mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Bankowóz typu C - nowy sposób na VAT

Bankowóz typu C - nowy sposób na VAT

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że czasy odpisywania całego podatku VAT pójdą w niepamięć z powodu zmiany ustawy. Okazuje się, że za pomocą sprytnej modyfikacji można zmienić nasz samochód w bankowóz typu C, dzięki czemu znów możliwe będzie zaoszczędzenie 23 procent.

Bankowóz typu C - nowy sposób na VAT
Co to jest bankowóz typu C (bez opancerzenia) ? Teoretycznie może nim być każdy samochód osobowy, który po przerobieniu będzie spełniał wymagania nowej ustawy. Aby odliczać podatek przedsiębiorca będzie musiał udowodnić, że taki bankowóz jest mu potrzebny do prowadzonej przez siebie działalności. Sprawa jest prosta, bowiem każdy kto obraca jakąkolwiek gotówką będzie w stanie spełnić to wymaganie. Trochę trudniejsze będzie natomiast  wyposażenie samochodu w odpowiednie akcesoria by mógł zostać uznany za bankowóz typu C.

Według rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wymagania, jakie powinny spełniać takie pojazdy są następujące. Auto przewożące większe wartości pieniężne powinien być wyposażony w co najmniej jeden pojemnik specjalistyczny do przewozu gotówki (co najmniej klasy "D") w odpowiednim stojaku umożliwiającym mocowanie i wyjmowanie tych pojemników przez osoby uprawnione, immobiliser oraz alarm z dodatkowym zasilaniem, który umożliwia włączenie funkcji "panika" przy pomocy pilota radiowego. Dodatkowy wyłącznik powinien znaleźć wewnątrz przedziału osobowego. Dodatkowo cały system powinien być monitorowany przy pomocy GPS, który wskazywać będzie takie informacje jak: położenie i prędkość pojazdu, otwarcie drzwi przedziału ładunkowego i osobowego, stanie alarmu, uruchomieniu lub wyłączeniu silnika. Dodatkowo samochód nie może być wyposażony w instalację LPG.

Na odpowiedź rynku nie trzeba było długo czekać. Pojawiły się już specjalistyczne firmy, które oferują kompleksowe rozwiązania odpowiadające ustawie wraz z montażem. Inwestycja w "bankowóz" kosztować dwa lub trzy razy więcej niż kratka. Plusem jest jednak fakt, iż nowa instalacja nie ogranicza tak kierowcy jak poprzednie rozwiązanie. Teraz przerabiać będzie można dowolny typ nadwozia. Poprzednie przepisy uniemożliwiały dostosowywanie samochodów o nadwoziu typu sedan.

Po uzyskaniu wpisu w dowodzie rejestracyjnym (rodzaj pojazdu: specjalny, przeznaczenie: bankowóz) będziemy mogli bez problemu cieszyć się możliwością odliczenia podatku VAT od kosztów związanych z jego zakupem. Trzeba jednak pamiętać, że taki samochód musi rzeczywiście być wykorzystywany do przewożenia gotówki lub materiałów o znacznej wartości. Urząd Skarbowy może bowiem zakwestionować potrzebę posiadania takiego samochodu w momencie gdy nasza działalność opiera się na przykład na obrocie bezgotówkowym.

W Polsce dwóch importerów zdecydowało się już na wprowadzenie takich modeli do cennika. Pierwsze było Infiniti, które zaoferowało swoim klientom instalację odpowiednich urządzeń. Zaraz po nim dołączyło Volvo, które w cenie 10.500 złotych przerobi modele XC60, XC90, XC70, V70, S80, S60 i V60 na bankowóz.

Podobne wiadomości:

Infiti FX i Mercedes ML – porównanie

auto motor i sport 0000-00-00

Liczy się tylko status? Chcą być czymś w rodzaju samochodowego odpowiednika boksera. Już samym wyglądem mają budzić respekt. Asfaltowo-piaskowy ring tym razem ujeżdżają Mercedes ML 350 BlueTec oraz Infiniti FX30d.

Nowe Volvo S60 zadebiutowało

Nowe Volvo S60 zadebiutowało

Premiery 2018-06-21

Komentuj:

~Mr White 2012-02-28

kilku producentów oferuje bankowozy na których zakup nie trzeba specjalnego pozwolenia

~m 2012-02-27

No i po ptokach http://bip.msw.gov.pl/portal/bip/242/20516/Projekt_rozporzadzenia_Ministra_Spraw_Wewnetrznych_zmieniajacego_rozporzadzenie_.html

~Mr White 2012-01-26

nie sądzę aby zainteresowanie było aż tak duże jak przy kratkach (które nawet Matizy miały), ale jeśli ktos chce zaoszczedzić to alternatywą sa wspomniane wyprzedaży roczników

~rex 2012-01-20

Hehe, a kto płaci za wymyślanie tych bzdetów? Kto wybiera tych wymyślających bzdety? My! Polacy! A potem sami omijamy to co nasi wybrańcy wymyślą, czyli jak sami siebie oszukać :) Fajnie! Nie kraj chory, doliny, góry i drzewa, tylko ludzie tu mieszkający :)

kosmoss 2012-01-17

Do tego mnóstwo ofert w Volvo na rocznik 2011, m.in. S80 z silnikiem D5,T5,T6 i 3,2 w wersji wyposażenia Momentum, Summum lub Executive wraz z dowolnym wyborem nieodpłatnych opcji o wartości 20 000 PLN

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Współpraca Huawei i Audi w dziedzinie automatycznej jazdy
Współpraca Huawei i Audi w dziedzinie automatycznej jazdy
Podczas konferencji Huawei Connect 2018 firmy Huawei i Audi przedstawiły swoje plany współpracy w dziedzinie inteligentnych pojazdów podłączonych do internetu (ICV – inteligent connected vehicles), prezentując nowe Audi Q7 jako demonstrację nowoczesnej technologii.