mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Branża leasingowa trzyma się dobrze

Branża leasingowa trzyma się dobrze

Z danych opublikowanych przez Związek Przedsiębiorstw Leasingowych wynika, iż w pierwszym półroczu tego roku wartość środków transportu oddanych w leasing wzrosła o 41,6% w stosunku do tego samego okresu 2003 r.

A jeszcze kilka miesięcy temu eksperci ZPL przestrzegali przed niekorzystnymi ustaleniami wynikającymi z nowej ustawy o VAT i groźbie fatalnych następstw dla całej branży leasingowej. Największe niebezpieczeństwo mogło wynikać z konieczności zapłaty całego podatku VAT na początku umowy leasingu. Na szczęście interpretacje MF były korzystne dla leasingobiorców i może to właśnie po części przyczyniło się, że wyniki uzyskane przez firmy leasingowe były rekordowe w historii tej branży.

Drugim powodem wzrostu wyników całej branży była zmiana od 1 maja zasad odliczania podatku VAT przy nabyciu pojazdów samochodowych. Wprowadzenie tzw. wzoru Lisaka zdecydowanie ograniczyło liczbę modeli zaliczanych na gruncie ustawy o VAT do ciężarowych, dla których istnieje możliwość odliczenia całego podatku naliczonego. Z pewnością miało to wpływ na decyzje klientów o przyspieszeniu nabycia tą drogą pojazdu, zwłaszcza w marcu i kwietniu br.

Nie zaszły jakieś istotne zmiany w strukturze rynku leasingowego, nadal z 72-procentowym udziałem dominuje leasing pojazdów drogowych. Według danych Związku Przedsiębiorstw Leasingowych zrzeszających 34 największe firmy działające na polskim rynku leasingowym w I półroczu 2004 wartość oddanych środków transportu w leasing wyniosła 4,25 mld zł i jest to wynik o 41,6% lepszy niż w I półroczu 2003 roku (3,0 mld zł). Na czele największych firm w tym segmencie rynku plasują się EFL (17,2% udziału w rynku), Reiffeisen Leasing (11,3%), BRE Leasing (7,2%), BEL Leasing (6,8%) i BZ WBK Leasing (6,7%).

Biorąc pod uwagę tylko samochody osobowe wartość netto wyleasingowanych aut wyniosła 475 mln zł, w badanym okresie wartość ta wzrosła o 37,7% do I półrocza ubiegłego roku (345 mln). W porównaniu do rynku wszystkich środków transportu w czołówce firm znalazły się m.in. Futura Leasing (4,9%) oraz samochodowe firmy leasingowe Volkswagen Leasing (7,2%) i DaimlerChrysler Leasing (3,2%). Ten segment rynku wg przedstawicieli branży powinien rozwijać się dynamicznie, ponieważ w tym przypadku nowa ustawa o podatku od towarów i usług zezwala na odliczenie do 5 tys. zł podatku VAT. Do maja przy leasingu (także przy zakupie) aut osobowych nie można było odliczyć wogóle podatku VAT.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za dużo?
Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za dużo?
Jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona. Tymczasem wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeszcze na drugi dzień poziom alkoholu we krwi może przekraczać dozwolony pułap.