mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Bankowozy już oficjalnie z homologacją

Bankowozy już oficjalnie z homologacją

Infiniti, jako pierwsza marka na polskim rynku, uzyskało homologację M1 na trzy swoje modele, które mogą być sprzedawane jako bankowozy typu C. Oznacza to, że już bez żadnych obaw kupujący je przedsiębiorcy będą mogli odliczać cały VAT od ich zakupu oraz paliwa do nich.

Bankowozy już oficjalnie z homologacją
Grupa PGD, która jest oficjalnym importerem aut marki Infiniti na polskim rynku, uzyskała homologację na trzy modele - M, EX i FX - łącznie w ośmiu wersjach silnikowych - EX37, EX30d, FX37, FX50, FX30d, M37, M30d i hybryda M35h. Wszystkie samochody, skompletowane zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, pozytywnie przeszły badania homologacyjne w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji oraz Instytucie Transportu Samochodowego.

Ceny zaadaptowanych na bankowozy samochodów są o 10.500 złotych wyższe od cen wersji bazowych. Jednak przedsiębiorcy ta kwota zwraca się już w momencie zakupu. Przykładowo najtańszy w tej stawce Infiniti EX37 kosztuje brutto 213.500 zł. Z prawie 40 tys. zł podatku VAT zawartego w tej cenie, przedsiębiorca może dziś odliczyć przy kupnie tylko 60% (23.950 zł), jednak nie więcej niż 6 tys. zł. W tym konkretnym przypadku byłaby to ta niższa kwota. Po przerobieniu auta na bankowóz typu C, jego cena zakupu wzrośnie wprawdzie do 224 tys. zł, jednak możliwe będzie odliczenie już na starcie 41.887 zł podatku VAT. A do tego przez cały okres eksploatacji auta możliwe będzie odliczanie VAT-u zawartego w cenie paliwa. Przy droższych modelach oszczędności będą jeszcze większe. Przy kupnie najdroższego w tej grupie Infiniti FX50, którego cena wynosi 335.700 zł (346.200 zł jako bankowóz typu C), oszczędności wynoszą już ponad 47 tys. zł.

- Liczba klientów, którzy złożyli wstępne zamówienia i czekali na decyzje homologacyjne, nie pozwala spodziewać się jakiejś masowej sprzedaży wersji bankowozowych – ostrożnie komentuje Grzegorz Szczypior. Szacuje on, że udział bankowozów w sprzedaży wyniesie najwyżej kilkanaście procent. Ograniczeniem są przepisy podatkowe. Przecież polscy przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że homologacja to tylko formalne potwierdzenie prawa do odliczenia VAT i że musi być spełniony drugi warunek – zakup ma służyć firmie do wykonywania czynności opodatkowanych – twierdzi dyrektor Infiniti Polska.

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, bankowóz powinien być wyposażony w co najmniej jeden pojemnik specjalistyczny do przewozu gotówki (sejf), immobiliser oraz alarm z m.in. rezerwowym zasilaniem, uruchamianą drogą radiową funkcją "panika", dodatkowym wyłącznikiem wewnątrz przedziału osobowego, czujnikami ochrony wnętrza, a także monitorowany z zewnątrz system lokalizacji satelitarnej GPS z sygnalizacją napadu oraz transmisją danych m.in. o położeniu i prędkości pojazdu, otwarciu i zamknięciu drzwi, włączeniu i wyłączeniu silnika.

Uzyskana przez Infiniti homologacja może zachęcić inne marki obecne na polskim rynku do podobnych kroków. W swojej ofercie bankowozy typu C posiada już m.in. Volvo, które także czeka na homologację ministerstwa transportu. Bez homologacji za każdym razem takie pojazdy muszą przechodzić badania techniczne, by podczas rejestracji uzyskać status pojazdu specjalnego.

Resort finansów zapowiada jednak, że będzie bardzo restrykcyjnie przyglądać się wykorzystywaniu tego typu pojazdów. Czy rzeczywiście takie auta są wykorzystywane w prowadzonej działalności do przewozu znacznych sum pieniędzy bądź innych kosztowności.

Podobne wiadomości:

Fortwo ED, iOn, CT 200h, M35h, Octavia...

auto motor i sport 0000-00-00

Infiniti QX30 - nowy silnik, bogatsze wyposażenie

Infiniti QX30 - nowy silnik, bogatsze...

Aktualności 2017-02-02

Komentuj:

~Jules 2012-04-23

bankowozy to napewno dobry sposób na całkiem duże oszczędności, ale trochę szkoda że nikt jeszcze nie opublikował jak wyglądają wyniki sprzedażowe aut tego typu

~FrankWilliams 2012-03-27

dobrze że są jekieś regulacje inaczej każdy podciągałby zakup samochodu pod własna działalność, chociaż w przypadku bankowozów można nabyć taki samochód od autoryzowanego dealera Volvo, Audi lub Infiniti, które dostały homologację na bankowozy Typu C i nie trzeba az tyle formalności

Aldik 2012-01-26

Czemu w tym kraju nie moze być w końcu normalnie - ja handluje igłami i np 10 tyś sztuk igieł zmieści mi się nawet do malucha - dlaczego aby odliczać vat od paliwa koniecznie ustawodawca się upiera abym kupił dostawczaka !? W normalnym kraju kupujesz auto do działalności i każda marka sie zalicza i vat odliczamy zawsze ! ALE nie u nas eh

~Baciek 2012-01-25

Na [pkt. 5 regulaminu forum. admin] jest o bankowozach Volvo

~spool 2012-01-25

Portale na których znajdują się informacje na temat bankowozów typu C [pkt.5 regulaminu forum.admin] Ceny oscylują między 11000 - 13000 netto. Bardzo ważna kwestia, samochód musi być zaadoptowany przed samym zakupem żeby można było odliczyć podatek VAT od całości wartości samochodu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Audi wykorzystuje używane akumulatory litowo-jonowe
Audi wykorzystuje używane akumulatory litowo-jonowe
W swoim zakładzie produkcyjnym w Ingolstadt Audi wykorzystuje używane akumulatory z samochodów elektrycznych.