMOUTCH GB 2009-01-17

NORMALNIE ROBISZ PRZEGLAD W PL NIE MA PROBLEMU DLACZEGO GLUPIO PYTASZ CZY BEDZIESZ MUGL NA ANGIELSKICH SZYLDACH PRZYJECHAC?JEDZIESZ GDZIE CHCESZ CWOKU JAK TY SIE TAM W TEJ ANGLI UCZYMUJESZ JAK JESTES TAKI PRZYCZYMANY?

~polaczek 2009-01-03

Witam! ciekawi mnie pewna sprawa opisze to tak mieszkam w UK mam autko sprawne z przegladem waznym rozwazam chec powrotu do kraju ale czy moge wrocic do kraju z autem na angielskich numerach z waznym przegladem? czy bede mogl go zarejestrowac w kraju z kierownica po prawej stronie? jak sie sprawa bedzie miala pozniej zakladajac ze przerejestruje go skonczy sie data waznosci przegladu i co dalej? gdzie bede skazany przeprowadzic kolejny przeglad pamietajac ze auto posiada kierownice po prawej stronie bo mysle ze w Pl nie dokonam tego przegladu jezeli ktos sie orientuje w nurtujacych mnie pytanakach z gory dziekuje za odpowiedz:) pozdrawiam

~BORNEMOUTCH 2009-01-01

chodzi oto by okrasc polskiego obywatela z kasy po to sie wymysla polskie durne przepisy tak samo cena badania tech w polsce to 169zl a w niemcach 10 euro jak sie to ma do zarobkow??okradaja nas na kazdym kroku i winnych niema za co by sie uczymywalo tylu posluw 366szt darmozjadow niewystarczylo by 100 i senat likwidacja a tak wymyslaja gupoty ktos powinien za to siedziec

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kia prezentuje nowe logo
Kia prezentuje nowe logo
Kia zaprezentowała nowe logo oraz nowe hasło marki. Mają one symbolizować "śmiałą transformację oraz nowe cele". Kia zapowiada ofensywę w branży mobilności.