1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Będzie trzecia tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy

Będzie trzecia tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy

Dziś przewożąc rowery na specjalnym bagażniku mocowanym do tylnej klapy naszego samochodu, mamy problem związany z widocznością tablic rejestracyjnych. Niebawem pojawi się możliwość wyrobienia sobie trzeciej tablicy rejestracyjnej.

Będzie trzecia tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy
Coraz częściej wypoczywamy aktywnie, biorąc ze sobą na wakacyjny urlop np. rowery. Pół biedy, jeśli mamy na tyle duże auto, że rower zmieści się do bagażnika. Schody zaczynają się, gdy chcemy przewieźć rower(y) na aucie. Na szczęście na rynku jest obecnie sporo rozwiązań, dzięki którym będziemy mogli bezpiecznie przewozić rowery. Istnieje naturalnie możliwość montażu specjalnych uchwytów na dachu, jednak w takim przypadku auto gorzej się prowadzi, a i spalanie rośnie dość znacząco. Coraz popularniejsze stają się zatem specjalne bagażniki montowane na tylnej kanapie. I tu jest szkopuł, gdyż w większości przypadków zasłaniają one tylne tablice rejestracyjne, a przepisy nie pozwalają na przełożenie tablic z auta na bagażnik, ani wyrobienia sobie nowych tablic. Niebawem, na szczęście, powinno się to zmienić.

Dodatkowa tablica będzie miała ten sam numer rejestracyjny co samochód, którym będą przewożone rowery. Tablicę, na wniosek właściciela pojazdu, będzie wydawał organ rejestrujący właściwy dla miejsca rejestracji pojazdu samochodowego (z wyłączeniem motocykla). O wydanie dodatkowej tablicy będzie można wnioskować przy rejestracji pojazdu, bądź w późniejszym terminie – wtedy wystarczy okazać dowód rejestracyjny pojazdu (i kartę pojazdu - jeżeli była wydana).

W projekcie uwzględniono uproszczony wniosek o wydanie dodatkowej tablicy przez każdego ze współwłaścicieli pojazdu, a także możliwość jej zwrotu w przypadku przerejestrowania pojazdu na wniosek nowego właściciela pojazdu.

Dodatkowa tablica rejestracyjna będzie umieszczana na bagażniku w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym. Nie będzie potrzeby określania dodatkowych wymagań, ponieważ będzie ona zgodna z obowiązującym wzorem. Tablica będzie zamawiana przez organ rejestrujący u uprawnionego producenta tablic rejestracyjnych. Do legalizacji tablicy będzie wydawana dodatkowa nalepka legalizacyjna.

Koszt wydania zalegalizowanej tablicy rejestracyjnej do oznaczania bagażnika wyniesie 52,50 zł. Złoży się na to opłata za wydanie tablicy samochodowej (40 zł) oraz opłata za wydanie kompletu nalepek legalizacyjnych (12,50 zł).

Projektowane przepisy uregulują kwestię warunków montażu bagażnika z tyłu pojazdu na haku holowniczym, w tym wyposażenia bagażników w odpowiednie światła zewnętrzne i miejsce na tablicę rejestracyjną. Określą także warunki techniczne w zakresie przenoszonych przez bagażniki obciążeń jak i zabezpieczenia przed rozłączeniem lub przemieszczeniem. Wymagania w tym zakresie zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


Podobne wiadomości:

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Finanse i prawo 2017-08-31

Jedna tablica, wiele pojazdów - pomysł Liroya wraca

Jedna tablica, wiele pojazdów - pomysł Liroya...

Finanse i prawo 2017-04-25

Rząd zajął się propozycją zgłoszoną przez posła Piotra Liroya-Marca. Być może już niebawem nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych po zakupie używanego samochodu - będą one przypisane do kierowcy zamiast samochodu.

Komentuj:

Zbyszelski 2015-05-28

Mamy taki przerost biurokracji że trzeba dać jakieś zajęcie tym urzędasom bo co miałyby robić Panie w urzedzie komunikacji?

~RON 2015-05-19

Wmawiają nam że jesteśmy w Europie ,a nie możemy dogonić nawet przepisów europejskich dotyczących "głupich" bagażników na hak.

~Krzycho 2015-05-12

Popieram opinię Zmotoryzowanego Cyklisty. Po co takie kombinacje???? Projekt do Sejmu, konsultacje społeczne, czytanie w Sejmie, uchwała, opinia senatu i tym podobne idiotyzmy!!! W taki sposób nigdy do niczego nie dojdziemy. Nigdy tu nie będzie normalnie!!! A sprawa jest banalnie PROSTA !

~zmotoryzowany cyklista 2015-05-04

Złodziejskie, opresyjne i zbiurokratyzowane państwo. Nie mogliby po prostu zmienić przepisu, który by dopuszczał przenoszenie tylnej tablicy rejestracyjnej na bagażnik rowerowy? Nieee, to by było za proste!!!!! Trzeba będzie nie wiadomo po co udać się do wydziału komunikacji, odstać swoje w kolejce, zapłacić ekstra 52,50 zł, zamówić ekstra tablicę wypełniając oczywiście przy tym jakieś druki, po czym za ok.dwa tygodnie znowu udać się do wydziału komunikacji po odbiór tablicy. Wszędzie chcą te sk......ny nas doić i na każdym kroku niezmiernie utrudniać nam życie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Trzy pasy na nowym odcinku A1
Trzy pasy na nowym odcinku A1
Kierowcy na nowym odcinku autostrady A1 zyskali właśnie możliwość jazdy trzema pasami ruchu w kierunku południowym. Poniżej szczegóły.