mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będą zmiany w szkoleniu kierowców

Będą zmiany w szkoleniu kierowców

Andrzej Gregorczyk, Dyrektor Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Ministerstwie Infrastruktury, poinformował, iż najprawdopodobniej od 2006 zmienione zostaną zasady uzyskiwania prawa jazdy.

"Planujemy, że od 1 stycznia 2006 roku będzie obowiązywać nowa Ustawa o osobach kierujących pojazdami" – poinformował Andrzej Grzegorczyk 22 listopada br. w Warszawie, podczas spotkania dyskusyjnego nt. projektu zmian w szkoleniach kierowców. Projekt Ustawy zostanie skierowany do Sejmu jeszcze w tym roku.

Wprowadzenie Ustawy o osobach kierujących pojazdami ma na celu przede wszystkim:
- poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, poprzez zwiększenie umiejętności kierujących pojazdami oraz
- minimalizację negatywnych zjawisk związanych z uzyskiwaniem uprawnień do kierowania pojazdami takich, jak oszustwa, nierzetelne wykonywanie usług w zakresie szkolenia kierowców i korupcja.

"Statystyki wskazują, że 80% wypadków drogowych powodują kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż 2 lata" – poinformował dyrektor Grzegorczyk. 83% osób zabitych w wypadkach ma 18-23 lata. Ciężkie wypadki drogowe z udziałem młodych ludzi są w Polsce trzykrotnie częstsze, niż w krajach 15 starych członków Unii Europejskiej. "W 73% ośrodków szkolenia kierowców kontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli stwierdzono nieprawidłowości, a 31% zdających osób ocenia negatywnie sposób przeprowadzania egzaminów państwowych" – dodał Grzegorczyk.

Ta niekorzystna sytuacja spowodowana jest głównie przez niewłaściwe nauczanie kandydatów na kierowców. Jest to pośrednio związane z zadaniami wykonywanymi podczas przebiegu egzaminu na prawo jazdy, które nie są w pełni adekwatne do rzeczywistych potrzeb ruchu drogowego. Zbyt duży nacisk położony jest na manewry wykonywane na placu, brak jest zadań egzaminacyjnych w ruchu drogowym poza obszarem zabudowanym.

Projekt Ustawy o osobach kierujących pojazdami przewiduje zmiany w jakości i systemie szkoleń poprzez ograniczenie liczby zadań na placu manewrowym oraz ograniczenie wiedzy teoretycznej na rzecz nabywania umiejętności praktycznej nauki jazdy. "Chcemy, aby przyszli kierowcy uczyli się kierowania pojazdami w warunkach zbliżonych do rzeczywistych" – argumentował dyrektor Andrzej Grzegorczyk.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak przygotować samochód do zimy?
Jak przygotować samochód do zimy?
Większość kierowców przygotowanie auta do zimy rozumie przez zmianę opon na zimowe. Tymczasem obowiązków jest więcej.