mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Brak polisy OC nie będzie karany

Brak polisy OC nie będzie karany

Kolejną, dość radykalną zmianę w przepisach ustawy Prawo o ruchu drogowym w ostatnim czasie wprowadzili nasi posłowie. Tym razem przyszedł czas na likwidację konieczności posiadania przy sobie polisy potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia OC.

Brak polisy OC nie będzie karany
Po lutowym uchwaleniu zmian w kodeksie drogowym, które od maja przyszłego roku wprowadzą między innymi wyższe mandaty dla piratów drogowych, teraz posłowie postanowili nieco pójść na rękę kierowcom. A dokładniej zapominalskim kierowcom.

412 posłów głosowało za nowelizacją ustawy (3 się wstrzymało, nikt nie był przeciw), zgodnie z którą zlikwidowany zostanie obowiązek posiadania przy sobie dowodu potwierdzającego zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców. Obecnie, jeśli podczas kontroli drogowej nie posiadamy przy sobie papierowej polisy OC, to grozi nam odholowanie naszego samochodu na parking policyjny. Do tego oczywiście dochodzi mandat oraz koszty holowania i przymusowego postoju na parkingu.

Według ustawodawców, to jednak zbyt surowe kary za brak papierowego potwierdzenia umowy ubezpieczenia OC. Pomysłodawcy wydają się rozumieć fakt, iż każdemu może zdarzyć się zapomnieć zabrać ze sobą dowód zawarcia ubezpieczenia. Tym bardziej, że podobne kary nie grożą obywatelom innych krajów unijnych. Ponadto, w dobie wysoko rozwiniętej telefonii komórkowej oraz coraz bardziej dostępnego Internetu możliwe jest sprawdzenie podczas kontroli drogowej, czy kierowca ma ważną umowę OC.

Jeśli sprawdzenie w Centralnej Ewidencji Pojazdów potwierdzi posiadanie ważnego ubezpieczenia OC, wówczas bez przeszkód będziemy mogli kontynuować jazdę. Co ciekawe jednak, jeżeli nawet okaże się, iż umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC nie została zawarta bądź przedłużona, nasze auto nie trafi na policyjny parking. Zostanie nam zabrany jedynie dowód rejestracyjny, w zamian otrzymamy pokwitowanie, a sprawa trafi do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Oczywiście za brak ważnego OC zostanie na nas nałożona odpowiednia kara i dopiero po jej uregulowaniu i wykupieniu ubezpieczenia dostaniemy z powrotem dowód rejestracyjny naszego samochodu. Odholowywanie aut będzie miało miejsce jedynie w przypadku, gdy brak papierowego OC będzie dotyczyć kierowców z państw spoza Unii Europejskiej.

Czy proponowane zmiany, które teraz trafią do Senatu, to dobre rozwiązanie? Z pewnością tak dla kierowców, którym zdarza się zapomnieć wziąć ze sobą dokumentów auta, w tym polisy potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Problemy oraz kary, jakie są z tym związane, rzeczywiście mogą wydawać się niewspółmiernie wysokie do popełnionego przewinienia.

Jednak uchwalona przez Sejm nowela niesie ze sobą sporo zagrożeń, na co uwagę zwraca wielu różnych ekspertów ze środowisk ubezpieczeniowych. Według przedstawicieli Polskiej Izby Ubezpieczeniowej takie zmiany mogą w prosty sposób przełożyć się na wzrost liczby aut, które będą poruszać się po naszych drogach bez ważnego ubezpieczenia OC. Skoro spora grupa osób prowadzi auta bez prawa jazdy bądź bez ważnego przeglądu, to znowelizowana ustawa może zachęcić do nie wykupywania ubezpieczenia OC. Już dziś, szacuje się, iż po naszych drogach porusza się ok. 200 tys. pojazdów bez ważnego OC. A brak OC to możliwe kłopoty z uzyskaniem odszkodowania w razie szkody drogowej. W przypadku, gdy sprawca wypadku nie posiada polisy OC, wówczas szkodę wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, której wysokość jest następnie ściągana od sprawcy.

Wprowadzone zmiany w kodeksie drogowym mają jeszcze jeden kontrowersyjny punkt. Mianowicie sprawdzenie drogą telefoniczną lub internetową poprzez ewidencję pojazdów, czy polisa OC została zawarta. Choć dziś istnieje taka możliwość, jednak jest ona ograniczona. Bez dodatkowych zmian w funkcjonowaniu tej ewidencji oraz w przepisach prawnych wprowadzona nowelizacja ustawy może w praktyce okazać się martwym przepisem. Nie wiadomo bowiem, jak w takim przypadku (niemożności sprawdzenia, czy polisa OC została zawarta) zachowa się policja podczas kontroli drogowej.
Tematy w artykule: ubezpieczenia ubezpieczenie OC

Podobne wiadomości:

UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki wobec kierowców

UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki...

Ubezpieczenie samochodu 2018-10-24

Wzrosną kary za brak polisy OC

Wzrosną kary za brak polisy OC

Ubezpieczenie samochodu 2018-11-23

Komentuj:

~w 2009-06-05

bardzo dobrze. jestesmy w epoce informacji cyfrowej i nie musimy nosic przy sobie jakis gowien oprocz dowodu tozsamosci. pies podczas zatrzymania wsprawdza zdalnie, czy mamy przeglad, oc i prawko. mozna rowniez wprowadzic nalepki zamiast papierowej polisy i przegladu podobne do winiet. wtedy nic nie trzeba sprawdzac, tylko jedno spojrzenie na szybe.

~Al 2009-03-13

Bardzo dobrze, po co wozić to wszystko ze sobą w dzisiejszych czasach, to jak policja to sprawdzi to juz jej problem, ale uważam ze nie powinno być z tym żadnego problemu... kiedy i nas wprowadzą wreszcie mozliwość czasowego wyrejestrowania i tablic handlarskich i takowego OC jak to jest np w Niemczech i świetnie zdaje egzamin... Wbrew pozorom im łatwiejsze przepisy tym trudniej je ominąć.... Ja osobiście chyba jak każdy gubie co jakiś czas cos i niech tak zgubie dowód rejestracyjny a ukradną mi auto to potem zlodziejski ubezpieczyciel odmówi mi wypłaty...

~http://bezswiatel.ath.cx/ 2009-03-12

Kiedy wreszcie zostanie usunięty szkodliwy przepis o obowiązku uzywania świateł mijania przez całą dobę. Mądrzy Austriacy już ten bubel u siebie zlikwidowali.

~lotarr 2009-03-12

chciałbym się dowiedzieć który z mądrych wymyślił możliwość sprawdzenia oc w CEPIKu.

~jasiu 2009-03-11

mylisz sie, nie bedziesz miec OC a zatrzyma cie policja placisz nawet ponad 2 tys. zl, a jesli spowodujesz wypadek i nie daj Boże z ofiarami w ludziach to bedziesz sobie pluć w brode do końca życia

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Audi R8 V10 Decennium
Audi R8 V10 Decennium
Audi prezentuje model R8 V10 Decennium. Limitowana edycja świętuje 10-lecie silnika V10.