mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będzie podatek od samochodów osobowych

Będzie podatek od samochodów osobowych

W resorcie finansów przygotowany został projekt ustawy wprowadzający nowy podatek od aut, który miałby zastąpić obowiązujący obecnie podatek akcyzowy od samochodów.

Wg propozycji Ministerstwa Finansów opodatkowaniu podlegać będą samochody osobowe, rejestrowane po raz pierwszy na terytorium naszego kraju w związku z nabyciem prawa własności tego auta w kraju, bądź wynikający z nabycia wewnątrzwspólnotowego, bądź z importu. Obecnie przy nabyciu auta powstaje obowiązek zapłaty akcyzy, która uzależniona jest od wieku samochodu, jego pojemności oraz ceny, za jaką auto zostało nabyte.

Wysokość nowego podatku uzależniona byłaby od pojemności skokowej silnika, a także od spełnianych przez auto norm emisji spalin, czyli pośrednio od wieku samochodu. Podstawowa stawka podatku od samochodu wynosić ma 1 zł za każdy centymetr sześcienny pojemności silnika. Jednak stawka ta dotyczyć będzie tylko najnowszych samochodów, które spełniają najnowszą normę emisji spalin - EURO 4. Wraz z wiekiem, a dokładnie dla starszych norm obowiązywać będą podwyższone stawki za każdy centymetr sześcienny silnika. I tak dla samochodów nie spełniających żadnej normy EURO (produkowane do 1991 r.) stawka za każdy cm3 wynosić będzie 4 zł; dla normy EURO 1 (rok produkcji od 1992 do 1995) - 3 zł; dla normy EURO 2 (1996-1999) - 2 zł; dla normy EURO 3 (2000-2004) - 1,5 zł. Oczywiście auto może spełniać wyższą normę emisji spalin niż zakładana dla danego roku produkcji, wówczas jednak obowiązek tego udokumentowania spoczywać będzie na nabywcy. Kwotę podatku obliczać się będzie jako iloczyn pojemności silnika w cm3 i stawki podatku, a obowiązek jego zapłaty we właściwym urzędzie celnym będzie najpóźniej do momentu pierwszej rejestracji auta.

Podatek płacony będzie tylko przy pierwszej rejestracji samochodu na terenie Polski. Nie będą płacić go już następni nabywcy, ani także osoby, które zarejestrowały auto przed wejściem w życie nowych przepisów.

Celem wprowadzenia nowego podatku jest, jak podkreślają przedstawiciele ministerstwa, sprawienie, by bardziej opłacalne stało się nabywanie aut nowych i ograniczenie tym samym fali sprowadzanych aut używanych. Przy obecnie obowiązującej konstrukcji akcyzy, podatek ten uderza w auta nowe oraz najdroższe. Nowy podatek powinien spowodować, że przy nabyciu nowych samochodów ich cena może nawet ulec obniżeniu, a z pewnością będzie to kilka razy niższe obciążenie niż przy nabyciu starego, kilku- lub nawet kilkunastoletniego, modelu. Prosty przykład: za sprowadzone kilkunastoletnie auto z silnikiem o pojemności 1,4 l zapłacimy obecnie 1.300 zł podatku akcyzowego. W przypadku nowego podatku wyniósł by on już 4.200 lub nawet 5.600 zł.

Drugim powodem wprowadzanych zmian jest nieoficjalne jeszcze stanowisko UE, iż obowiązujący obecnie podatek akcyzowy uderza w osoby chcące kupić auto za granicą. A narusza jedną z podstawowych zasad Wspólnoty Europejskiej, mówiącej o wolnej konkurencji.

Ustawa jest oczywiście dopiero we wstępnej fazie procesu legislacyjnego. Po zaakceptowaniu przez kierownictwo MF trafi na obrady Sejmu, ewentualnie do komisji sejmowych na dodatkowe ustalenia. Najwcześniej nowa ustawa może wejść w życie za około pół roku. Pytanie, czy tylko wtedy będzie jeszcze ona potrzebna, czy napływ aut używanych nie ograniczy się wcześniej w sposób naturalny. Po prostu, do tego czasu każda osoba na poważnie planująca sprowadzenie auta zza granicy już to dawno zrobi.

Komentuj:

~Misiek 2006-12-15

Jest to jawne oszustwo ze strony naszego rządu uwaga: PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI oraz LIGI POLSKICH RODZIN i SAMOOBRONY. Pytanie: gdzie tu prawo gdzie sprawiedliwość, przed kim nas obroni samoobrona ( zapewnie sama się obroni- stąd nazwa) a większość polskich rodzin jakimi jeździ autami nowymi????

~jaras 2006-12-13

A chu. mnie obchodzi sprzedaż nowych aut! Tak jak by polskie społeczeństwo z tego pensje miało.

~Igor 2006-12-11

Oto kolejny projekt aby panstwo bylo panstwem "tanszym" tak jak to zapowiadano przed wyborami.Najlepszym rozwiazaniem calego tego bajzlu bylo by zmiejszenie diet poselskich ,moze wtedy do sejmu zaczna wstepowac osoby myslace.

~Szakal 2006-12-06

zagadzam sie z PrezesCo' zacytuje kolege "Cały ten pomysł jest poj*bany i jego twórcy też :)" Kaczyniak i jego rząd do burdelu

~PrezesCo` 2006-12-05

Cały ten pomysł jest poj*bany i jego twórcy też :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mitsubishi obniża ceny nawet o 41 tys. zł
Mitsubishi obniża ceny nawet o 41 tys. zł
W polskich salonach marki Mitsubishi ruszyła wyprzedaż aut z rocznika 2018. Zniżki sięgają nawet 41 tys. złotych.